BAZI GIDALAR KAN DEĞERİNİZİ DÜŞÜREBİLİR    
Medicana Samsun Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Burak Uz, kan değerini düşüren gıdalar hakkında bilgi verdi. İnsan sağlığı ve yaşamının devamı için düzenli beslenme şart olduğunu belirten Dr. Uz, günlük hayatta sıkça tükettiğimiz bazı besin öğelerinin trombositlerin fonksiyonlarını bozabileceğini söyledi.
BAZI BESİNLER TROMBOSİTLERİN FONKSİYONLARINI BOZAR
Bazı gıdaların kan şekerini düşürdüğünü dile getiren Uzm. Dr. Burak Uz, “ Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz bazı besin öğeleri (omega-3, sarımsak, baharatlar) trombositlerin (yani kan pulcuklarının) fonksiyonlarını bozabilir. Grönland Eskimolarında, sağlıklı kontrollere göre kanama zamanı yaklaşık 2 kat uzun bulunmuş ve bu durumun Eskimoların plazmalarındaki yüksek düzeylerdeki omega-3 yağ asitlerinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Sarımsağın içinde bulunan “ajoene” isimli madde trombositlerin fibrinojene ve diğer trombositlere bağlanarak sağlam bir pıhtı oluşturmalarını engeller. Ayrıca yaygın olarak kullanılan bazı baharatlar (kimyon, zerdeçal, karanfil) da trombositlerin fonksiyonlarını çeşitli mekanizmalarla bozabilir. Bu gıdaların tüketimi genellikle kanamaya yol açmamakla birlikte, kan hastalığı olan bireylerde yahut özellikle aspirin, heparin, penisilin ve bazı romatizmal ağrı kesici özellikteki ilaçları kullanan bireylerde kanamaya yatkınlık (cilt, ağız içi, burun kanamaları şeklinde) gözlenebilir” dedi.
BAKLA TÜKETİMİ ANEMİYE YOL AÇABİLİR
Bazı hastaların bakla tüketmelerinin sakıncalı olduğunu vurgulayan Uz, “ Alyuvarların bütünlüğü için gerekli bir enzim olan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği olan hastaların bir kısmında bakla alımı derin anemiyle sonuçlanabilir. Bu duruma “favizm” adı verilir. Özellikle bakla hasadının sık yapıldığı Akdeniz kuşağı Ülkelerinde (İtalya, Yunanistan, Orta Doğu gibi) taze bakla tüketimi ciddi düzeylerde anemiye yol açabilir. Bakla tüketiminden 5-24 saat sonra baş ağrısı, bulantı, sırt ağrısı, titremeler ve ateşle başlayıp idrarda kırmızılık ve sarılıkla devam eden şiddetli anemi gözlenebilir (Öyle ki kan takılması dahi gerekebilir). Bu hastaların her ne kadar tümünde favizm gelişmese de bakla tüketmeleri kesinlikle önerilmez” şeklinde konuştu.
DÜZENLİ VE SAĞLIKLI BESLENME ÇOK ÖNEMLİ
Günümüzde birçok insanın bitkisel kökenli ilaçlar kullandığını söyleyen Uzm. Dr. Burak Uz açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Çeşitli hastalıklar ve şikayetleri nedeniyle bitkisel kökenli yahut reçeteli ilaçlar kullanılmaktadır. İnsan ömrünün uzaması ile birlikte kronik hastalıklar da giderek daha çok oranda gözlenir olmuştur. Düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemli ve herkesin en temel hakkı olmakla birlikte, tüketilen gıdaların çeşitli mekanizmalarla kan değerlerini değiştirebileceği ve kullandığımız ilaçlarla etkileşime girebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.”SAĞLIK
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim