Viral Hipatitler Toplum Sağlığını Tehdit Ediyor    
Medicana Samsun Hastanesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, “Viral hepatitler toplum sağlığını tehdit ediyor. Her yıl 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hepatit; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşıyor” dedi
Medicana Samsun Hastanesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, hepatit türleri, bulaşma yolları ve korunma yöntemleri konusunda bilgi verdi. Viral hepatitlerin toplum sağlığını tehdit ettiğini belirten Dikmen, karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyon olarak tanımlanan hepatitin, gerekli önlemler alınmadığında ölümcül sonuçlara yol açabildiğini söyledi.
TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTEDİR
Hepatit B ve C türlerinde kronikleşme riskinin bulunduğunu dile getiren Nurullah Dikmen, “Karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyon olarak tanımlanan hepatit, gerekli önlemler alınmadığında ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bu hastalığın özellikle de virüs kaynaklı Hepatit B ve Hepatit C türlerindeki kronikleşme riski, toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Hepatit tipleri arasında, özellikle Hepatit B ve C virüslerine bağlı hepatitin kronikleşme riski bulunmaktadır ve toplum sağlığını tehdit etmektedir. Kronik hepatit, dünya genelinde hem maddi hem de manevi açıdan toplumsal bir sorun olarak kabul edilmektedir. Hepatitin tanımlanmasının yanı sıra nasıl bulaştığının bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması ile yeni kuşakta görülme sıklığı azalacaktır” şeklinde konuştu.
HEPATİT TÜRLERİNE DİKKAT
Hepatit türlerinin nasıl bulaştığı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Dikmen, “Aşısı bulunan Hepatit A, mikroplu yiyeceklerden, sudan ya da oral yolla bulaşabilir. Çocuklarda hastalık daha hafif şikâyetlerle seyredebiliyorken, büyüklerde daha ağır şikâyetlere neden olabiliyor. Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, kan ve vücut sıvıları ile bulaşabiliyor. Anneden çocuğa doğum sırasındaki travmaya bağlı olarak da geçebiliyor. Hepatit D, Hepatit B virüsü ile birlikte görülüyor. Hepatit B’ye karşı aşı ile önlem alabilmek mümkün iken, hepatit C’ye karşı bir aşı yapılamamaktadır. Hepatit E ise mikroplu sulardan ve oral yolla bulaşmakta olup, çoğunlukla gebelerde görülür” ifadelerini kullandı.
KRONİKLEŞME SÜRECİ 6 AY
Hepatitin birçok türü olduğunu belirten Uzm. Dr. Dikmen, Hepatit A’nın kronikleşmediğini ve anneden geçmediğini; Hepatit B, C ve D virüslerinin ise anneden çocuğa doğumda geçebildiğini vurguladı. Dikmen, “Hepatit, akut ve kronik olabilir. Kişinin kanında 6 aydan uzun bir süre Hepatit B, C ve D virüsünün bulunması, hepatitin kronikleştiğini göstererek bu kişileri taşıyıcı konumuna geçirir. Bağışıklık sisteminin virüsü altı ay içinde vücuttan temizleyip attığı durum akut hepatit; vücudun virüsü ilk altı ayda temizleyemediği durum ise kronik hepatit olarak özetlenebilir. Akut hepatitte, vücut, virüsün yol açtığı iltihaba karşı savaşı kazanıp vücudu virüsten temizler. Ancak Hepatit B, C ve D türlerinde kronikleşme görülebilir. Sürekli vücutta bulunan virüs, ilerleyen zamanlarda karaciğerde siroz oluşumuna yol açabilir” diye konuştu.
HER ZAMAN BELİRTİ GÖSTERMEZ
Hepatitin her zaman belirti göstermeyeceğinin altını çizen Nurullah Dikmen şunları kaydetti: “Hepatit virüsüne bağlı hepatitlerde; gribal enfeksiyonları andıran, halsizlik, yorgunluk, bulantı, eklem ve kas ağrıları, mide ağrısı gibi semptomların yanı sıra daha ağrı seyreden vakalarda sarılık, koyu renk idrar gibi semptomlar da görülebilir. Ölümcül seyredebilen ‘fulminan’ hepatitler nadir de olsa gelişebilir. Hastalık her zaman belirti vermeyebilir ancak basit testler yardımı ile tanı konulabilir. Hepatitten korunmak için kontrolü yapılmamış kan aktarımına, diş ya da medikal malzemelerin iyi sterilize edilmesine ve doğum sırasında anneden çocuğa geçmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca enjeksiyon aletlerinin ortak kullanılmamasına, diş fırçası, tırnak makası, tıraş bıçağı gibi aletlerin ev halkı tarafından ortak kullanılmamasına ve dövme ya da piercing yapılırken kullanılan aletlerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.”SAĞLIK
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim