MİGRENDEN BOTOKS İLE KURTULUN    
Samsun Özel Medibafra Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ahmet Yılmaz ve Uzm. Dr. Enfal Zeynep Sezer, migren hastalığının botoks tedavisi ile son bulabileceğini söyledi. Botoks’un migren tedavisinde uygulanması ile ilgili bilgi veren Yılmaz ve Sezer, kronik migren tedavisinde botoks uygulanmasının güvenilir olması için, işlemin bir nöroloji uzmanı tarafından yapılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.
Kas ve Sinir Hastalıkları Merkezi (Nöromusküler Hastalıklar), Nöroloji
“Zonklayıcı”, “Baş içinde ateş topu varmış” hissi yaratan bir ağrı olan; çoğu zaman bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyet ile birlikte gelen migren, fazla endişeye sebep oluyor. Çünkü sıcak, uzun süre aç ve susuz kalmak, uyku düzenindeki değişiklikler en önemli migren tetikleyicileri arasında yer alıyor. Ancak migrenin botoks ile tedavisi, bu hastalar için yeni bir çözüm yolu olabilir.
Ramazan’da daha da artan migren ağrısı için kutu kutu ilaç içmeye son!
Hava sıcaklığındaki artış ve oruç, pek çok kişide baş ağrısı şikâyetlerini artırsa da uygun tedavi yöntemi ile tüm baş ağrısı tiplerinin kontrol altına alınabileceği artık biliniyor. Örneğin; ayda 3’ten fazla atak geçiren, ağrı kesici ile tedaviye yeterli cevap alınamayan migren hastalarında atakların oluşmasını engellemeye yönelik botoks tedavisi, bu koruyucu tedavilerin arasında öne çıkıyor.
Botoks migren tedavisinde nasıl kullanılmaya başlandı?
Yüzdeki kırışıklıkları yok etme amacı ile ‘botulinum toksini’(botoks) yaptıran migrenli hastaların baş ağrılarının azaldığının fark edilmesi, migren tedavisinde botoks kullanımının yolunu açtı. Yapılan araştırmalar 3 aydan fazla bir süre boyunca, ayda 15 ya da daha fazla gün, migren karakterinde baş ağrısı olarak tanımlanan kronik migren tedavisinde botoks uygulamasının etkili olduğu gösterdi. Bu etkinin, botoks’un sinir sonlanma bölgelerinde bazı nörotransmitterlerin salınımını engellemesi yoluyla inflamatuvar ağrıyı önlemesinden kaynaklandığı düşünülüyor.
Migren tedavisinde botoks; alın, şakaklar, ense ve boyun bölgesine uygulanıyor.
Kozmetik amaçla sadece yüz bölgesinde uygulanan botoks, migren tedavisinde bundan farklı olarak alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde belirli noktalara deri altına botulinum toksini iğne ile verilerek uygulanıyor. Çoğu durumda uygulamaların etkisi yaklaşık 3-4 ay süreceğinden, tedavinin devamı için tekrarlanması gerekiyor.
Güvenilir olması için nöroloji uzmanı tarafından uygulanmalı…
Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den sonra ülkemizde de onaylanmış olan kronik migren tedavisinde botoks uygulanmasının güvenilir olması için, bir nöroloji uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşıyor.
Kronik Baş Ağrılarında İğne Tedavisi (Gon Blokajı)
Baş ağrıları toplumda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Baş ağrısının birçok çeşidi vardır. Bunların en çok bilineni migren ve gerilim tipi baş ağrılarıdır.
Baş ağrıların tedavisi, öncelikle nöroloji uzmanlarınca yapılmalıdır.
Baş ağrısı tedavisi bazen de aile hekimi, dahiliye veya beyin cerrahi uzmanları tarafından da tedavi edilebilmektedir. Çoğunlukla da ağrı kesiciler ile baş ağrısı tedavisi yapılmaktadır. Ağrı kesiciler baş ağrısının kalıcı olmasına sebep olabilmektedir. Aşırı ağrı kesici kullanımına bağlı kronik baş ağrılarına rastlanabilmektedir. İşte baş ağrısı kronikleştiği zaman tedavisi zorlaşmaktadır. Bu durumda botox ile baş ağrısı tedavisi veya iğne tedavisi(Gon blokaj) yapmak gerekli olabilmektedir. Bu, başın ve ensenin bazı noktalarına, sinirlerin çıktığı yerlere, özel bir ilaç enjeksiyonu ile yapılır. İşlem, enjekte noktalarını bilen bir nöroloji uzmanı tarafından yapıldığında başarı şansı çok yüksektir.
Hastalarımızın memnuniyeti yüzde 85 ile yüzde 100 arasındadır.SAĞLIK
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim