BAŞ AĞRISINDA BÜYÜK OKSİPİTAL SİNİR BLOKAJI    

Toplumda kadınlarda 20-40 yaşları arasında sık görülen, yaygın bir sağlık problemi olan migren hastalığı ‘oksipital blokaj’ yöntemi ile tedavi edilebiliyor. İlaçlar etkili olamadığında ve baş ağrıları günlük yaşam aktivitelerini etkilemeye başladığında, migren tedavisi için alternatif bir çözüm olan oksipital blokaj yönetimi etkili bir çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda sadece ilaca cevap vermeyen migren ağrılarında değil, aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı olan hastalarda, servikojenik baş ağrısı, küme baş ağrısı ve oksipital nevraljide oksipital sinir bloğu ile değişen oranlarda olumlu yanıt alındığı gösterilmiştir
Oksipital Blokaj Nedir?
Oksipital blokaj başın ağrı duyusunu algılayan kısmın anestezik maddelerle blokajı ve sinirin uyarılabilirliğinin azaltılmsı işlemidir. Bu yöntem sayesinde ağrıya neden olan sinir sistemindeki ağrı duyusu bloke edilir ve dolayısıyla ağrı kesilir.
Oksipital Blokaj Nasıl Uygulanır?
Tedavinin uygulanması kolay olup hasta oturur durumda iken başının arka kısmındaki büyük oksipital sinir alanına, çok ince bir iğne ile lokal anestezik madde enjekte edilir.

Lokal bir yöntem olan oksipital blokaj tedavisinde; ensede 4-5 saat süren uyuşma dışında bir sıkıntı yaşanmamakla beraber, nadir olarak baş dönmesi ya da boyun ağrısı gelişebilir. Genellikle sistemik etkileri olmayan güvenli lokal bir tedavidir. Etkinliğinin görülmesi için gereken süre beş dakika kadar kısadır

Oksipital Blokaj Uygulaması Migren Rahatsızlığına Kesin Çözüm Mü?
Migren proflaksisinde (önleyici tedavide) kullanılan ilaçlar ağrı sıklığı, şiddet ve süresini ortalama % 40-70 azaltmaktadır. Bu durumda en az 6 ay ilaç kullanmak gerekir. Oksipital blokajda da ortalama % 50-70 azalma sağlanmaktadır ancak hastalar ilaç kullanmadan, 1 - 3 uygulama sonrası tedaviden fayda görmektedirler.

SAĞLIK
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim