EL, AYAK ve AĞIZ HASTALIĞI    
Özel Samsun Atasam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu, çocuklarda el, ayak ve ağız hastalıklarının belirtisi, korunma yolları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

BELİRTİLERİ
El, ayak ve ağız hastalığı; yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ve karın ağrısı, vücutta döküntü gibi belirtilerle kendini gösteren ve çabuk bulaşabilen bir hastalıktır.
Yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü halinde kendini gösteren el-ayak-ağız hastalığı; çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyamaktadır. 1-2 günlük ateşli dönemi takiben ya da ateşle beraber; el ve ayak içleri, ayak tabanları, bez bölgesi, gövdede ayrıca ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntüler görülür. Pütür pütür olarak tanımlanan bu kırmızı döküntüler, kasıklarda, kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgede de görülebilir. Döküntüler ve ateş 5-6 gün sürebilir ve 38-40 derece arasında değişkenlik gösterebilir. Ağız içinde oluşan aftlar nedeniyle yutma güçlüğü ve beslenme isteksizliğiyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Döküntüler kaşıntılı ve ağrı verici olabilir. Hastaların çoğu kendiliğinden iyileşme gösterirken, beslenme güçlüğü ve ateşin geçmediği hastalarda yatarak sıvı tedavisi gerekebilir.

KORUNMA YOLLARI
Kişinin bağışıklık sistemine göre hastalığın seyri değişebilir. Hastalığın hızla yayılmaması için hijyen kurallarına özen göstermek şarttır. El, ayak ve ağız hastalığından korunmada en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat etmektir. Bunun için de alınması gereken önlemlerin başında bulaşıcı olduğundan el, ayak ve ağız hastalığına yakalanan kişilerden ve kalabalık ortamlardan çocuğu uzak tutmak gelmektedir.
Çocukların ortak oyuncaklarla oynadıkları alanların düzenli şekilde dezenfekte edilmesine özen gösterilmesi ayrıca ellerini düzgün şekilde yıkadıklarından emin olunması gerekir. Bebeklerin bezini değiştirdikten sonra eller kesinlikle yıkanmalıdır. Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi kişisel eşyanın ortak kullanımından kaçınılmalı, hastalarla yakın temasta bulunulmamalıdır.

El, ayak ve ağız hastalığı bulunan hastaların hepsinde tüm döküntüler birden olmayabilir, sadece ayakta elde veya ağızda sınırlı bir alanda kalabilir. Hastalık çok nadiren aseptik, menenjit veya ensefalit gibi komplikasyonlara neden olabilir. El, ayak ve ağız hastalığı insandan insana direk temas ile bulaşan viral bir hastalıktır. Hastalığa neden olan virüsler burun ve boğaz bölgesine yerleşir ayrıca gaitada ve döküntülerin içindeki sıvılarda bulunur. Bu sebeple feka-oral yolla ve lezyonlara direk temas ile insandan insana bulaşabilir. Hastalar hastalığın ilk haftasında oldukça bulaştırıcıdır. Hastalığın semptomları düzeldikten sonra da bir süre taşıyıcı kalır. Bu nedenle hastaların tamamen iyileşene kadar izole edilmelerinde yarar vardır.

TEDAVİSİ
Tedavinin doğru yapılabilmesi için bu hastalıklar ile ayrımının doğru yapılabilmesi gerekir. Hasta kaç yaşında, semptomları neler, döküntüleri nasıl sorularının doğru yanıtlanmasının yanı sıra laboratuvarda bu ayırıcı tanıda oldukça yardımcı olacaktır. Tanıda virüsün bulunması muhtemel alanlardan (burun-boğaz sürüntüsü, gaita, döküntü sıvıları...) alınan numunelerde PCR yöntemi ile virüs izole edilebilir veya kanda hastalığa sebep olan virüslere (coxackie, enterovirüs…) karşı oluşan antikor (bağışıklık sistemi yanıtı)tespit edilebilir.
Hastalıktan korunmak için aşı yoktur. Bu nedenle, hasta ile temastan kaçınmak ve bazı temel temizlik kurallarına dikkat edilmelidir.


SAĞLIK
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim