DİZ PROTEZİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER    
DİZ PROTEZİ NEDİR?
Belli bir yaştan sonra 50-100 metre yol yürüyemeyen gece uykudan uyandıran ağrıları olan diz ağrılarından dolayı günlük hayati ihtiyaçlarını yerine getiremeyen hastaları rahat yürütebilmek ve ağrılarını dindirip normale yakın bir hayata kavuşturabilmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özel Medibafra Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kara, diz protezi hakkında önemli bilgiler verdi.

KİMLERE YAPILMAMALI?
Diz protezinin yapılması için, iyi bir fizik muayeneyi takiben; hastanın probleminin yanlızca diz eklemindeki ciddi kireçlenme ( evre 4 osteoartrit) sebebiyle olması ve en az birkaç aydır ilaçlara rağmen geçmeyen ağrıların olması gerekir. Eğer dizde basit romatizmal hastalıklardan, ya da basit kıkırdak aşınmaları, menisküs dejenerasyonu gibi sebeplerden oluşan ağrılar varsa ve bu hastalar diz protezi ameliyatı olursa fayda görmezler.
Hastanın ağrılarının sebebi bazen de beldeki rahatsızlıklara ya da beyin ile ilgili problemlere bağlı olabilir. Örneğin bel kayması, parkinson,geçirilmiş felç gibi rahatsızlıklar da yürümeyi engeller. Böyle hastalar diz protezi olursa fayda görmez. Bazen hasta çok yaşlı ve düşkündür, birden çok ekleminde kireçlenmesi (osteoartrit) vardır ve tüm bu ameliyatları kaldıracak gibi değildir. O zaman da fayda görmezler.
Bazen de hem dizlerde hem de belde ya da beyinde problemleri bulunur. O zaman da tam fayda göremez. Hastanın ameliyattan tam fayda görmesi için sadece diz(ler)inde kireçlenme olması grafilerinde kemiklerin birbirine değmesi gerekir. Hastanın sadece dizlerinin üzerine oturamaması protez ameliyatı gerektirmez. Çünkü ameliyattan sonra da diz üzerine oturulamaz.

Eğer dizde romatizmal hastalıklardan, iltihaptan ya da basit kıkırdak aşınmaları, menisküs dejenerasyonu gibi sebeplerden oluşan ağrılar varsa ve bu hastalar diz protezi ameliyatından fayda görmez.

Primer diz protezinde 3 temel kesi vardır. Bu kesilerin düzgün yapılmaması dizin bükülüp açılmasını engelleyebildiği gibi, dizin yana ya da geriye kaymasına da sebep olabilir.
Diz protezinden sonra komplikasyonlar da olabilir;
Şeker hastalığı olanlarda 0/0 2, olmayanlarda 0,5 oranında enfeksiyon 0/00 1- 0,1 ölüme sebep olabilen derin ven trombozu.Protezle ilgili problemler; aseptik gevşeme, instabilite, protez çevresi kırık vs gibi Enfeksiyon derin ise protezin sökülüp en az 1-1,5 ay damardan antibiyotik tedavisi sonrasında tekrar revizyon protez ameliyatı yapılır. Eğer enfeksiyon daha hafifse aynı seansta da protez değişimi yapılabilir. Derin ven trombozu geliştiyse erken dönemde kan sulandırıcılarla tedavi edilir.Protezin kendisi ile ilgili problemler hastanın şikayetlerine yönelik tedavi edilir.

DİZ PROTEZİNDE AMAÇ
Diz protezinin yapılmasındaki amaç, kemik yüzeylere tam oturan iyi tespit edilmiş bir protez ile normal mekanik aksın sağlanmasıdır. Bunun için uyluk ve bacak kemiğine düzgün kesiler yapılır, fazla kemikler (osteofitler) alınır ve yumuşak doku dengesi sağlanır. Bu şekilde düzgün yapılan ameliyatlarda hem dizin bükülüp açılması çok iyi olur hem de protez daha uzun süre dayanır. Primer diz protezinde 3 temel kesi vardır. Bu kesilerin düzgün yapılmaması dizin bükülüp açılmasını engelleyebildiği gibi ,dizin yana ya da geriye kaymasına da sebep olabilir

SAĞLIK
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim