SİNAN AKÇIL    
Başarılı müzik adamı Sinan Akçıl
Başarılı müzisyen Sinan Akçıl, Türkiye'nin en ünlü besteci ve söz yazarlarından biriyken, ünlü sanatçılarla düet yaparak müzikseverlerle buluştu. Sayısız isme şarkı veren Akçıl, hayranlarının gözlerinin içine bakarak şarkılarını söylemek istedi ve birbirinden önemli solo çalışmalara imza attı. Dillere pelesenk olan şarkıları ile gönüllere taht kuran başarılı müzik adamı Sinan Akçıl ile Samsun konseri öncesinde buluştuk ve bestelerinden şarkılarına, yeni projelerinden aşka kadar her şeyi konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Samsun’a hoş geldiniz. Nasıl buldunuz Samsun’u?
SİNAN AKÇIL:
Samsun’a üçüncü gelişim. Bir kez üniversite bir kez de özel bir yerde konser yapmak için gelmiştim. Her seferinde aynı mutluluk. Bir kez 19 Mayıs’ta geldim. Çok özel bir gündü. Solo Türk’ün jet gösterisi vardı. Gerek gösteride gerekse Bandırma Gemisi’ni gezdiğim zaman çok duygulandım. Tarih kokan, gelişmekte olan muhteşem bir şehir Samsun.

HABERHAYAT: Nasıl gidiyor hayat? Şu sıralar neler yapıyorsunuz?
SİNAN AKÇIL: İyi Değilim klibini çektikten sonra birkaç şarkı vardı Ebru Gündeş’e verdim. Ajda Pekkan’a şarkı yaptım. İbrahim Tatlıses söyleyecek bir şarkımı. Onları yaptıktan sonra kendi albümümle ilgili düşüncelerim var. Serdar Ortaç’la birlikte yeni bir şarkı yaptık. Kendisi Samsun’a selamlarını iletti. Mustafa Ceceli’ye Simsiyahım diye bir şarkı yaptım.

HABERHAYAT: Sayısız isme şarkı verdiniz ve birçoğu hit oldu. Sonrasında albüm çıkardınız. Bu kararı nasıl aldınız?
SİNAN AKÇIL:
50 metrekare alan içinde şarkılarımı yapıp, müzikseverlerin ilk dinlediklerindeki o duyguyu görememek, halkın tepkisini sadece radyolardan takip etmek beni rahatsız etti. Ne olursa olsun şarkılarımı insanların gözleri parlarken kendim söyleyeceğim, dedim. Sevenlerimle aramda daha çok bağ oluştu. Aslında mutfaktan salona geçtim diyebilirim. Ama mutfak her zaman geçerli, duruyor benim için.

HABERHAYAT: Müzisyen bir ailede büyüdünüz. Bu durum müzik yolculuğunuzu nasıl etkiledi?
SİNAN AKÇIL:
Genetik olarak çok rahattım. 3-4 yaşından beri sanki Allah bana bu yolu açmış gibi hissettim ve hep o yolda gittim. Fransız lisesini okurken bile o okulu bir külfet, müziğe engel olarak görüyordum. Tek bir hedefim oldu. Beni seven herkese, genç arkadaşlarıma, hangi dalı seçerlerse seçsinler tek bir hedef koymalarını ve ne olursa olsun o hedefte ilerlemelerini ve çok başarılı olmalarını tavsiye ediyorum. Kalplerini o şekilde dinlesinler.

HABERHAYAT: En son Yüzyılın Aşkı çalışmanızı müzikseverlerin beğenisine sundunuz. Nasıl geri dönüşler aldınız?
SİNAN AKÇIL:
Çok güzel geri dönüşler aldım. 50 milyona doğru ilerliyor. Serdar’la güzel bir sinerji oldu. Sonra İyi Değilim’e klip çektik Ferah Zeydan’la. İnsanlar çok sıcak baktılar, sevgi dolu karşıladılar. Youtube’da izlenme oranlarımız çok yüksek çıktı. Her yaz başı mutluluk verici bir şarkı yapmaya çalışıyorum.

HABERHAYAT: Şarkılarınızı oluştururken nelerden besleniyorsunuz?
SİNAN AKÇIL: Duygusal beslenmede kendimi kısıtlamıyorum. Etkilendiğim olaylar, yaşadıklarım veya gözlemlerimden oluşuyor şarkılar. Hiçbirinin içinde sahte bir duygu yok, hepsi gerçek. Sevdiğim kişinin yüzüne ne söylüyorsam şarkıya da onu yazabiliyorum.

HABERHAYAT: Şarkı vereceğiniz isimleri neye göre belirliyorsunuz?
SİNAN AKÇIL:
Şarkı kendi kendine beni bu kişi söyleyecek diyor bana. O kişiyi arıyorum. Bulduktan sonra da “Sana bir şarkı yaptım” diyorum ve sonra meç oluyor. Kafamda önce çalıyor şarkıyı hangi kişinin söyleyeceği. Onun dışında şarkılarımı verdiğim kişilerin hepsi arkadaşlarım. Şarkı vereceğim kişinin canı sıkkınsa onu mutlu etmek için şarkı söylüyorum. Çok mutluyken mutluluğunu arttırmak için. Onların da hayatlarına göre seçtiğim şarkılar oluyor. En son Mustafa Ceceli zor bir dönemden geçiyordu Simsiyah şarkısı ona iyi geldi, ilaç oldu. İrem Derici zor bir dönemden geçiyordu, Kıymetlim şarkısı ona ilaç oldu. Ajda Pekkan pop müziğine bir süre ara vermişken Arada Sırada ona iyi geldi. Onlar mutlu oldukça ben daha çok mutlu oluyorum. Benim söylememden çok daha değerli, onların söyleyip mutlu olması.

HABERHAYAT: Konserler, müzik çalışmaları, turneler… Bu yoğunluğun altından nasıl kalkabiliyorsunuz?
SİNAN AKÇIL:
Fırat Tutuk adında bir arkadaşım var. Konserlerden sonra onunla playstation oynayıp, 5-6 gol atma huyum vardır. Stresimi atıyorum böylelikle. Kendi özel dünyamda ise bir sonraki konserin veya işimin enerjisine kadar kendimi nadasa çekiyorum. O heyecan kaldığı yerden aynen devam ediyor.

HABERHAYAT: Bu başarıyı bekliyor muydunuz?
SİNAN AKÇIL:
Ben bekliyorum da annem beklemiyordu. Artık ödül getirme her yer toz içinde diyor. Ondan da özür diliyorum sizin aracılığınızla tekrar. Beklemiyordum da umut ediyordum. Umut zaten beklemenin yarısıdır. Önce umut ediyorsun, hayal kuruyorsun, gerçekleşince de şükrediyorsun.

HABERHAYAT: Başarınızı birbirinden önemli ödüllerle taçlandırıyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde Daf Bama Müzik Ödülleri töreninde ‘En İyi Türk Erkek Pop Artisti’ ödülünü kazandınız. Neler hissediyorsunuz?
SİNAN AKÇIL:
Ödüller benim için çok önemli, özellikle de yurt dışındaki ödüller. Hamburg’ta gerçekleşen Daf Bama Müzik Ödülleri töreninde 30 binden fazla oy alarak, ‘En İyi Türk Erkek Pop Artisti’ ödülünü kazandım. Müslüman bir Türk genci olarak bir konuşma yaptım ve Avrupalıların arasında ayakta alkışladım. “Ezilmeyin, başınızı dik tutun” dedim. Sözlerim büyük beğeni topladı. Milli ve dini duyguları ön planda tuttuğumuz bir ödül töreni oldu. Mutluyum.

HABERHAYAT: Oyunculukla ilgili bir kariyer düşünüyor musunuz?
SİNAN AKÇIL:
Bir sinema filmi yapacağız, artık zamanı geldi. Güzel bir proje. BKM oyuncularıyla birlikte yapabiliriz. Bunu deneyen bazı popçu arkadaşlarımız oldu tabii ki. Başarılı olan da var başarısız olan da. Ama en azından denediler. Ben de kendi şansımı denemek istiyorum. Çok seviyorum beyaz perdeyi. Kendimi orada görmek istiyorum. Dizi film yapmaya vakit yok. Çünkü dizi filmler çok yoğun çalışma gerektiriyor. Ama sinema filmi yapmak istiyorum.

HABERHAYAT: Peki, fit görünümünüz için neler yapıyorsunuz?
SİNAN AKÇIL:
Neler yapamıyorsunuz diye sorsanız daha uygun olur. Çok iştahlı bir çocuğum ama çok az yiyorum. Mesela; buraya geldiğimde Samsun’un meşhur pidesini, simit ve balığını yiyorum. Samsun’a gelmediğim günlerde de diyet yapıyorum. Her gün mutlaka spor yapıyorum.

HABERHAYAT: Genç kızların sevgilisi Sinan Akçıl evlenmeyi düşünüyor mu?
SİNAN AKÇIL:
Evlenmene Bak diye bir şarkı yazmıştım İrem Derici’ye. Şarkı, “Ben gidiyorum sen evlenmene bak” diyor. Bu şarkı gerçeğe dönüşmez ama kısa sürede evlilik düşüncem yok. Çünkü ben zaten mesleğimle ve beni seven insanlarla evlilik kadar kutsal bir bağ yaşıyorum. Ama günü gelince ben de evlat sahibi olmak istiyorum.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
SİNAN AKÇIL:
Sevenlerime, hayranlarıma sevgilerimi gönderiyorum. Hepsini çok seviyorum. Verdikleri değer için onlara şükrediyorum. Onları utandırmayacak şekilde karşılarında olmaya devam edeceğim inşallah. Lütfen, her zaman beni desteklemeye devam etsinler. Çünkü ben onların hepsini çok seviyorum. Tek farkımız, onlar bana söyleyemiyorlar ama ben onlara sizin vasıtanızla söyleyebiliyorum. Samsun büyük ve önemli bir şehir. 55 sayısını Samsun’u çok seviyorum.
En sevdiğim müzisyen…………………….Sting
En sevdiğim şarkıcı ………………………...Onno Tunç
En sevdiğim şarkı …………………………… By Your Side
En sevdiğim film ………………………………Kolonya Cumhuriyeti
En sevdiğim kitap……………………………Mevlana’dan Güzel Sözler
En sevdiğim mekan………………………... Evim
En büyük hayalim……………………………. Başarılarımı dünyaya taşımak
En sevdiğim şehir…………………………….. İstanbul
En sevdiğim yemek…………………………… Lahana sarması

Mehtap YILDIZ


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim