SELÇUK BALCI    
Karadeniz’in hırçın çocuğu Selçuk Balcı
Müziğe olan sevdası çok küçük yaşlarda başlayan, sevdalı gönüllere dokunan sözleri ve kadife sesiyle insanların kalbine dokunan, Karadeniz’in hırçın çocuğu Selçuk Balcı HaberHayat Dergisi’ne özel açıklamalarıyla sizlerle…

HABERHAYAT: Samsun’a hoş geldiniz. Samsun’a ilk gelişiniz mi? Şehrimizi nasıl buldunuz?

SELÇUK BALCI:
Hoş bulduk. Atamızın şehri olan Samsun’a ilk gelişim değil. Hatta sık sık geliyorum diyebilirim. O yüzden çok yabancısı değilim. Samsun sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmiş büyük bir şehir. Aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı şehir olan Samsun’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

HABERHAYAT: Peki Selçuk Balcı’nın müzik ile yolu ne zaman kesişti? Nasıl başladı bu sevda?

SELÇUK BALCI:
Aslında çocuk yaşlarda bağlamayı elime almıştım. O zamanlar Rize’de yaşıyordum ve bizim evde sürekli Türk Halk Müziği dinlenirdi. Babam bize daha çok halk müziğini yani türküleri aşılamıştı. Yıllarca bağlamaya yoğunlaştım. Rize’den Ankara’ya taşındıktan sonra belki de memleket özlemiyle kemençeye merak sardım. Lisede kemençeyi elime aldım. Ondan sonra da hiç bırakmadım.

HABERHAYAT: Müziği iş olarak mı görüyorsunuz?

SELÇUK BALCI:
Tabii ki yalnızca iş olarak görmüyorum. Müzik her şeyden önce bir sevda, bir tutku. Yani para kazanırsın ya da kazanmazsın ama müzikle uğraşan da başka hiçbir şey ile doğru dürüst ilgilenemiyor.

HABERHAYAT: Peki gelelim okul yıllarına. Selçuk Balcı nasıl bir öğrenciydi?

SELÇUK BALCI:
Okul yıllarında çok başarılı olduğumu söyleyemem. Hayatımda okuldan çok müzik ön planda oldu her zaman. Şu anda ise konservatuara devam ediyorum.

HABERHAYAT: Bestelerinizde en çok neye önem veriyorsunuz?

SELÇUK BALCI:
Ben yaptığım bestelerde daha çok aşk ve sevda sözlerini tercih ediyorum. Samimiyet, sıcaklık ve yalınlık ön planda oluyor bestelerimde. Kısacası içine duygularımı katmadığım bir beste yapmak pek bana göre değil.

HABERHAYAT: Siz kendi türkülerinizle bizlere hayaller kurduruyor, yüreklerimizi kanatlandırıyorsunuz. Bizi sesi ve tınısıyla aşka yaklaştıran Selçuk Balcı’nın özel dünyası nasıl?

SELÇUK BALCI:
Özel dünyam müzikten ibarettir. Ben müziğe aşığım. Yani ben beste yaparak mutlu oluyorum ve müzikle ruhum da doyuma ulaşıyorum.

HABERHAYAT: Peki şarkı sözlerinin hepsini siz mi yazıyorsunuz?

SELÇUK BALCI:
‘Deniz Üstünde Fener in ‘ sözleri bana ait. Söz yazarlığından çok beste yapmakla ilgileniyorum .

HABERHAYAT: Karadeniz müziği yapmanıza rağmen ülkemizin her tarafında dinleniyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

SELÇUK BALCI:
Farklı etnik kökenlere sahip olsak da duygusal insanlarız. Yüreklere hitap ederek ve ortak tınıyı yakalayarak başardığımızı düşünüyorum. Açıkçası yaptığım müziği etnik müzik sınıfına koymuyorum.

HABERHAYAT: Müzik tarzınızla ilgili rock, özgün, etnik gibi birçok tanımlama var. Peki, siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

SELÇUK BALCI:
Aslında benim müzikte duruşum protest müzik olarak tanımlanabilir.

HABERHAYAT: Müzik sektöründe başarılı olmak için sizce neler yapmak gerekir?

SELÇUK BALCI:
Bence başarılı olmak için her zaman yeniliğin peşinden koşmak ve alışılmışın dışına çıkmak lazım. Ancak bu şekilde özgün ve orijinal bir eser ortaya çıkartabilirsiniz.

HABERHAYAT: Siz hayalinizi gerçekleştirmeye yani sanatçı olmaya ne zaman karar verdiniz? İlk adımı nasıl attınız?

SELÇUK BALCI:
Aşama aşama gerçekleşti diyebilirim. Çok amatörce bir başlangıçtı aslında. Sosyal medyada videolarımın yayınlanmasıyla başladı, insanlar kendi evlerinde söylüyormuşum gibi dinledi ve çok sevdi. Hiç unutmuyorum ilk albümü yaptığımda çok tepki almıştım, amatör kayıtların daha iyiydi şeklinde. Benimsenmesi zaman aldı.

HABERHAYAT: İki albümünüz var. Sevenlerinizin merakla beklediği konulardan biri yeni albüm. Yakınlarda yeni albüm haberi var mı peki?

SELÇUK BALCI:
Repertuar çalışmalarımızı yapıyoruz. Eserler oluşmaya başladı. Tarih tam belli olmamakla birlikte en kısa zamanda dinleyicilerimize muhteşem bir albümle yeniden merhaba diyeceğiz.

HABERHAYAT: Selçuk Balcı’nın kariyerinde ulaşmayı amaçladığı hedefi nedir?

SELÇUK BALCI:
Daha ünlü olmalıyım ya da şu noktada olmalıyım gibi hedeflerim yok. Daha güzel imkânlarla konser vermek istiyorum. Bu işler dışarıdan göründüğü kadar kolay değil ne yazık ki. Ekonomik etkenler, ülke gündemi, konser iptalleri ki bizim ülke gündeminden dolayı 20 konserimiz iptal oldu, bu durum bizi oldukça zorluyor.

HABERHAYAT: Dinleyici kitleniz genelde gençlerden oluşuyor değil mi?

SELÇUK BALCI:
Konserde çoğunluğunun gençlerden oluşmasıyla birlikte tüm yaş aralıklarına hitap ettiğimi düşünüyorum.

HABERHAYAT: Sevgili Selçuk Balcı, son olarak HaberHayat Dergi’si okurlarına ve hayranlarınıza ne söylemek istersiniz?

SELÇUK BALCI:
İnsan sevgilerini ve müzik sevgilerini içlerinde taşısınlar. Müzikle kalsınlar. Dünya halklarının kardeş olduğunu hatırlasınlar. Barış, sevgi ve hoşgörü içinde yaşamalarını diliyorum.

Yasin Sarıkaş
RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim