SEVİL UYAR    
Ekranların sevilen oyuncusu tescilli güzel
Sevil Uyar


2006 yılında katıldığı Miss Model of Turkey yarışmasında Türkiye birincisi olan Sevil Uyar, bir yıl sonra Çılgın Dershane Kampta filmi ile beyazperdeye başrol oyuncusu olarak merhaba dedi. Birçok film ve dizide yer almanın ardından tiyatro çalışmalarına hız veren sevilen oyuncu, artık ekranlarda daha sık yer almak istediğini söylüyor. Hayalinin sitcomda tipten tipe girmek, aksiyon, macera ve polisiye filmlerinde izleyici ile buluşmak olduğunu belirten tescilli güzel Sevil Uyar, hakkında merak edilen her şeyi HaberHayat okuyucularıyla paylaştı.

HABERHAYAT: Biraz kendinizden bahseder misiniz?

SEVİL UYAR:
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Muhasebe Bölümü mezunuyum. 5 kız kardeşin en küçüğüyüm. Aydınlıyım, Rodoslu dedenin torunuyum. 6 yaşındayken babamı kaybettim, belki de bu yüzden ayakları yere daha sağlam basan biriyim. En büyük hayalim oyuncu olmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. 3 yıldır evliyim. Hem ev hanımlığı hem de oyunculuğu birlikte yürütüyorum.
Sevil Uyar, dürüst, alçak gönüllü, sadık, hırslı, azimli, güçlü, sevecen, sıcakkanlı, doğruluğuna inandığı her şeyde dik başlı, inatçı, inandığı her işte başarılı olmayı kendini hedef seçen, sabırlı, mütevazi biridir. Yani Sevil Uyar’ı tanımak için yaşamak lazım.

HABERHAYAT: Neler yapıyorsunuz son zamanlarda? Yeni projeleriniz var mı?

SEVİL UYAR:
Tiyatro oyunumuz hala devam ediyor. 7 yıldır birçok tiyatro oyununda yer aldım. Tiyatro her zaman hayatımda olmalı. Çünkü tiyatro benim için aşk, adrenalin… Görüşme aşamasında olduğum, incelediğim birkaç proje var. Bu yıl da yine tiyatro oyunu teklifi aldım, fakat yeni bir oyuna başlamak istemiyorum. Çok iyi bir oyun teklifi gelirse diziyi de aksatmayacağım şekilde kabul edebilirim. Çünkü bir dizide yer almak, ekranlara dönmek istiyorum. Ayrıca kültür sanat programı sunmak ile ilgili görüşmelerim devam ediyor. Hayalini kurduğum tek kişilik bir tiyatro oyunu projem var. Oyun ile ilgili senaristle görüşmelerim sürüyor. Kısmet olursa bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

HABERHAYAT: 2006 Miss Model of Turkey birincisi olarak dikkatleri üzerinize çektiniz. Türkiye güzeli seçildiğinizde neler hissettiniz?

SEVİL UYAR:
O anlar unutulmaz, yaşanır. Ayaklarımın yere basmadığı, kanatlarımın havalandığı zamanlardı. 2004 yılında Miss Turkey güzellik yarışmasına katıldım ve 5. oldum. 3 yıl Neşe Erberk ajansına bağlı olarak çalıştım. 2006 yılında Miss Model Of Turkey’de 1. seçildim. Böylelikle hayallerime bir basamak daha yaklaşmıştım. 2009 yılında Nelson İmaj Modeli oldum.

HABERHAYAT: Peki, oyunculuğa nasıl başladınız? Hangi projelerde yer aldınız?

SEVİL UYAR:
Oyunculuk her zaman hayalini kurduğum bir meslekti. Bu hayalime Miss Turkey yarışmasında derece almakla ilk adımı attım ve teklifler gelmeye başladı. Ardından Miss Model of Turkey yarışmasında 1. olduğumda, bu hayalime tamamen kavuşmuş oldum.
İlk dizim Aşk Oyunu. İlk oyunculuk eğitimimi Ayla Algan’dan aldım. Daha sonraki yıllarda Meltem Cumbul "Eric Morris"taktiği ve Şahika Tekand tiyatro okulunda eğitim aldım. Hayallerime teker teker kavuşmaya başlamıştım. Şanslı olduğum dönemlerdi ve yorulmak bilmiyordum, çünkü işimi çok seviyordum. 2007 yılında hem Çılgın Dershane Kampta filminde başrolde oynadım hem Yalan Dünya’da "Gökhan Özen”le başrolü paylaştım. Ayrıca Star TV’de "Zoom"adlı magazin programını sunuyordum. Tabii bu arada reklam çekimi ve modellik de yapıyordum. Tüm bunların yanı sıra Atina, Paris, İtalya’dan ve Fashıon Look ajansından modellik teklifi almıştım. O dönem Türkiye’de yoğun çalıştığım için sadece Atina’ya gidebildim. Ama pişman değilim, çünkü o zaman kendime “Türkiye’de mi yurt dışında mı kariyer düşünüyorsun?” diye sordum ve ülkemi tercih ettim. Çünkü oyunculuk yapmak TV’de olmak istiyordum.

HABERHAYAT: Çok güzel başarılara imza attınız. Bir sırrınız var mı?

SEVİL UYAR:
Her zaman kendi doğrularımı, iç sesimi dinleyerek ilerlerdim ve hiç kimsenin desteği ya da torpille bir şeyler yapmadım. Şans yanımda oldu. Her zaman doğru yolda, hayalimin peşinden koştum. Hiç şaşmadım, ne ün ne şöhret ne de para beni iç sesim, karakterim ve aklımdan alıkoymadı. Kendimi ve ne istediğimi çok iyi biliyordum. Bu yüzden ilerlemem de kolay oldu. Tabii zorlu, zahmetli, yorucu bir iş ama ben çok seviyorum.

HABERHAYAT: Son yıllarda tiyatro oyunlarına ağırlık verdiniz. Nasıl gidiyor?

SEVİL UYAR:
7 yıldır tiyatro oyunlarında oynuyorum. "Seninle Evlenir Miyim?" oyunumuzdan ödül aldık. Bu oyuna, gazeteci arkadaşımın “Benim sevdiğim bir dostum” dediği Barbaros Uzuner’le tanıştırmasıyla başladı. Barbaros, komedi yazmayı düşünüyormuş. Beni tanıdıktan sonra Cansu karakterine yer verdi oyunda. Barbaros’la iyi ki tanışmışız, iyi ki bu rolü yazmış. Tiyatroda inanılmaz beklemeğim bir başarı elde ettim. Komedi oynamayı çok seviyorum. Şoför Şaban’dan, yaşlı kaynanaya, tiki kızdan Rus kıza kadar birçok rolde oyunculuğumu tatmin ediyorum.

HABERHAYAT: İlk tiyatro oyununuzda hangi rolü canlandırmıştınız?

SEVİL UYAR:
İlk tiyatro oyunumun adı Engelsizsiniz. Oyunda sağır, dilsiz, görmeyen bir karakteri oynamıştım. Bu rol için engelliler okuluna gittim, işaret dilini öğrendim. Onları izledim, empati kurmaya çalıştım. Osman Bey’deki kör sokak çalgıcılarını izledim. Çünkü oyunda kör şarkıcıyı oynamıştım. İlk sahne tozunu, Erol Günaydın sahnesinde tattım. Daha sonra Bar tiyatrosunda oynadım. Tecrübe kazanmak için Old City’de “Arapsaçı” komedi oyununda yer aldım.

HABERHAYAT: “Seninle Evlenir Miyim?" oyununuza ilgi nasıl?

SEVİL UYAR:
Oyunumuz beklediğimden fazla olumlu tepkiler alıyor. Bu da beni daha çok hırslandırıyor. Birçok şehirden oyunu sahnelememiz için talep geliyor. Takdir seyircinin, gelip izlesinler.

HABERHAYAT: Tiyatro oyuncusu olmayı seçerken tereddütleriniz oldu mu?

SEVİL UYAR:
Tiyatro zor bir sanat, seyircilerin karşısına çıkıp oynamak, ezberi unutmak, beğenilmemek gibi birçok korkum oldu. Tiyatro diziye benzemiyor. Daha zor ve cesaret istiyor. Bu yola girdim ve çok da sevdim. Bırakmaya da niyetim yok. Keşke daha önce başlasaydım. Komedi oynamak zor. Komedi oynamak için içten gelen bir yetenek olması gerekir. Sonradan öğrenilmez, karakterlerle bütünleşip, içselleşip, kendinden de bir şeyler ekleyerek doğaçlama da yapmak gerekir.

HABERHAYAT: Tiyatro sizin için ne ifade ediyor?

SEVİL UYAR:
Tiyatro bence aşk, heyecan, adrenalin, hayatım…

HABERHAYAT: İzleyicilerden oyunculuğunuzla ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

SEVİL UYAR:
Oyunculuğumu çok beğeniyorlar. Hatta Barbaros’un bir arkadaşı “ Aynı konservatuvarda mı okudunuz?” diye sormuş. Kimisi de tiyatroya çok yakıştığımı ve devam etmem gerektiğini söylüyor. Gelen tepkiler çok iyi. Yıllardır tiyatrocuymuşum gibi çok iyi yorumlar ve övgüler alıyorum. Bu beni tiyatro aşkıma daha çok bağlıyor.

HABERHAYAT: Bir röportajınızda artık zengin ve kötü kız rollerinden sıkıldığınızı söylediniz. Peki, nasıl bir rolde oynamayı arzuluyorsunuz?

SEVİL UYAR:
Komedi filmlerinde karakter oyuncusu olmak, sitcomda tipten tipe girmek, aksiyon, macera, polisiye filmlerinde psikopat ya da ajan gibi rollerde yer almak isterim.

HABERHAYAT: Mesleki alanda şu anda bulunduğunuz konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

SEVİL UYAR:
Hak ettiğim yerde olmadığımı düşünüyorum. Bunda tiyatroya ağırlık verince ekrana ara vermemin de etkisinin olduğu kanaatindeyim. 10 yıldır çalışıyorum. Çok iyi rollerde oynadım. Şu an geçmişe bakınca birçok projede oynadığımı, hayallerime her anlamda kavuştuğumu düşünüyorum. Ama çok daha iyi projelerde yer almak istiyorum.

HABERHAYAT: Güzellik sırlarınız neler?

SEVİL UYAR:
Güzellik içten gelen bir şey. Pozitif olmaya çalışıyorum, negatif insanlardan ve stresten uzak yaşıyorum. Rutin bakımların haricinde ekstra bir şey yaptırmıyorum. Sıkı spor yapıyorum, sağlıklı besleniyorum.

HABERHAYAT: Oyuncu olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

SEVİL UYAR:
Aşçı olmak isterdim. Çünkü yemek yapmayı çok severim. Gezgin ya da kaşif de olabilirdim.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

SEVİL UYAR:
HaberHayat’a emek veren herkese, bu kadar güzel bir dergiyi okuyucu ile buluşturdukları için tebrik ediyorum. Ayrıca tüm okuyucularınıza ve beni beğenerek takip edenlere sevgilerimi iletiyorum.

KISA KISA
Aldığım en yeni karar: Saçlarımı sarıdan siyaha çevirmek.
Bugüne kadar aldığım en iyi tavsiye: Sana taş atana sen ekmek at.
Kendimi şımartma terapim: Sauna, hamam, masaj.
Bu sıralar en çok dinlediğim şarkı: Ezhel "İmkansızım"
En sevdiğim film: Aşk ve Gurur.
En çok etkilendiğim şey: Nankörlük ve yalan.
Çantamın olmazsa olmazları: Nane şekeri.
En sevdiğim renk: Kırmızı.
Burcum: Boğa.

Mehtap YILDIZ


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim