ŞİMAL    
Şarkıları, besteleri ve yorumuyla büyük beğeni toplayan
Şimal


Şarkıları, besteleri ve yorumuyla büyük beğeni toplayan Şimal, yepyeni çalışması Ucuz Roman’ı müzikseverlerin beğenisine sundu. Sesiyle olduğu kadar güzelliğiyle de dikkat toplayan yetenekli şarkıcı ile yeni çalışması Ucuz Roman’ı ve müziği konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sevilen şarkıcı Şimal sizlerle…

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

ŞİMAL:
İstanbul Şişli doğumluyum ama İzmir’de büyüdüm. Evin en küçük ve inatçı kızıyım. Sabah uyandığında çok gergin, kahvaltıdan sonra dünyanın en tatlı insanı oluyorum.

HABERHAYAT: Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

ŞİMAL:
Aklımın, sesimin güzel olduğunu fark edemediği altı yaşlarında, her aile buluşmalarında annem ve ağabeyim şarkı söyletirdi. Çok büyük bir alkış kopardı. Bu ilkokul hatta ortaokul ve lise çağlarına kadar sıçradı. Üniversitede turizm ve rehberlik bölümü gibi müzikle ilgisi olmayan bir bölümde eğitim aldım. Annemin altın bilezik sevdasından konservatuvara gidemedim. Ama iyi ki de okumuşum. Üniversitede çok söz ve beste yazdım. Bazı hocalarım, gün içinde neler yazdığımı merak ederlerdi. Dersten sonra ya da teneffüste bir araya gelirdik, yazdıklarımı dinlerlerdi. Mezun olduktan sonra anneme, “ Bu diplomam! Ben artık hayallerime, gerçekten mezun olmak istediğim yere ‘müziğime’ gidiyorum” dedim. Ardından İstanbul’a geldim ve profesyonel müzik hayatına adım attım.

HABERHAYAT: Müzikle ilgilenmeye başladığınızda tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

ŞİMAL:
Kendi ruhuma ait müzik yapıyorum. Genelde başarılı bir iş çıkartıyorsanız, bir başka başarılı sanatçıya benzetiliyorsunuz. Bu da çok normal ve gurur verici. Esinlenme söz konusu değil, fakat bir Sezen Aksu şarkısını dinlerken beste yapmak çok daha ilham verici olabiliyor. Bu kaçınılmaz bir gerçek.

HABERHAYAT: Yeni single’ınız Ucuz Roman nasıl oluştu? Kimlerle çalıştınız?

ŞİMAL:
Radyo PR’ımı yapan, canım dostum, Refik Sarıöz gönderdi şarkıyı bana. Ucuz Roman’ın söz ve müziği Oğuz Yılmaz’a ait. Oğuz Yılmaz, son dönemlerin en iyi bestecilerinden biridir. Şarkıyı birkaç kez dinledim ve beni inanılmaz çeken bir şey hissettim dinlerken. Sesime de çok yakışınca şarkı benim oldu. Şarkının aranjesini Alper Atakan yaptı.

HABERHAYAT: Müzikseverler büyük oranda sizi Ferman’la birlikte tanıdı. Daha önce neler yapıyordunuz?

ŞİMAL:
Yıllardır sahne üstündeyim. Aslına bakarsanız bu süreçte çok özel isimlerle çalıştım. Mustafa Ceceli, Taşkın Sabah, Fettah Can, bana müzikal anlamda çok şey kattı.

HABERHAYAT: Söz yazarı ve besteci kimliğinizle de dikkat çekiyorsunuz. Söz ve bestelerinizi yaparken nelerden esinleniyorsunuz?

ŞİMAL:
Empati duygusunu çok yoğun yaşayan biriyim. Her kim olursa olsun gözlerinin içine bakarak, başrole kendimi koyarak, can-ı gönülden dinlerim. Onlar kadar üzülür, benim başıma gelmiş gibi çare ararım. İnsanları düşünürken gönlümü çok yoruyorum. Gönlüm de beni besteyle rahatlatıp ödüllendiriyor. Devam gönlüm…

HABERHAYAT: Peki, imzanızı taşıyan şarkıları kimlerin okumasını istersiniz?

ŞİMAL:
Çok çok kişi var. Ama illa ki bir örnek vermek gerekirse Ebru Gündeş diyebiliriz.

HABERHAYAT: Müzik kariyerinizdeki hedefleriniz neler?

ŞİMAL:
Saygınlık en büyük hedefim.

HABERHAYAT: Yeni müzik çalışmalarından hangilerini beğenerek dinliyorsunuz?

ŞİMAL:
Aranjesini Alper Atakan’ın yaptığı, Ziynet Sali’nin “Ağlar mıyım?” şarkısını çok sevdim. Hatta sahnemde repertuarıma aldım. Ersay Üner İki Aşık çok severek dinlediğim şarkılar arasında.

HABERHAYAT: Sosyal medya ile aranız nasıl? Sahte tıklanmalar ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

ŞİMAL:
Sosyal medyayla aram çok iyi. Tüm güzel anlarımı, bazen kabullenemediklerimi, kısacası her ruh halimi paylaşabildiğim bir alan. Birçok şey öğreniyorum.
Tıklanma alsan da radyoda şarkıların çalınmıyorsa olmaz. Ne kadar tık aldığın bir gündemdi. Haber değeri oluyordu ama bitti. Radyo çok önemli.

HABERHAYAT: Sahnede Şimal ‘in repertuarında neler var?

ŞİMAL:
Repertuarımızda yok yok. Türk Sanat Müziği’nden, Türk Halk Müziği’ne, arabesk, rock her şey mevcut. İzleyicilerimizi müziğe doyurmadan göndermiyoruz.

HABERHAYAT: Sektörle ilgili kaygılarınız, korkularınız var mı?

ŞİMAL:
Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de sıkıntılar var. Bunların bilincindeyim ama korkum yok. Elimde söz yazmak, beste yapmak gibi çok önemli bir silahım olduğunu düşünüyorum.

HABERHAYAT: Güzellik sırlarınız var mı? Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

ŞİMAL:
Güzel olmak için bir çabam ve iddiam yok ama sağlıklı olmak için inanılmaz bir mücadelem var. Bir kere zihin olarak iyi bakıyorum kendime. Kendimi öncelikle içeriden besliyorum. Ardından spor, sağlıklı ve doğru beslenme olunca da her şey tamam oluyor.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

ŞİMAL:
Son olmasın söylediklerim ve sorduklarınız. Hep beraber çok çok sohbet edip en güzel anlarımızı paylaşalım. Hepinize çok teşekkür ediyorum.

Mehtap YILDIZRÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim