ROBER HATEMO    
Türk Pop Müziğinin Prensi Rober Hatemo

Türk pop müziğinin prensi Rober Hatemo, HaberHayat’a özel açıklamalar yaptı. Güçlü sesi ve yorumuyla müzikseverlerin kalbinde özel bir yere sahip olan Rober Hatemo, uzun süren sessizliğini Giden Candar Gidiyor single çalışmasıyla bozdu. Müzik hayatında 20 yılı geride bırakan Hatemo ile müziği, aşkı ve projelerini konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Uzun süren sessizliğinizi Giden Candan Gidiyor singel çalışmanız ile bozdunuz. Şarkının hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

ROBER HATEMO:
2016'nın karanlık günlerinden birinde, bana gelen şarkıları dinliyordum. Ankara patlaması diye bilinen ve anılan, 2016’daki kötü günlerden birine denk geldi şarkıyı dinlemem. Haberlerde o kötü olay vardı. Giden Candan Gidiyor şarkısını, bu atmosferde dinlemem beni çok etkilemişti. Bu herhalde bir işaret olsa gerek, dedim. Çok beğendiğim bir şarkıydı. Böyle bir durum olmasaydı da alırdım şarkıyı. İşte o gün şarkının hikayesi bende başladı, biraz da ağlamıştım.

HABERHAYAT: Şarkıya ilgi nasıl? Müzikseverler tarafından nasıl karşılandı?

ROBER HATEMO:
Şarkıya güzel bir ilgi olacağını bekliyordum. Zamanlaması çok doğru bir şarkıydı. Tam tahmin ettiğim gibi oldu. Hatta tahminlerimin de üstüne çıktı. Şarkıyı baharda çıkardık. Bahar ve yaz aylarında çıkan çoğu şarkı telef oldu. Giden Candan Gidiyor, 7 ay aydır hala listelerde. Onun için çok mutluyum. Allah herkese kısmet etsin.

HABERHAYAT: Müzik, hayatınıza ne zaman ve nasıl girdi?

ROBER HATEMO:
Hem anne hem baba tarafım müzisyen olduğu için müzik içinde büyüdüm. 15 yaşında profesyonel olarak sahne almaya başladım. Askerden önce müzik grubumuz vardı. Askerdeyken de müzik yaptım. Yani müzik her zaman hayatımdaydı. Herkesin tanıdığı meşhur Rober Hatemo oluşum, 21 yaşlarımda askerden döndükten sonra oldu.

HABERHAYAT: Singel veya albüm çıkarmak için uzun aralar veriyorsunuz. Unutulmaktan korkmuyor musunuz?

ROBER HATEMO:
Hayır, unutulmaktan korkmuyorum. Sektörün bu kadar nankör olacağını düşünmüyorum. Çünkü yıllarımı müziğe verdim. Birçok önemli esere imza attım. Şarkılarım hit oldu. Onun için pek endişe duymuyorum. 2010-2015 yılları arasında müziğe ara verdim. O dönem hem sağlık hem de iş açısından hayatımın sıkıntılı dönemleriydi. Biraz kendimi dinlemek istedim. Şu an kaldığım yerden aynen devam ediyorum.

HABERHAYAT: Müzik hayatınızda 20 yılı geride bıraktınız. Bu camia size neler kattı, sizden neler götürdü? Geriye dönüp baktığınızda pişmanlıklarınız var mı?

ROBER HATEMO:
Müzik sektörünün bana kattığı tek ve en önemli şey, milyonların sevgisi. Götürdüğü ise attığınız her adımda dikkatli olmak, kurduğunuz her cümleye dikkat etmek zorundasınız. Normal birinin söylediklerine bir tane tepki veriliyorsa, bizlerin söylediği çarpı bin oluyor. Bunun için yaptıklarınıza, söylediklerinize ekstra dikkat etmek zorunda oluyorsunuz. Geçmişte yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim diyebilirim. Her insan pişman olacak şeyler yapmıştır. Hataların yapıla yapıla yanlış olduğu anlaşılıyor, ama hiç kimse hatalı olduğu şeyleri söylemez ya da hatırlamak istemez. Ama hatalar mutlaka vardır.

HABERHAYAT: Şu an hayal ettiğiniz yerde misiniz?

ROBER HATEMO:
Yapamadığım, hayatımda eksik olan bir iki şey var. O da kariyerimle ilgili. Onun dışında mutluyum.

HABERHAYAT: Müzik camiasına yeni adım attığınız dönemde örnek aldığınız isimler oldu mu? En çok kimleri dinliyorsunuz?

ROBER HATEMO:
Müzik kariyerimin başındayken örnek aldığım isimler oldu, ama şu anda öyle bir şey yok. İyi olan her çalışmayı dinliyorum. Evde Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur’u ya da DJ müzik dinlerim.

HABERHAYAT: Dış görünüşünüzün hiç değişmediğini görüyoruz. Uyguladığınız özel bir formül var mı?

ROBER HATEMO:
Güzellik insana bir kere verilen bir şey. Onu güzel kullanırsanız; fizik, kalp, ruh olarak iyi bakarsanız, muhafaza etmiş olursunuz. Güzelliğin kalıcı olduğunu, bir insanın 70 yaşında da güzel olduğunu düşünüyorum. Fiziğime sporun etkisi de büyük. Bu beni tatmin ediyor. Giydiğimi yakıştırıyorum. Aynaya baktığımda daha mutlu oluyorum ve bedenimi daha güçlü hissediyorum. En azından yeğenimi sırtıma alıp 1-2 saat gezdirebiliyorum.

HABERHAYAT: Özel yaşantınızda nasıl birisiniz? Aşık olacağınız kadında hangi özellikleri ararsınız?

ROBER HATEMO:
Entelektüel kadınları seviyorum. İç güzellik, dış güzellik mevzusuna hiç girmeyeyim. Herkes güzel insan sever. Güzel insan da her zaman ve her yerde dikkat çeker. Hayata karşı 1-0 galiplerdir. Bu bir gerçek. Aslında sakin, bir o kadar da seksi ve gizemli kadın severim.

HABERHAYAT: Bir röportajınızda bir ömür boyu aynı kadınla kalamayacağınızı söylemeniz dikkat çekti. Tercihiniz çok eşlilikten yana mı?

ROBER HATEMO:
Hayır, çok eşlilikten yana değil. Bu bir karar meselesi. Eğer bir evlilik kararı alacak olursam, böyle bir şey olmaz. Çünkü evlilik kurumuna çok saygı duyuyorum. Büyüklerimden nasıl gördümse öyle olması gerektiğini düşünüyorum. “Evlenmeye gerek yok” diye düşünüyorsam, bu bir ömür boyu aynı kişiyle olabilme fikrine hazır olmadığımdandır.

HABERHAYAT: Önümüzdeki günlerde sizi hangi projelerde göreceğiz? Hayranlarınıza sürprizleriniz var mı?

ROBER HATEMO:
Tabii ki var. Bir Yıldız Tilbe projesinde yer alacağım. Aynı zamanda tekli bir şarkı hazırlıyorum. Çok değişik formlarda Ferdi Tayfur klasiği okuyacağım. Yani iki yeni şarkı gelecek bu yıl. Gelecek kış Yıldız Tilbe projesi ile yaza da hareketli bir şarkı ile sevenlerimin karşısında olacağım.

HABERHAYAT: Yıllarını müziğe adamış biri olarak bu sektöre yeni adım atanlara neler söylersiniz?

ROBER HATEMO:
Eğer gerçekten müzik ve sanat size Allah tarafından verilmiş yetenek değilse, sadece “Biraz şarkı söylüyorum ünlü olmak istiyorum” anlayışındaysanız, bence çok doğru değil. O kadar yükseğe çıkıp ondan sonra birden bire çakılmak, çok rahatsız edici sonuçlar doğurabilir.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

ROBER HATEMO:
2016’ya nazaran 2017 güzel bir yıl oluyor. 2018 yılının da 2017’yi aratmamasını, vatanımızın ve milletimizin huzurlu olmasını diliyorum.

Mehtap YILDIZRÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim