TUNA ARMAN    
Sevilen oyuncu, seslendirme sanatçısı ve hayvan hakları aktivisti
Tuna Arman


İnce İnce Yasemince, Avrupa Yakası, Tatlı Hayat, Küçük Kadınlar gibi birçok dizide ve tiyatroda rol alan başarılı oyuncu Tuna Arman, Çiçek Taksi dizisinde canlandırdığı Manolya karakteri ile hafızalara kazındı. Birbirinden önemli projelerde yer alan Arman, oyunculuğun yanı sıra seslendirme sanatçılığı ve sunuculukta da adından söz ettirmeyi başardı. İyi bir anne, başarılılarla dolu bir kariyere sahip olan Arman’ın en dikkat çeken özelliği ise “Onlar benim canlarım, evlatlarım” dediği engelli hayvanlara olan sevgisi. Sevilen oyuncu, ses sanatçısı ve hayvan hakları aktivisti Tuna Arman sizlerle…

HABERHAYAT: Biraz kendinizden bahseder misiniz?

TUNA ARMAN:
1980 yılında “AÇOK” adlı grupla oyunculuğa adım attım. 1982 yılında TES Şan Tiyatrosu kursuna gittim. 1984'te de İstanbul Belediye Tiyatrosu'na devam ettim. 1985 yılında, devlet tiyatrosunda oynadığım 'Kızıldereliler' adlı oyun ile sahneye ilk adımı attım.

Sadri Alışık Tiyatrosu, Abdullah Şahin Tiyatrosu, Deve Kuşu Kabare ve Asuman Dabak Tiyatrosu'nda oynadım. Oyunculuğun yanı sıra televizyon programı sunuculuğu, seslendirme sanatçılığı gibi mesleğin gerektirdiği her alanda çalıştım. Profesyonel olarak 33 yıldır oyunculuk yapıyorum.

HABERHAYAT: Bir röportajınızda ‘Her sezon yaşantımda tiyatronun olmasına özen gösterdim ’demişsiniz. Bu sene tiyatro ile ilgili çalışmalarınız neler?

TUNA ARMAN:
Evet, hayatımda TV olmasa da tiyatro hep oldu. Bu sezon, 3 yıl önce başlayan sadece turnede oynadığımız Düşman Başına adlı oyunum devam ediyor. Ayrıca bir müzikal çalışması da gerçekleştiriyorum. 1 Aralık itibariyle pop sanatçısı Faruk K’nın yazdığı 'Egon Tavan Batsın Havan' isimli, ilginç bir oyunu seyirciyle buluşturacağız. Oyunda rol almanın yanı sıra oyunun yönetmenliğini de yapıyorum. Oyun içinde tiyatro, müzikal ve sinema barındırıyor. En enteresan olan ise bu oyunu maslak XLCLUP’de oynayacak olmamız.

HABERHAYAT: Yönetmenliğini yaptığınız ‘Egon Tavan, Batsın Havan’ adlı oyunla ilgili biraz bilgi alabilir miyiz?

TUNA ARMAN:
Mükemmeliyetçi olduğum için yönetmenlikten her zaman uzak durdum. Ama Faruk'a olan sevgim ve inancımdan dolayı, onun yazdığı bu çılgın oyunu kabul ettim. Çok eğlenceli bir oyun. Denenmemiş her şeyi denedik. Umarım seyirci oyunu sever. Çok emek verdik.

HABERHAYAT: Türkiye’deki tiyatrolar hakkında neler düşünüyorsunuz?

TUNA ARMAN:
Maalesef “Doğru meslek yanlış ülke” diyorum. Çocuğumun oyuncu olmasını hiç istemedim. Ülkemizde tiyatro yapmak çok zor. Çok emek harcanıyor ama maalesef karşılığını bulamıyor. Birçok ekip seyirciyle buluşmak için tüm Türkiye'yi geziyor. Emeklerinin karşılığını maddi ve manevi olarak alamıyorlar.

HABERHAYAT: Oğlunuza çok düşkün bir anne olduğunuzu biliyoruz. Oğlunuz neler yapıyor?

TUNA ARMAN:
Oğlum Amerika'da okuyor. Sinema televizyon bölümünü bitirdi. 2. üniversiteyi burslu olarak okuyor. Müzik akademide elektro gitar eğitimi alıyor. Film müzikleri yapmak istiyor. Mutlu olacağı mesleği seçti. Kendisine saygı duyuyorum, istediği her alanda yanındayım.

HABERHAYAT: Bu sektörde kadın olmanın ve yalnız bir anne olmanın zorluklarını yaşadınız mı?

TUNA ARMAN:
Yaşamadım. 13 yaşında tiyatro camiasına girdim, şu an 48 yaşındayım. Hep iyi insanlar çıktı karşıma. Ne TV ne tiyatro çevresinde ‘kadın’ olma hissi rahatsız etmedi beni. Çünkü hep işimi yaptım ve işini yapan kişilerle çalıştım. Ekmek paramı, işimi yaparak kazandım. Bizim işimiz cinsiyetsizdir. Yol arkadaşıyız birbirimizin.

HABERHAYAT: Oyunculuk sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

TUNA ARMAN:
İşini yapanlara saygı duyuyorum. Ama “Bir de tiyatro yapayım nasıl bir şey” diye bakanlara ve tiyatroyu ‘vitrin’ olarak kullananlara saygım yok.
HABERHAYAT: Peki, iyi bir oyuncu olmak için yetenekli olmak yeterli mi?

TUNA ARMAN:
Maalesef yetenek kadar şans da gerekir. Çok yetenekli meslektaşlarımız var ve çoğu kişi kendilerini tanımıyor. Televizyon dizilerinden tanınıyor çoğu oyuncuyu, ama ekranda yer almak bir şans. Allah'a şükür şanslıyım, birçok TV dizisinde oynadım ama Manolya’yı yenemedim.

HABERHAYAT: Dikkat çeken özelliklerinizden biri de engelli hayvanlara olan sevginiz. Biraz bu yönünüzden bahseder misiniz?

TUNA ARMAN:
Engelli doğan ya da bizim yüzümüzden engelli olmuş canlar benim evlatlarım. Evimi, hayatımı onlarla paylaşıyorum. Görmeyen bir köpek, 3 patili kedi, doğuştan otistik sağır kedi ile ilgileniyorum. Keşke herkes fark etse onları. Engelli canlarla hayatınızda başka bir pencere açılıyor.

HABERHAYAT: Oyuncu olmasaydınız hangi mesleği yapardınız?

TUNA ARMAN:
Başka bir iş bilmiyorum. Oyuncu olmasaydım diye bir seçenek düşünemiyorum bile.

HABERHAYAT: Genç oyunculara tavsiyeleriniz neler?

TUNA ARMAN:
Mesleklerine saygı ve sevgi duysunlar. Oyunculuğa yeni başlayan gençlerin işlerini çok sevmeleri gerek. Ayrıca her anlarında gözlem yapmalılar. Ama maalesef çok duyarsız buluyorum genç oyuncuları. Biz bir şeyler öğrenebilmek için büyüklerimizin gözüne bakardık. Ama şimdiki oyuncu adayları telefondan gözlerini ayıramıyor. Bu çok üzücü bir durum. Bu meslekte “ Ben oldum” demek yoktur, ama gençler bunun farkında değil.

HABERHAYAT: Birlikte çalışmayı istediğiniz oyuncular kimler?

TUNA ARMAN:
Çok önemli isimlerle çalıştım. Uğur Yücel ile çalışmadım ve çok istiyorum. Ayrıca Ayşen Gruda’ya hayranım.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

TUNA ARMAN:
Çok keyifli bir sohbetti. Tüm HaberHayat ekibini tebrik ediyorum. Okuyucularınıza ve sevenlerime sevgiler gönderiyorum.

Mehtap YILDIZRÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim