ASYA GASHİ    
Kosovalı Genç Yetenek
Asya Gashi


Kosovalı genç yetenek Asya Gashi, ilk single çalışması "Riya"yı müzikseverlerin beğenisine sundu. Şarkının söz, müzik ve düzenlemesi Osman Taşdaş, mix mastering ise Serdar Ağırlı imzası taşıyor. Klibinde deneyimli yönetmen Murat Joker ve ekibiyle çalışan Asya Gashi; sevgilisi tarafından terk edilen bir genç kızın isyanını dikkat çekici sözlerle anlatıyor. Klip çalışmasında Kaf Dağı’na çıkıp tüm aldatan erkeklere, "Muchas Gracias" diye seslenen Gashi, dikkat çeken çalışması Riya’yı, müzik yolculuğunu ve hakkında merak edilenleri HaberHayat okuyucuları ile paylaştı.

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz?

ASYA GASHİ:
25 yaşındayım. Kosova Priştina doğumluyum. Türkiye’yi ve özellikle İstanbul’u çok seviyorum.

HABERHAYAT: Müziğe olan ilginiz nasıl başladı?

ASYA GASHİ:
Müziğe ilgim küçük yaşlarda başladı. Babamın aldığı gitar, bu yolda ilk desteğim ve arkadaşımdı. Ülkemde müzik eğitimi aldım. Flüt ve piyano çalabiliyorum. Ayrıca Art of Academy’de Yüksek Gazetecilik okudum. Müzik sevgimi, aldığım eğitimle arttırdım.

HABERHAYAT: İlk single çalışmanız Riya’dan bahseder misiniz?

ASYA GASHİ:
Riya başlı başına güzel bir projeydi. Hem müziği hem sözleri güzel bir şarkı oldu. En büyük ayrıcalığı ise benim için yapılmasıydı. Bu nedenle özeldi. Osman Taşdaş, Serdar Ağırlı, Aylin Vatankoş Şenyaylar, Cabner Güneysu gibi değerli isimlerle birlikte 6 ay boyunca birlikte çalıştık. Emeği geçen herkes elbette teşekkürü hak etti.

HABERHAYAT: Klipte kimlerle çalıştınız?

ASYA GASHİ:
Klipte çok kıymetli yönetmen Murat Joker ile çalıştık. Birkaç senaryo üzerinde durduk. Joker, çok profesyonel bir ekip ve donanıma sahip. Çekim günü zorlu bir maratondu. O büyük ekip, sabah erken saatlerden gece yarısına kadar durmadan çalıştı. Şarkımı onlarca kez söyledim. Gün bittiğinde, tatlı bir yorgunluk vardı üzerimizde. Kurgu sürecinde de Joker ve ekibiyle birlikteydik. Titiz, profesyonel ve göz nuruyla yeşeren bir proje ortaya çıktı. Herkesin mutlu olduğu bir müzik videosu oluşturduk.

HABERHAYAT: Riya’ya ilgi nasıl? Müzikseverler tarafından nasıl karşılandı?

ASYA GASHİ:
Riya çok beğenildi. Sessiz, ağır ama derinde güçlü adımlarla piyasaya yayıldı ve yayılmaya devam ediyor. Şarkının sözleri, müziği ve Türkçem çok ilgi çekti. Riya, Galatasaray Stadyumu’nda çaldı ve taraftarların büyük beğenisini aldı. Kendi ülkem Kosova’da da çok beğenildi. Gelen tepkiler hep olumlu oldu, bu durumdan çok memnunum.

HABERHAYAT: Bu başarıyı bekliyor muydunuz?

ASYA GASHİ:
Bir şarkının hit olacağını anlayabilmek mümkün. Ritim, tempo ve sözler bu konuda size ipucu verir. Bir de sizin o şarkıyı hissetmeniz ve yaşamanız önemli. Bir melodi duygularınızı kaplıyorsa sizinle birlikte yaşayacaktır. Bir şarkıyı ne kadar hisseder ve benimserseniz o kadar şansı olur. Bir bestenin birçok insanın kalbine hitap edebilmesi için ilk olarak size nasıl seslendiği ve neler hissettirdiği önemli.

HABERHAYAT: Hedeflerinizden bahseder misiniz?

ASYA GASHİ:
Şu an Türkiye’de yeni doğmuş bir bebek gibiyim. Önümde çok uzun ve zorlu bir yol var. Ama çok çalışarak bu zorlukları yenmek istiyorum. Hedefim müzik adına doğru, önemli ve iyi projelerle bu sektör içinde kalıcı olabilmek. Kaliteden ödün vermeden, seviyeli çalışmalara imza atmak ve uzun yıllar bu piyasada kalmak istiyorum.

HABERHAYAT: Peki, müzikteki prensipleriniz neler?

ASYA GASHİ:
Müzikte prensiplerim; sadece insanların, hayranlarımın beklentilerine yanıt verebilmek adına her projeye evet demek değil. Müzik eğitimim var. Çok dinliyor ve çok çalışıyorum. Belirli bir seviyenin üzerini yakalamak, kalitemle de insanlara ulaşmak ve sanatımla var olmak istiyorum. Endüstriyel çizgide kalırsanız uzun soluklu olamazsınız.

HABERHAYAT: Türk pop müziğini nasıl buluyorsunuz? Sizce sektörde kalıcı olmak adına neler yapılmalı?

ASYA GASHİ:
Türk pop müziğini beğeniyorum. Güzel çalışmalar, güzel sesler var. Dijital çağı yaşıyoruz. Sadece şarkıları değil, her şeyi çabuk eskitip tüketiyoruz. Sosyal medya da bu anlama çok etkili. Müzik sektöründe çalışmak sadece şarkınıza, bestenize ve sesinize yatırım yapmakla sınırlı değil. Ekip işi akıl işi. Sosyal medyada güçlü olacaksınız doğru ilişkiler kuracaksınız. Ayakta kalabilmek adına çağı yakalayacaksınız ve Türkiye dışına da açılacaksınız. Global olmanın yollarını bulacak, dünya sanatçısı olacaksınız…

HABERHAYAT: Yeni bir müzik çalışmasının tanıtılmasında radyoların katkısı önemli mi?

ASYA GASHİ:
Radyolar önemli elbette, ama bugünkü teknolojide işleri zor. Artık herkesin elinde kendi radyosu var. Herkes kendinin DJ’i. Herkesin bir müzik listesi var. Radyolar popülaritesine göre şarkılara yer veriyor. Bazen reytingler önemli bazen şarkıcını PR’ı önemli ya da kimlerle neler yaptığı önem arz ediyor. Bu yüzden bazen şarkıdan çok söyleyen önem kazanıyor. Kriterleri gündem belirliyor. Bazen şarkı kaliteleri ikinci planda kalıyor.

HABERHAYAT: Müzik sektöründe kadın olmak zor mu?

ASYA GASHİ:
Yaptığınız işin kalitesi, sanatçı duruşunuz, çizginiz bu piyasada herhangi bir ayrımcılığı mümkün kılmaz. Kadın sanatçıları cinsel bir öğe gibi görmek toplum kalitesiyle orantılı. Eğitim bu konuda herkese yardımcı olur.

HABERHAYAT: İyi bir müzisyen olmanın ölçüsü nedir?

ASYA GASHİ:
İyi bir müzisyen olmanın ölçüsü eğitim, yaptığınız işe saygı duymak ve çok çalışmak.

HABERHAYAT: Asya Gashi için hayatındaki en önemli şeyler nelerdir?

ASYA GASHİ:
Müzik benim için çok önemli. Sonra ailem, çok sevdiğim İstanbul’da yaşamak, iyi derecede Türkçe konuşmak ve sektörde kalıcı olup saygı görmek.

HABERHAYAT: Müzik yarışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

ASYA GASHİ:
Yarışmalar teşvik edici, özendirici yönleriyle önem arz ediyor. Kenarda kalmış birçok yeteneği fark etme şansı yaratabiliyor. Kaliteli olan ve gerçekten müzik için, sanat için yapılmış doğru organizasyonları destekliyorum.

HABERHAYAT: Kosova’dan sonra Türkiye’de nasıl bir kariyer planlıyorsunuz?

ASYA GASHİ:
Yabancı bir ülkeden, Avrupa’dan ama Müslüman bir ülkeden geldim. Günlük hayatta Türkçem belki mükemmel değil ama şarkımın sözlerini dinleyenler doğuştan Türk zannediyor. Fiziğimden önce sesimi, yeteneğimi, sanatçı kimliğimi ön planda tutmak istiyorum.

HABERHAYAT: Sosyal medyanın sizin için önemi tam olarak nedir?

ASYA GASHİ:
Sosyal medya olmazsa olamazımız. Sosyal medyayı doğru kullanmak önemli. Her sektörde sosyal medyanın takibi ve desteği, yaptığınız işe olumlu olumsuz katkı sağlayabiliyor.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

ASYA GASHİ:
HaberHayat sayfalarından herkese sevgilerimi gönderiyorum. Mutlulukla, keyifle ve müzikle kalın…

Mehtap YILDIZ


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim