BORA DURAN    
Bora Duran İçindeki Deliyi açığa çıkardı

Başarılı müzisyen, söz yazarı ve besteci Bora Duran HaberHayat okuyucularına özel açıklamalar yaptı. İnsan, Sen de Gidersen, Yan Yana, Unut Bakalım gibi unutulmaz şarkılara imzasını atan Duran, ''İçimdeki Deli'' ismini verdiği yepyeni çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sundu. Söz ve müziği kendisinin de dahil olduğu Efe Demiryoğuran, Hüseyin Cebişçi, Okay Aynur, Cihangir Aslan'dan oluşan Harem’s grubuna ait olan şarkının klip yönetmenliğinde Gökhan Özdemir, görüntü yönetmenliğinde ise Ferit Çetinkaya yer aldı. İçimizdeki çocuğu açığa çıkarmak gerektiğini düşündüğü için İçimdeki Deli’yi yazdığını söyleyen Duran ile müzik yolculuğunu ve başarısını konuştuk.

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz? Biraz kendinizden bahseder misiniz?
BORA DURAN:
Küçük yaşlarda aile ile başlayan müzik merakım, ortaokul yıllarında çok değerli bir müzik öğretmeninin dokunuşuyla devam etti. Bu arada dinlediğim çok değerli müzisyenler ve müzikler de bu yolculukta bana eşlik etti. Ege Üniversitesi Konservatuvarı Sanat Müziği bölümünde okurken aynı zamanda İzmir'de ve Ege Bölgesi'nde müzisyenlik yaptım; çaldım, söyledim, gruplar kurdum. Müzikte daha profesyonel bir hayata geçmek için 2003 yılında İstanbul'a geldim.

HABERHAYAT: Müzikle ne zaman tanıştınız?
BORA DURAN:
Gözümü açtığımda babam ud ve bağlama çalıyor, annem Türk halk müziği söylüyordu. Böyle bir ailede doğdum ve büyüdüm, ilk müzik grubum onlar. Orta ikinci sınıfta müzik öğretmenim keşfetti beni. Keşfetmesi için de çok uğraşmıştım. Orta üçüncü sınıfa geçtiğimde bana bir gitar hediye etti, kendisiyle hala görüşürüm. Annemin de çok geniş bir plak arşivi vardı. Sandıktan Cem Karaca, Fikret Kızılok, Erkin Koray ve Barış Manço’lar çıkardı… Yeni gitarımı elime aldığımda, annem böyle bir arşiv sundu, o plakları çalmam için önayak oldu.
Plaktan dinleyerek ilk çaldığım şarkı Barış Manço’nun söylediği ‘Dağlar Dağlar’dı. O an çok heyecanlı ve çok güzeldi…

HABERHAYAT: Yaptığınız müzik tarzını nasıl tanımlıyorsunuz?
BORA DURAN:
Müziği ve müziğimi kategorize etmeyi sevmiyorum. Her müzik özgündür, kişiye ve bir ruha aittir. Bunu kategorize etme ihtiyacı bence, dönemleri tarihsel verilere oturtabilme isteği ve klasik müziklerin ciddiyetinin etkisiyle çıkmış. Yani entelektüel akımın etkisi. Bense tabiri caizse bir çingeneyim. Ruhunda sürekli müzikle yaşayan, her yerde her tarzda çalıp söyleyebilen bir deli çingene. Müzik size çok şey katabilen bir varoluş ve yaşam şekli.

HABERHAYAT: “İçimdeki Deli” şarkınız ile neyi anlatmak istediniz?
BORA DURAN:
"İçimdeki Deli" ile anlatmak istediğim şey aslında içimizdeki çocuğu unuttuğumuz ve o çocuğa sahip çıkmamız gerektiği. İçimizdeki çocuğu mutlu edeceğimiz yerde, bize diretilen düzenin içerisinde sıkıştırıp egolarımızla, hırslarımızla kendimizi sıkıştırıyoruz. Bu şarkıda her zaman yenilenmenin ve aklımızdakini söylemenin, içimizden geldiği gibi konuşmamızın gerekli olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

HABERHAYAT: Müzik hayatınızdaki ve kariyerinizdeki hedefleriniz neler? Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı?
BORA DURAN:
Gümüşlük'te myndos sound'u kurmak istiyorum. Tamamen müzik dolu, her şeyiyle sanat dolu bir ev yaratmak istiyorum. Myndos sound evinde, bütün dünya müzisyenleriyle hatta tanımadığım insanlarla beraber çalıp söylemek ve bunu dünyaya duyurmak istiyorum.

HABERHAYAT: Şarkılarınız çok seviliyor ve hep uzun soluklu oluyor. Başarınızın bir sırrı var mı?
BORA DURAN:
Elimden geldiğince dürüst olmaya çalışıyorum. İçimden gerçekten gelen ve beni heyecanlandıran şeyleri paylaşıyorum. Bir şeyi yapmış olmak için yapmıyorum. Yapığım şarkıyı dinlediğimde önce beni heyecanlandırıyorsa paylaşıyorum. Bence işin sırrı bu.

HABERHAYAT: Bundan sonraki çalışmalarınızda müzik tarzınızda bir değişiklik olacak mı?
BORA DURAN:
Olacak, hep olacak. Müziğimde, tarzımda, tavrımda hep değişiklik olacak, olmalı da zaten. Gelişecek, evrilecek belki daha basit hale dönecek, belki daha geniş ve karmaşık hale gelecek. Bunu ben bilemem hayat bilir. Hayata teslim olup güvenerek bunu göreceğiz.

HABERHAYAT: Hayatınızda dönüm noktası olarak nitelendirebileceğiniz bir an var mı?
BORA DURAN:
Çok var ama herhalde en önemlisi, Ege Üniversitesi Konservatuvar bölümünü kazanmamdı.

HABERHAYAT: Beste yapmak için özellikle tercih ettiğiniz ortamlar var mı?
BORA DURAN:
Sessiz ve sakin, kalbin ve ruhun sesini duyup konsantre olabileceğim ortamları tercih ediyorum. Sonuçta bu bir meditasyon hali. Bazen de çok eğlenceli bir ortamda, dostlarla çalıp söylerken birden çıkıyor bir şeyler, doğaçlama çalıp söylüyorum. Böyle çok şarkım var. Hayatın içinde ne varsa yaşayıp, oradan ilham alıyorum. Hayatın kendisi ilham.

HABERHAYAT: Sosyal medya ile aranız nasıl?
BORA DURAN:
Sosyal medyayı çok seviyorum ama bir araç olarak, yaşam şekli olarak değil. Yaptığım ve yapacağım işleri, gördüğüm farklılıkları ve güzellikleri paylaşmak amacı ile kullanıyorum. İçimden bir şarkı söylemek gelip bunu paylaşmak istediğimde, hazır bir dinleyici olması güzel.

HABERHAYAT: En zevk aldığınız ilk üç şey nedir?
BORA DURAN:
Yemek, içmek en büyük zevkim. Zaman içerisinde gelişen, değişen bir zevk. Ne yazık ki uykuya çok düşkünüm. En önemlisi sevmek ve sevilmek.

HABERHAYAT: Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
BORA DURAN:
Keyifli röportaj için çok teşekkür ederim. Samsun HaberHayat Dergisi okuyucularına ve tüm Samsun'a sevgiler.

Mehtap YILDIZ


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim