ANIL ÖZCAN    
Sesi ve yeteneği ile dikkat çeken genç müzisyen
Anıl Özcan


Genç müzisyen Anıl Özcan, ilk single çalışması “Gitme” ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı. Sözü ve müziği kendisine ait olan şarkının düzenlemesini Tarkan Berk Türe, klip yönetmenliğini ise Evren Arasıl gerçekleştirdi. Yedi yaşından beri müzikle iç içe olan, enstrüman çalan ve solfej bilen yetenekli şarkıcı Özcan ile müzik yolculuğuna ve projelerine dair konuştuk. Sesi ve yeteneği dikkat çeken Özcan’ın HaberHayat okuyucularına özel açıklamaları sizlerle…

HABERHAYAT: Biraz kendinden bahseder misiniz?
ANIL ÖZCAN:
Mütevazı bir ailenin tek çocuğuyum. Çocukluğumdan beri müzikle iç içeyim. Müzikten sonraki en büyük tutkum basketbol ve kickboks. İktisat mezunuyum. Kendi halinde yaşayan, doğal bir insanım.

HABERHAYAT: Müzikle uğraşmaya ne zaman ve nasıl başladınız?
ANIL ÖZCAN:
Yedi yaşında babam beni piyano dersine gönderdi. Klavyemin boyu benden uzundu. 16 yaşımdan beri müzisyen olmanın hayalini kurdum. En büyük tutkum müzik oldu. Ailem derslerim ile ilgilenmemi, müzikle bu kadar uğraşmamamı istiyordu. Babamdan gizli satın aldığım gitar ile kendi kendime şarkılar söyler, hayaller kurardım. İlk gitarımı babam, tabir-i caizse kafamda kırdığında çok üzülmüştüm.

HABERHAYAT: Kendi şarkılarınızı yazıyorsunuz... Ne zamandır beste yapıyorsunuz?
ANIL ÖZCAN:
15-16 yaşında ilk bestem "Kanmam" ı rahmetli Merzifonlu Yalçın hocam notaya almıştı. Sonrasında ise solfej öğrendim ve yaptığım besteleri kendim notaya aktarmaya başladım. Onlarca şarkı yazdım.

HABERHAYAT: Şarkılarınızı yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?
ANIL ÖZCAN:
Şarkılarımı notaya aktarırken ders çalışır gibi öğrenci moduna giriyorum; kağıt, kalem ve nota kağıdı kullanıyorum. Nota yazmak matematik işi. Ne zaman nota yazsam, kendimi matematik sınavı veriyor gibi hissediyorum. Şarkının bestelenmesinin ise tamamen Tanrısal olduğunu düşünüyorum. Şarkı geliyor ve sen fason olarak işliyorsun. Ticari olsun, diye yazmak için şarkı yazmadım hiçbir zaman.

HABERHAYAT: Müzik sizin için ne ifade ediyor?
ANIL ÖZCAN:
Müzik insanları bir araya getiren, farklı etnik kültürel gruplarını toplayan, Tanrı'nın bir lütfu. Doğru ellerde, doğru şekilde kullanılırsa, müziğin birleştirici en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyorum.

HABERHAYAT: Gitme' çok hoş bir şarkı. Şarkıda ithaf ettiğiniz biri var mı?
ANIL ÖZCAN:
Teşekkürler. Evet, ‘Gitme’yi aşk acısı çektiğim bir zamanda yazmıştım.

HABERHAYAT: Şarkının klip hikayesini anlatır mısınız? Klipte kimlerle çalıştınız?
ANIL ÖZCAN:
Şarkımız GNL’den çıktı. Evren Arasıl yönetmenliğinde güzel bir ekip çalışması ile keyifli bir klip çektik. Şarkının aranjörü ve editörü Targan Berk Türe, klipte de rol aldı. Ortaya samimi ve güzel bir iş çıktı. Güzel geri dönüşler alıyoruz.

HABERHAYAT: Yeni çıkış yapan biri olarak zorlandığınız durumlar oldu mu?
ANIL ÖZCAN:
Altyapınız ve kumaşınız kaliteliyse ve çevrenizde size inanan dostlarınız varsa, zor diye bir kavram yoktur. Müzik sektöründe bir şeyler yapmak hem kolay hem zor, sabır ve ikili ilişkiler çok önemli. Öncelik doğru bir iş, inandığınız bir proje ve doğru insanlarla çalışmak gerekir. Doğru isimlerle bir araya geldiğimi düşünüyorum. Proje Evim’den Han Çelikcan ve Necmiye Genç Yavaşça’nın çok desteğini gördüm.

HABERHAYAT: Müzik piyasasına birçok kişi adım atıyor. Kimisi zirveye çıkıyor kimisi ise maalesef başarılı olamıyor. Sektörde kaybetme korkusu yaşadınız mı?
ANIL ÖZCAN:
Mühim olan zirveye çıkmak ve orada kalıcı olmak. Ben çok kaderci değilim ama doğru bileşenler, doğru yer ve zamanda bir araya gelince başarı kaçınılmaz oluyor. Her zaman şuna inandım; her şey olacağına varır. İlk amacım hemen zirveyi fethedeyim, ses getireyim, şunu bunu yapayım olmadı. Sadece bu dünyaya ‘merhaba’ demek istedim.

HABERHAYAT: Müzikle ilgilenmeye başladığınızda ve single projenizi hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?
ANIL ÖZCAN:
Olmadı, ama küçüklüğümden beri Türk sanat müziğiyle iç içe büyüdüğüm için bu müziğe yakın nameleri olan sanatçıları takip ettim. Kayahan, Yıldırım Gürses, Tanju Okan, Sezen Aksu örnek aldığım isimler.

HABERHAYAT: Müzik yolculuğunuzda kimlerin desteğini gördünüz?
ANIL ÖZCAN:
Singel aşamasında sevgili Necmiye Genç ve Han Çelikcan büyük destek oldu. Hiçbir zaman unutamam. Basın PR konusunda da uzmanlar ve her şeyden önce iyi insanlar. Han aynı zamanda sanatçı ve O Ses Türkiye yarışmasının da finalisti. İlk singel'ı arşivimdedir.

HABERHAYAT: Yolunuza single çalışmasıyla mı albüm projesiyle mi devam edeceksiniz?
ANIL ÖZCAN:
İkinci single hazırlıklarımıza başladık bile. Maxi single düşünüyoruz. Biri slow biri hızlı parçadan oluşacak olan "Sol Yanım"ın çok sevileceğine inanıyorum.

HABERHAYAT: Son dönemde yapılan projeleri nasıl buluyorsunuz? Takip ettiğiniz, çalışmalarını beğendiğiniz isimler var mı?
ANIL ÖZCAN:
Türkiye’de yetenekli çok müzisyen var. Özellikle takip ettiğim biri yok ama Harun Kolçak’ın son yapmış olduğu projeleri yakından takip ettim. Kendisi Türk pop müziğinin önemli bir ismi, bu vesileyle kendisini anmış olayım. Son dönemde yapılan işlerden, sevgili Cenk Eren'in ‘Tanju Okan Şarkıları’ albümünü de çok beğendim.

HABERHJAYAT: Günümüzde birçok ünlü isim sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Sizin sosyal medya ile aranız nasıl?
ANIL ÖZCAN:
Sosyal medyayı yeni yeni kullanmaya başlıyorum. Instagramı seviyorum ve güvenilir buluyorum. O nedenle en aktif olarak kullandığım platform instagram.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
ANIL ÖZCAN:
Bu ay HaberHayat’ta bana da yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İlk single çalışmam ile çok güzel bir dinleyici kitlesi yakalayacağıma inanıyorum. Çalışmama ilgi gösteren, destekleyen herkese çok teşekkürler. Tüm takipçilerime ve okurlarınıza müzik ve sevgi dolu günler diliyorum…

Mehtap YILDIZ

RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim