GRUP AYDA1    

Organ Bağışı için 'Ayda1'

Her bir organ bağışçısı yanan bir umut ışığı

Organ bağışı konusunda insanları bilinçlendirmek amaçlı çok farklı etkinlikler gerçekleştiriliyor. Ancak Grup Ayda1 sadece organ bağışına dikkat çekmek için kurulmuş bir grup. 9 kişiden oluşan grubun tüm üyeleri de profesyonel sağlık çalışanı. Grup Ayda1’in kurucu üyelerinden Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Hüseyin Yıldırım, grubun kurulma sürecini ve gelen tepkileri, Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak ise organ bağışı hakkında yanlış bilinenleri anlattı.

HABERHAYAT: Grup Ayda1 nasıl bir araya geldi?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
Bir süre hobi olarak müzikle uğraşmıştım. Benim gibi müzik deneyimi olan, hatta aralarında profesyonel olarak müzikle ilgilenmiş arkadaşlarımız ile bir tesadüfler silsilesi ile bir araya geldik. Solistliğimizi yapan Akif Benk’in de katılımıyla gönül vermiş olan dokuz arkadaş birleştik. 2015 yılının sonlarına doğru, küçük prova stüdyolarında çalışmaya başladık. Gruba katılmak isteyen 20-25 kişi daha oldu ama ekip arkadaşlarımızla yolumuza devam ettik. Ayda bir kez program yapmaya başladık.

HABERHAYAT: Grubun isim hikayesinden bahseder misiniz?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
İlk programımızı 2016 yılında yapmaya karar verdik. Kendimizi çok duyurmamamıza rağmen, ilk programımıza yoğun bir katılım oldu. Bu yoğunluğu gördükten sonra ne yapacağımızı düşündük. Durum böyle olunca da ayda bir program yapmaya karar verdik. Grubun ismi de buradan geliyor aslında.

HABERHAYAT: Tüm grup üyeleri sağlık çalışanı ve bunun yanında da bir müzik grubunuz var. Dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
Hepimiz sağlık sektöründe çalışıyoruz. Fazlasıyla yoğun bir çalışma programımız olmasına rağmen projeye gönül verdik. Hem hastanelerdeki ameliyat programlarımızı ve gece nöbetlerini hem de günlük yaşantımızdaki programları düzenleyip, haftada bir disiplinli olarak prova yapmaya vakit ayırıyoruz. Herkes kendi enstrümanında iyi ama bir araya gelip orkestra gibi çalmak, o uyumu yakalamak gerekiyordu. Tabii ki bu uyumu sağlamak zaman aldı. Ama sonunda iyi bir ekip olduk. Organ bağışı konusunu halka duyurmaya ihtiyacımız var.

HABERHAYAT: Organ ve doku nakli konusunda önemli bir projeyi hayata geçiriyorsunuz. Proje fikri nasıl gelişti?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
İşimiz insan olduğu için, “İnsan odaklı ne yapabiliriz?” diye düşündük ve bir yılımızı organ bağışına ayırdık. Yaklaşık 12-13 ay grup olarak çalışma yaptıktan sonra “Madem bir talep oluşturduk ve salonları dolduruyoruz, o halde bunu bir sosyal sorumluluk projesi ile taçlandıralım” dedik. Organ bağışına dikkat çekmek amacı ile bize bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlarımıza ulaştık. Organ Ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkez Sorumlusu Doktor Mehmet Kazak hocamız bize gönülden destek oldu. Birçok insanın emeği ve gayreti ile de konser turnelerine başladık. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yerel kurumların da desteği ile kısa sürede turne rotamızı şekillendirdik.

HABERHAYAT: Peki, Grup Ayda1’in Samsun’a gelme süreci nasıl gelişti?

DR. MEHMET KAZAK:
Yapılan bu organizasyon çok anlamlı. Hüseyin bu proje ile ilgili olarak bizi aradığında hiç düşünmeden kabul ettik. Böylesi anlamlı ve büyük bir organizasyon için Samsun’da kimin kapısını çaldıysak destek gördük. Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve Samsun İl Sağlık Müdürü Yusuf Güney projeyi yakından takip edip, destek oldu. Biz de arkamızda böyle bir destek görünce programımıza daha rahat hazırlandık. Samsun’da bu tarz projelerle farkındalığı artırmak için her türlü platformda organ bağışı konusunu dile getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda da bizlere her zaman destek veren Haber Medya Grubu’na da teşekkür ediyorum. Tüm mecraları ile her türlü faaliyetimizde sesimizi duyurmamıza yardımcı oldu. Organ bağışı konusunu halka duyurmaya ihtiyacımız var. Çünkü insanların bu konuda yanlış bildiği çok fazla şey var. Halka doğruları anlatmak zorundayız. Bu anlamda Grup Ayda1’in yaptığı çok güzel bir şey. Bizde böyle güzel bir oluşumu Samsun halkına sunmak istedik.

Yardım konusunda ülke olarak ilk beş içerisindeyiz

HABERHAYAT: Grubun tek amacı organ bağışı mı?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
Bu işin temelinde gerçekten yüreklerini ortaya koymuş özverili insanlar var. Bizim gibi programı yoğun olan insanlar için şehir değiştirerek program yapmak kolay bir iş değil. Gittiğimiz yer neresi olursa olsun tek bir amacımız var; o da bir kişiye bile organ bağışı konusundaki işleyişi ve gerçekleri anlatabilmek ve o kişiyi de organ bağışçısı yapabilmek. Türk toplumu merhametli, sıcakkanlı ve iyilik yapmayı oldukça seven insanlardan oluşuyor. Dünyada yardım konusunda ülke olarak ilk beş içerisindeyiz.

HABERHAYAT: Peki, projeye ilgi nasıl? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
Grubumuzun içerisindeki arkadaşların hepsinin sağlıkçı olması, insanların gözünde çok fantastik bir görüntü çizdi. Bu durum bizim beklentilerimizin de üstünde bir ilgi gördü. Basın da fazlasıyla ilgi gösterdi. Bu anlamda çok mutluyuz. Türkiye’nin her yerinden aranmaya başlandık. Gruba inanılmaz pozitif tepkiler var. Geçtiğimiz günlerde aynı hastane de çalıştığım bir uzman arkadaşım grubun projelerini medya ve sosyal medyada sıkça gördüğünü ve organ bağışı yapmak istediğini söyledi. Halkımızdan, çevremizden, konsere gelenlerden, duyanlardan fazlasıyla telefon almaya başladık. Bu durum projenin amacına ulaştığının bir göstergesi oldu.

Her bir organ bağışçısı yanan bir umut ışığı

DR. MEHMET KAZAK:
Organ bağışı çok önemli ve bir o kadar hassas bir konu. Ülkemizde 30 bin kişi organ bağışı bekliyor. Organ bağışı bekleyen kişilerin bir kısmı nakil beklerken ne yazık ki hayatlarını kaybediyor. 22 bin kişi böbrek nakli bekliyor ve 50 bin kadar böbrek hastası da diyalize giriyor. Bu anlamda organ bağışını kitlelere duyurabilmek çok önemli. Grup Ayda1’de farklı bir oluşumla bunu çok iyi bir şekilde yapıyor ve fazlasıyla olumlu tepkiler geliyor.

HABERHAYAT: Organ bağışının önemi tartışılmaz. Organ bağışı ve nakli konusuna gönül vermiş biri olarak sizden de dinlemek isteriz…

DR. MEHMET KAZAK:
Bir gün böbrek nakli olan bir hastanın eşi bana: “Hocam sonunda ikimiz birden kurtulduk bu hastalıktan. Eşimle birlikte yirmi yıldır diyalize geliyordum. Evde onun beslenmesine göre yemek pişiriyor, gündelik hayatımda eşimi göz önünde bulundurarak plan yapıyordum. Sonunda o ameliyat oldu, hastalığını yendi, ben de bir nevi bu hastalığı yenmiş kadar mutlu oldum” dedi. Bu insanlarımızın bu hastalıklardan kurtulmasını sağlayacak tek çare organ bağışıdır. O yüzden bu konuda yapılan her etkinlik ve atılan her bir adımla kazanılan her birey, organ bağışının artması demektir. Dolayısı ile nakil bekleyen bu hastaların da hayatlarında yanacak bir umut ışığı anlamına gelmektedir.

HABERHAYAT: Organ nakli bekleyen binlerce kişi olduğundan söz ettiniz. Bir organ bağışından kaç kişi yararlanabiliyor ve hangi aşamalardan geçiyor?

DR. MEHMET KAZAK:
Bazen organ bağışına ikna ettiğimiz bir kişiden 5-6-7 farklı insana organ nakli gerçekleşebiliyor. İşte bu nedenle, organ bağışı nakil bekleyen insanların yaşama yeni bir umutla bakmasına imkân sağlıyor. Toplam 9 tane bölge koordinasyon merkezi var ve bir tanesi de Samsun’da bulunuyor. Her bir bölgenin kendi içinde kapsadığı iller var. Sağlık bakanlığının kurmuş olduğu ulusal koordinasyon sistemi var. Bu sistem de son derece adil, güvenilir ve nakil edilen organların dağıtımına dışarıdan herhangi bir müdahaleye izin verilmiyor. Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki organ bekleme sırasındaki her insan eşittir. Kimse bir diğerinin önüne geçemez. Bunun uygulanmasında da sağlık müdürlükleri, koordinasyon merkezleri ve nakil merkezleri çok önemli bir yere sahiptir.

HABERHAYAT: Organ nakli konusunda birçok kuruluşun desteğini aldığını ifade ettiniz. Bu anlamda üniversite hastanemizin katkılarından bahseder misiniz?

DR. MEHMET KAZAK:
Üniversitemizin Rektörlüğü ve Dekanlıkları organ bağışı konusunda bize inanılmaz destek oldular. Samsun’da kadavradan 31 adet böbrek nakli gerçekleştirildi. Bu bir nakil merkezi için gerçekten ciddi bir rakam. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Donör Kaynağı Merkezleri içerisinde donör sayısında birinci sırada.

Organ bağışçısı sayısı 80’den 12 bine ulaştı

HABERHAYAT: Üniversite bünyesinde bulunan ekipten biraz bahsedecek olursak…

DR. MEHMET KAZAK:
Orada çok güzel bir ekibimiz var. Bir organ nakli operasyonu 24 ile 36 saat civarında sürüyor. O süreç içerisinde o organların dağıtılmasından sorumluyuz ama organları bekleyen hastalara nakledildiğinde sanki kendinize takılmışçasına mutlu oluyoruz. Bu sene, bölgemizde yaklaşık 2 yüz organ nakli gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Organ nakli gerçekleştirilen ailelerle aranızda bir bağ oldu mu?

DR. MEHMET KAZAK:
Organ nakledilen kişilerden yalnızca ikisini ya da üçünü görmüşümdür. Diğerlerini hayatım boyunca görmeyeceğim. Ama biliyorum ki organ nakledilen o insanlar, nakil edilen o organ sayesinde, hayata yeni bir umutla yeni bir şansla bakma fırsatı yakalıyor.

HABERHAYAT: Organ bağışı konusunda insanları bilinçlendirebilmek adına neler yapıyorsunuz?

DR. MEHMET KAZAK:
Öncelikle insanlara beyin ölümünü anlatıyoruz. Beyin ölümü, ölümü beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybı anlamına gelmektedir. Ülkemizde geçen sene 400 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Bunlardan sadece 2 bin 200’ü beyin ölümü. Beyin ölümü gerçekleşmesi dışında gerçekleşen ölümlerde organ bağışı yapılamaz. Birde yaşarken yapılan organ bağışı var. Bakanlığın 2,5 yıl önce başlattığı bir proje ile birlikte, ülkemizde çok düşük olan organ bağışı sayısı bugün 300 binli rakamlara ulaştı. 80 gibi bir rakamla yola çıktığımız Samsun’da da şu anda 12 bin gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile birlikte hastanelerde, meydanlarda, okullarda kısacası insanın olduğu her yerde organ bağışı stantları kurarak insanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Ayda1 konserleri sırasında da kurduğumuz stantlar ile 18 yaşından büyük insanlardan bağış almaya devam ediyoruz. Ama şöyle bir hususta var “Hastanın beyin ölümüm gerçekleşmesine rağmen aile onay vermediği sürece organ bağış için alınamıyor.”

İnsanların dikkatini sanat ve sporla çekebildik

HABERHAYAT: Organ bağışçısı sayısında gözle görülür oranda bir artış mevcut ama bir korku da var insanlarda. Bunun nedeni nedir?

DR. MEHMET KAZAK:
Halkımız kulaktan dolma eksik ve yanlış bilgilerle avutulmuş. Bu nedenle organ nakli hakkında yanlış düşünüyor ve ondan korkuyorlar. Bunun önüne ancak doğruları anlatarak geçebiliriz. Paneller, söyleşiler, toplantılar yaparak organ nakli hakkındaki doğruları herkese anlatmak zorundayız. Biz Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi olarak, yılda ortalama 200 etkinlik yapıyoruz. Bu etkinliklerin içinde okullara, askeri birliklere, polis okullarına, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına ve derneklere gidip organ bağışı hakkında bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Bölge Koordinasyon Merkezi çalışanları olarak, bizlere bu konuda çok önemli bir görev düşüyor. İnsanlarımız doğru bilgilendirilince, daha ılımlı düşünmeye başlıyor daha kolay ikna oluyor.

HABERHAYAT: Kurucu üyesi de olduğunuz Hayata Bağış Derneğinden bahsedebilir misiniz?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
Hayata Bağış Derneği ile yaptığımız tüm projelerde; dernek üyesi tüm arkadaşlar gerek sponsorluk gerekse bağlantı kurma anlamında maddi ve manevi destekleri ile yanımızda oldu. Organ bağışı hakkında yanlış bilinen şeyleri bütün açıları ve doğrularıyla anlatmamız gerekiyor. 1979 yılında bu konu ile ilgili ilk kanunumuz çıktı ve bu sayede insanlar salon toplantıları ile organ bağışını birbirlerine anlattılar. Hayata Bağış Derneği bunun tam aksine sokağa inerek insanları bir salona davet etmek yerine, insanların günlük hayatına dokunarak sokaklarda insanlarla bir araya gelmeyi amaçlayarak yola çıktı. Sokak hareketleri ve sokak eylemleri gerçekleştirdi. Çünkü insanların dikkatini çekebilmek için buna ihtiyaç vardı. Bu eylemleri ne şekilde yapabileceğini düşününce, insanların dikkatini en çok sanat ve sporla çekebileceğine karar kıldı ve bu şekilde yoluna devam etti.

HABERHAYAT: Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz başka bir sosyal sorumluluk projesi var mı?

HÜSEYİN YILDIRIMOĞLU:
Bu projenin bitiminde otistik ve Down Sendromlu çocuklar ile ilgili bir projemiz var.

Emre PANK


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim