VEZİRKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM SADIK EDİS    
Vezirköprü’nün Kaderini Değiştiriyoruz

Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis HaberHayat’a özel açıklamalar yaptı. Vezirköprü’nün kaderini değiştirecek projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen İbrahim Sadık Edis, İhtisas OSB, Besi Bölgesi Tarımsal Destek, hurdacı ve keresteci sitesi, yol çalışmaları ve tarıma verdikleri katkı hakkında bilgi verdi.

HABERHAYAT: Söyleşimize şehitlerimize gösterdiğiniz vefa örneğine değinerek başlamak isterim. Vezirköprü’de 36 şehidimizin adını sokak, cadde, park ve kültürevlerine verme kararı aldınız. Neler söylemek istersiniz?

İBRAHİM SADIK EDİS: Şehitlerimiz; varlık nedenimiz, gururumuz, onlar için ne yapsak azdır. Vezirköprü 36 evladını vatan için toprağa verdi. Şehitlerimize olan borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Hiç değilse onların adlarını ölümsüzleştirmek, böylece gelecek nesillere aziz hatıralarını yaşatmak istedik. Bunun için belediye meclisimiz olarak şehitlerimizin isimlerinin tamamını sokaklara ve caddelere verme kararını aldık.
Daha önce Çamlık Parkı'nın adını 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı olarak değiştirmiştik. Son olarak da, 27 Ekim'de Diyarbakır'ın Hani İlçesi'ndeki terörist saldırıda şehit düşen Vezirköprülü Uzman Çavuş Adnan Uluışık'ın adını Kulebaşı Caddesi'ne ve doğup büyüdüğü Akören Mahallesi'ndeki Kültürevi'ne verdik.

HABERHAYAT: Vezirköprü'yü daha ileriye taşımak adına çok önemli projeleri hayata geçiriyorsunuz. İhtisas OSB ile ilgili bilgi verir misiniz?

İBRAHİM SADIK EDİS: Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı kapsamında gerek Bakanlık gerekse bizler altyapı çalışmalarına başladık. Bölgemizde özellikle tarımsal ve hayvancılık faaliyetleri için bu OSB, bulunmaz imkanlar yaratacak. Hayvansal ve tarımsal ürünlerimiz artık satılabilecek, pazarlanabilecek. Ayrıca İhtisas OSB içerisinde tarımsal sanayiye yönelik üretim de gerçekleştirilecek.

HABERHAYAT: Besi Ahırları Bölgesi projesinden bahseder misiniz?

İBRAHİM SADIK EDİS: Bu proje için 700 dönümlük bir alanın kullanım hakkı bize verildi. Tamamen bürokratik hiyerarşiden kaynaklanan sorunlar nedeniyle proje gecikti ama çalışmalarımız hızla devam ediyor.

HABERHAYAT: İhtisas OSB ve Besi Bölgesi projeleriyle ilgili eleştiriler yapıldı…

İBRAHİM SADIK EDİS: Kentsel dönüşüm, güneş enerjisi, İhtisas OSB ve Besi Bölgesi, 2017 için en büyük 4 projemiz. Kentsel dönüşüm ve güneş enerjisi kullanımında önemli mesafe kat ettik. Halkımızı kandırmamız için bir gerekçe olamaz. İlçemiz, bölgemiz için bir şeyler ortaya koymaya çalışıyoruz. Bunun için gece gündüz demeden uğraşıyor, çabalıyoruz. Başarırsak Vezirköprü kazanacak. Başta çiftçisi olmak üzere Vezirköprü halkı kazanacak, kalkınacak. Bölgedeki büyük tarım potansiyelle değerlenecek, her 2 sanayi bölgesi ile birlikte tarımsal sanayide de büyük bir değişim ve gelişim yaşanacak. İstihdam artacak, Vezirköprülü gençlerin gelecek kaygısı ortadan kalkacak.

HABERHAYAT:Belediye olarak tarımsal üretime tam destek veriyorsunuz. Çalışma Vezirköprü’ye faydası ne gibi fayda sağlayacak?

İBRAHİM SADIK EDİS: Vezirköprü'de tarımsal üretim çalışmalarına elimizden geldiğince her zaman destek veriyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile 4 bin 500 dönüm arazi su ile buluşacak. Üreticiye desteğimiz her zaman sürecek.

HABERHAYAT: Bünyenize kattığınız yeni iş makineleri ile daha da güçlendiniz…

İBRAHİM SADIK EDİS: Evet, alınan 2 beton mikseri, 2 kamyon, 2 bekoloder yükleyici kepçe ve 1 greyder ile hizmetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni hizmet araçlarımızla artık daha da güçlüyüz. En uzak mahallemize bile anında ulaşabilecek araç ve personele sahibiz. Yeni araçlarımızın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.

HABERHAYAT:İlçede hurdacı ve keresteci sitesi kurulması amacıyla çalışma başlattığınız. Neler söylemek istersiniz?

İBRAHİM SADIK EDİS: 9 esnaf bir araya gelerek kooperatif kurdu, site yapmak amacıyla arazi satın aldık. Yapılması planlanan Hurdacılar, Keresteciler Yıkım ve İnşaat Malzemeleri Sitesi tamamlandığında şehir içinde kalan ve ayrı yerlerdeki iş yerleri burada toplanacak.

HABERHAYAT: Vezirköprü’deki yol sorununu asgari düzeye indirmek için hangi çalışmaları hayata geçiriyorsunuz?

İBRAHİM SADIK EDİS: Göreve başladıktan sonra yol sorununu yüzde 70 oranında çözdük. 2018 yılında bu sorunu asgariye indirmek için çalışıyoruz. 2 bin 350 kilometre yol ağımız var. Hepimiz bu çalışmaların bir an önce bitmesini istiyoruz. Coğrafi alanımız bir hayli geniş. Zamanla işler tamamlanacak. Keşke bu sorunlar daha önceden giderilmiş olsaydı. Biz de bu konuyu konuşmasaydık. Şimdi yeni yollar açıyoruz, yolları kumluyoruz. Parke ve beton imalatı yapıyoruz. Her şeyi kendi tesislerimizde üretip kullanıyoruz.
Vatandaşlarımıza bir söz vermiştik. Sözümüzü yerine getirmek için ekibimizle beraber gece gündüz demeden çalışıyoruz. İlçemizin bütün yollarını söz verdiğimiz gibi hava şartlarının elverdiği imkan ve koşullarda yapmaya devam edeceğiz. Bilindiği üzere belediyemiz bünyesinde kum üretim tesisi, kilitli parke taşı fabrikası ve beton santrali kurduk. Fabrikamızda ürettiğimiz taşlarla ve beton santralimizde ürettiğimiz betonla yollarımızı yapıyoruz. Kısacası kendimiz üretiyoruz, kendimiz yapıyoruz.

HABERHAYAT: İlçe olarak turizm güzelliklerinizle de büyük ilgi görüyorsunuz. Özellikle de Altınkaya Baraj Gölü üzerinde bulunan Şahinkaya Kanyonu ziyaretçi akınına uğruyor…

İBRAHİM SADIK EDİS: Şahinkaya Kanyonu ilçemiz için büyük bir nimet. Burada çok ciddi bir turizm potansiyeli var. Bu, hem Samsun hem de ilçemiz için çok önemli. Son yıllarda Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımları ile yerli ve yabancı turistler buraya ilgi göstermeye başladı. Samsunum-3 gemisi ile kanyonda başlatılan turlar da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. İlçemize ve Şahinkaya Kanyonu'na gösterdiği ilgi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz'a teşekkür ediyorum. Amacımız; bu doğa harikası alanın tanıtımı daha çok yapıp bilinirliğini artırmak.

Mehtap Yıldız


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim