RABİA TUNÇBİLEK    
Pop müziğinin melez güzeli Rabia
Pop müziğinin yeni gözdesi Rabia Tunçbilek, HaberHayat okuyucularına özel açıklamalar yaptı. Yıllardır hayalini kurduğu ilk teklisi “Kime Ne Arkadaşım”ı İskender Paydaş birlikteliği ile dinleyicilerin beğenisine sunan Rabia, şarkının solo kısmında afro samba dansı yaptığı klibiyle izleyenleri adeta büyüledi. İlk projesinde İskender Paydaş’la çalışmanın hayallerini taçlandırdığını söyleyen pop müziğinin melez güzeli Rabia Tunçbilek sizlerle…
HABERHAYAT: Merhaba Rabia hanım nasılsınız, hayat nasıl gidiyor?
RABİA TUNÇBİLEK: İyiyim, teşekkür ederim. Hayat çok heyecanlı ve güzel geçiyor. Biliyorsunuz ki şarkım daha çok yeni, “Kime Ne Arkadaşım”ın sevincini yaşıyorum.
HABERHAYAT: Müzik hayatınıza nasıl girdi, ne zaman müzikle ilgilenmeye başladınız?
RABİA TUNÇBİLEK: Müzikle ilgilenmeye küçük yaşlarda başladım. 15 yaşımdan beri profesyonel olarak müzik yapma isteği içindeydim. Şan eğitimimi aldıktan sonra geçen sene NR1’in düzenlediği bir şarkı yarışmasını kazandım. Günümüzde müzik sektörünün gereği haline gelen bir tekli çalışma ile de müzik yolculuğuma başlamış oldum.
HABERHAYAT: “Kime Ne Arkadaşım”dan biraz bahseder misiniz?
RABİA TUNÇBİLEK: Gökhan Şahin’e kendisinden bir şarkı almak istediğimi söyledim. Kendisini çok başarılı buluyorum. Youtube’de hangi şarkıya baksam ona ait olduğunu görüyordum. Gökhan Şahin ile tanıştık sonra, editör Erdem Uyanık ile tanıştık. Ardından uzunca bir süre bana şarkı aradık. İstediğimiz şarkıyı bulunca işin aranjör kısmına geldik ve İskender Paydaş ile bir araya gelme şansımız oldu.
HABERHAYAT: Müzikal yolculuğa çıkarken ilk adımınızda İskender Paydaş gibi kıymetli bir isimle çalışmanızın avantajları neler oldu?
RABİA TUNÇBİLEK: İskender Paydaş gibi bir isimle çalışmak hayallerimi taçlandırdı. Onun tecrübesi ve müzikal yeteneğiyle daha ilk projemde tanışmak benim için büyük bir şans. Paydaş’ın dokunuşlarıyla şarkımız bambaşka bir hal aldı. Kendisine boşuna müziğin duayeni demiyorlar.
HABERHAYAT: Şarkının sözlerini herkes çok iddialı buluyor. Siz de aynı fikirde misiniz?
RABİA TUNÇBİLEK: Elbette. Hayalimdeki şarkıyı Gökhan Şahin'e anlattım. Hem benim yaş grubuma hitap etsin hem de gece kulübünde, beach'lerde dinlensin, nakaratı ağızlara dolansın istedim. Hem fresh olmalı, hem sempatik, hem tatlı, biraz da atarlı… Sonuç; “Kime Ne Arkadaşım!”
HABERHAYAT: Peki klip çekimleriniz nasıl geçti? Klibi kim çekti, çekimler ne kadar sürdü?
RABİA TUNÇBİLEK: Klibi Serdar Börcan çekti. İki gün Bodrum’da, bir gün İstanbul'da olmak üzere üç günde çektik klibimizi. Klipte dört dansçı arkadaşım bana performanslarıyla eşlik etti. High heels dansı yaptık. High heels dansı, çoğunlukla yurt dışında kullanılan bir dans türü ve Britney Spears, Rihanna gibi tanınmış sanatçılar bu dans türünü çok kullanır. Topuklu ayakkabılarla yapılan bu dansı ben de kış ayından beri devamlı provalara giderek öğrendim. Şarkının solo dans kısmında ise afro samba dansı kullandık. Bu ikisi de Türkiye'de çok kullanılmayan danslar olduğu için başarılı bulundum.
HABERHAYAT: Müziğe tam olarak adım atmanız, bir müzik kanalının şarkı yarışmasında birincilik elde etmenizle başlıyor. Peki, Türkiye'de yapılan yarışmaları samimi ve gerçekçi buluyor musunuz?
RABİA TUNÇBİLEK: Yarışmalara karşı her zaman bir çekincem vardı. Tabii ki yarışmalardan tek bir birinci çıkıyor, ama o aşamalara gelinceye kadarki elemelerde bitmeyen bir yarış var. Yarışmalar emek ve maneviyat olarak içimde her zaman bir şüphe bırakıyordu. Bu sebeple ekranda olmayan, arka planda olup yeteneklerin değerlendirildiği bir yarışmaya katılmayı tercih ettim. NR1 şarkı yarışmasına katılışım tamamen spontane oldu.
HABERHAYAT: Müzik camiasında kendinize yakın gördüğünüz, örnek aldığınız kişiler var mı?
RABİA TUNÇBİLEK: Sertap Erener'i çok seviyorum, sesine hayranım. Sahne olarak da Ajda Pekkan'ı beğeniyor ve örnek alıyorum. O kadar muhteşemler ki sürekli kendilerini yeniliyorlar.
HABERHAYAT: Peki, sana neden melez güzeli diyorlar?
RABİA TUNÇBİLEK: Doğduğumdan beri beni anneme de babama da benzetmiyorlar. Bazıları “Sen kesin hastanede karıştın’ diyor. Çünkü ailede kıvırcık saçlı ve bronz tenli biri yok. Burnumu, yüz hatlarımı ve sesimi Brezilyalılara benzetiyorlar. Özellikle arkadaşlarımla yurt dışına çıktığımda bana hep “Sen Brezilyalılara benziyorsun” diyorlar.
HABERHAYAT: Aleyna Tilki de senin gibi çok genç ve yeni bir isim. Onun bu kadar başarılı olması konusunda neler söylemek istersiniz?
RABİA TUNÇBİLEK: Aleyna benim kız kardeşimle yaşıt. O yüzden ilk çıktığı günden beri kendisine hep kardeş gözüyle bakıyorum. Liseye giden bir arkadaşımızın bu yaşta sektöre girmesi takdir edilecek bir durum. Lisedeyken böyle bir şeye cesaret edemezdim. Kendim için doğru zamanı bekliyordum, ama Aleyna erken atılmayı tercih etti. Onun için de hayırlısı buymuş ki o kadar çok dinlenip beğenildi.
HABERHAYAT: Sosyal medyada Kime Ne Arkadaşım şarkınızla ile ilgili atışmalar oluyor mu?
RABİA TUNÇBİLEK: Herkes şarkının sempatikliğini konuşuyor. Ellerinde telefonla uyuya kalanlar fotoğraf çekip yolluyor. Radyoda şarkıya eşlik ettikleri hallerini videoya çekip atıyorlar ve ben de çok mutlu oluyorum. Atışmalara gelince; ben yapmıyorum ama benim adıma açılan fan sayfalarında fazlasıyla atışma yapılıyor. Bazen onları sakinleştirmeye çalışıyorum, çünkü hiç eleştiriye açık değiller.
HABERHAYAT: İlk projeden sonra ikinci proje çok daha önemlidir. İkinci hamleniz ne olacak? Kimlerle çalışacaksınız?
RABİA TUNÇBİLEK: İkinci projem için farklı düşüncelerim var. Çok daha farklı bir tarz yapmak istiyorum. Kime Ne Arkadaşım tam yaza uygun bir pop şarkısıydı. Dans yeteneğimle sesimi bir bütün olarak gösterebildiğim bir projeydi, ama ikinci çalışmamda sesimi daha da ön plana çıkarmak istiyorum. Çevremden bu şekilde çok fazla geri dönüş alıyorum. İkinci projemde dinleyicilerin karşısına son derece farklı bir tarz ve duygu ile çıkmak istiyorum ki onlara her defasında farklı, kendini tekrar etmeyen bir Rabia olduğumu gösterebileyim.
HABERHAYAT: Dinleyicilerinize ve okuyucularımıza son olarak neler söylemek istersiniz?
RABİA TUNÇBİLEK: Keyifli röportaj için öncelikle size çok teşekkür ederim. Sizin aracılığınızla herkese sevgilerimi iletiyorum. Güzel projelerde sevenlerimin karşında olacağım, beklesinler…

Mehtap YILDIZ
RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim