ŞİLAN MAKAL    
Ekranların parlayan yıldızı Şilan Makal
Sevilen dizi Yeni Gelin’de canlandırdığı Dilan karakteri ile dikkatleri üzerine çeken Şilan Makal, oyunculuk aşkını ve hakkında merak edilen her şeyi HaberHayat okuyucuları ile paylaştı. “Kendimi bildim bileli sanatın her alanına ilgi duydum” diyen yetenekli oyuncu, oynamak istediği rollerin başında dansçıyı canlandırmak olduğunu söyledi. Farklı karakterlerle seyirciyle buluşmayı dileyen ekranların parlayan yıldızı Makal, özel açıklamaları ile sizlerle…
HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz?
ŞİLAN MAKAL: 1993 yılı İstanbul doğumluyum. Tarih bölümü mezunuyum, şu anda yüksek lisans yapıyorum. Dostlarımlayken hareketli ve kıpır kıpırım. Fakat aynı zamanda çok da utangaç olduğum için yeni bir ortama girdiğimde biraz çekimser kalıyorum. Başak burcuyum, titiz ve disiplinli yaşarım. İlgi alanlarımı geniş tutmaya çalışarak kendimi geliştirmek en sevdiğim huylarımdan biridir. Tam bir Türk kızıyım.
HABERHAYAT: Oyunculuk yapmaya ilk ne zaman karar verdiniz?
ŞİLAN MAKAL: Oyunculuk çocukluğumdan beri yapmak istediğim bir meslekti. Kendimi bildim bileli sanatın her alanına ilgi duydum. Oyunculuk yapmaya lise yıllarında kesin karar verdim. Ama cesaret edip oyunculuk eğitimi almaya başlamam birkaç senemi aldı. Sonrası çok hızlı gelişti. İki yılı geride bıraktığım eğitimime hala devam ediyorum ve bırakmayı düşünmüyorum. Çünkü oyunculuk eğitimi sadece oyunculuğuma değil, bedenimi kullanmama ve kültürel açıdan gelişmeme de ciddi anlamda katkı sağlıyor.
HABERHAYAT: Oyuncu olmak isterken diğer bir yandan da tarih okumanızı nasıl açıklarsınız?
ŞİLAN MAKAL: Tarih ile hobi olarak ilgileniyorum. Sevmeyen birinin tarih okuması çok zor. Ben seviyorum ve severek de okudum. Tarih kitaplarını incelemeye devam ediyorum. Hatta bazen bir şeyleri unuttuğumu düşünüp üniversite kitaplarıma göz atıyorum.
HABERHAYAT: Yeni Gelin dizisi ilk oyunculuk deneyiminiz. Dizi nasıl gidiyor?
ŞİLAN MAKAL: Çok iyi gidiyor. Cumartesi günleri seyircimiz bizi izlenme oranlarında birinciliğe oturtuyor. Ekip olarak çok mutluyuz. Hem çok profesyonel olan hem de aile gibi çalışan bir ekibimiz var. Dizide Dilan karakterini canlandırıyorum. Çekimlerimiz Adana’da devam ediyor.
HABERHAYAT: Peki, biraz da Dilan’dan bahseder misiniz?
ŞİLAN MAKAL: Dilan, zengin bir aşiretin kızı. Aşık bir kız olan Dilan, ablası ve ağabeyinin arasında gidip gelerek sevdiğini kazanmaya çalışıyor. Bazen ablasının kötü planlarının maşası oluyor, bazen kötülüğü kendi yapıyor. İstenmediğini bile bile sevdiğini elde etmeye çalışıyor, sevilmemeyi kabullenemiyor. Konağa gelin olmak için çırpınıp duruyor.
HABERHAYAT: Dilan ile Şilan’ın birbirine benzeyen tarafları var mı?
ŞİLAN MAKAL: Dilan’la Şilan çok zıtlar. Dilan çok hırslı, Şilan azimli. Hırs ve azim çok farklı şeyler. Dilan hırslarına yenik düşüyor. Tek ortak noktamız ailemize düşkünlüğümüz olabilir.
HABERHAYAT: İlk projenizde doğu şivesi ile oynamak zor olmadı mı? Nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz?
ŞİLAN MAKAL: Hazırlık sürecinde çokça doğu dizisi izledim. Dizideki sesleri kaydettim, tekrar dinledim, kelimeleri tek tek çalıştım. Çünkü oynarken şiveyi düşünürsem, oyunculuğumu gösterememekten korktum. Fakat sonrası bir anda gelişti. Şimdi kendimi, annemle telefonda dizideki şivemle konuşurken buluyorum. Bu duruma çok gülüyoruz.
HABERHAYAT: Peki, kendinizi ekranda izlerken beğeniyor musunuz? Sizce iyi bir oyuncu nasıl olur?
ŞİLAN MAKAL: Ekranda kendimi izlerken hiç beğenmiyorum. Hatta Yeni Gelin’i izlerken yanımda bulunanlara “Çok kötü oynamışım” diyorum. Arkadaşlarım bu söylemlerime şaşırıp güldükleri için kendimi yalnız izlemeyi tercih ediyorum. Ama şu ana kadar kendimi gerçekten beğendiğim bir sahnem olmadı. Bence bir oyuncu gelişime açık olmalı, hatalarını fark etmeli ve kendilerini geliştirmeli. Ben daha yolun başındayım. Kendimi beğenmektense hatalarımı bulup düzeltmekle meşgul oluyorum.
HABERHAYAT: Oyunculuk motivasyonunu nereden alıyorsunuz?
ŞİLAN MAKAL: Güne çok enerjik başlarım. Bir gece önce sette ne kadar yorulmuş olursam olayım, ertesi sabah çok mutlu uyanırım. En büyük motivasyonum bu. Sevdiğim işi yaptığım için enerjim hep yüksek oluyor.
HABERHAYAT: Şu an bir komedi dizisinde yer alıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda sizi hangi projeler göreceğiz?
ŞİLAN MAKAL: Bir sonraki projemi bilemiyorum, çünkü dizimiz çok yeni. Şu an dizideki karakterimin tadını çıkartıyorum. Fakat kesinlikle bir sinema filminde rol almak, önümüzdeki projelerde farklı karakterlerle seyirciyle buluşmak istiyorum.
HABERHAYAT: Nasıl karakterler mesela?
ŞİLAN MAKAL: Oynamak istediğim o kadar çok karakter var ki. Ama aklıma ilk gelenler arasında bir dansçıyı canlandırmak bulunuyor. Dans eğitimleri alıyorum ve oyunculuğumla bu özelliğimi bir arada kullanmayı çok isterim. Resmi insanlar da gündelik hayatta çok ilgimi çekiyor. Sürekli gözlemliyorum. O tarz bir karakteri de ekran seyircisinin benim oyunculuğumla görmesini çok isterim. Aslında canlandırmak istediklerim saymakla bitmez.
HABERHAYAT: Sizi çocuksu bulanlar da var, seksi bulanlar da. Siz kendinizi nasıl buluyorsunuz?
ŞİLAN MAKAL: Beni tanıyanlar ne kadar güleryüzlü ve hareketli olduğumu bilir. Sakarlıklar, saflıklar yapar, güldürürüm etrafımdakileri. Aklıma gelen ilk şeyi söylerim. Tabii bunlar çocuksuluk mu bilmiyorum. Anlattıklarımın ikisi de benim. Sanırım hayattaki en zor şey insanın kendini anlatması.
HABERHAYAT: İleride ‘Ben de böyle bir oyuncu olmalıyım’ dediğiniz biri var mı?
ŞİLAN MAKAL: Televizyonu sadece kendi dizimi izlemek için açıyorum. Sadece yabancı filmleri deli gibi takip ederim. Özellikle ‘böyle olmalıyım’ dediğim biri yok. Fakat Gökçe Bahadır ya da Deniz Çakır gibi isimlerin oynadığı filmleri izlerim, onları çok beğeniyorum.
HABERHAYAT: Beş kelimede kendinizi anlatır mısınız?
ŞİLAN MAKAL: Keşfetmek, sarılmak, tatlı yemek, ayakkabı, kariyer.
HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
ŞİLAN MAKAL: Tüm sevenlerime sevgilerimi gönderiyorum. Keyifli söyleşi için size ve tüm HaberHayat ekibine teşekkür ediyorum. Güzel projelerde buluşmak dileğiyle…

Mehtap YILDIZ

RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim