MERVE KÜÇÜKAYTEKİN    
Genç ve güzel yetenek Merve Küçükaytekin
Müzik dünyasının genç ve güzel yeteneği Merve Küçükaytekin, sözü ve müziği kendisine ait olan ilk albüm çalışması “Anlatacaklarım Var” ile listelere hızlı bir giriş yaptı. Yıllarca müziğin çeşitli dallarında başarılı performanslar sergileyen Küçükaytekin ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşi sizlerle…

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi ve Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü mezunuyum. Kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum. Ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum.

HABERHAYAT: Müzikle ilk tanışmanızdan ve profesyonel müzik hayatına geçiş sürecinizden bahseder misiniz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
4 yaşımda şarkı söylemeye başladığımda, ailemin dikkatini çekmişim. Okul yıllarında, ders aralarında öğretmenlerim hep şarkı söyletirdi. Okulda özel günlerde dans ve müzik aktiviteleri olduğunda en başta yer alırdım. Fethiye’de yaşadığımız yıllarda, yerel kanalda birçok programa katıldım. Akdeniz Bölgesi Ses Yarışması’nda birinci oldum. Liseyi bitirdikten sonra en büyük hayalim olan konservatuvarı kazandım. Ayrıca TRT Müzik’teki müzik programında 2 yıl şarkı söyledim. Bu sırada sadece şarkı söyleme ve dinleme değil, söz yazma ve beste yapma yeteneğimi de keşfettim. Özcan Deniz’le 2 yıl birlikte çalışma fırsatı buldum.

HABERHAYAT: Sizi ilk kez Volga Tamöz’ün No: 2 proje albümü ile tanıdık. Nasıl bir deneyimdi?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Volga Tamöz’ün No: 2 albümünde sözü ve müziği bana ait olan ‘Büyüledin’ adlı şarkımla yer aldım. İlk profesyonel çalışmamı Türkiye’nin en iyi müzik adamlarından biri olan Volga Tamöz’le yapmam, benim için büyük bir şans ve tecrübe oldu. Kendisinin bana çok şey kazandırdığına inanıyorum.

HABERHAYAT: Anlatacaklarım Var ile ilgili neler söylemek istersiniz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
İlk albüm çalışmam Anlatacaklarım Var’da aranjör olarak Erhan Bayrak, Volga Tamöz ve Okan Akı ile çalıştık. Prodüktörlüğü bana ait olan ve her şeyiyle üzerinde titizlikle hazırlandığım yeni albümüm ‘Anlatacaklarım Var’da 7 şarkıdan bir tanesi Türkiye’nin önemli bestecilerinden biri olan Ravi İncigöz’e ait. Diğer 6 şarkıyı, sözü ve müziği bana ait olan birçok bestemin arasından özenle seçerek albüme koyduk. DMC etiketi taşıyan albümde, 5 şarkının akustik ve remix versiyonları yer alıyor. Anlatacaklarım Var, yılların birikiminin özetidir.

HABERHAYAT: Nasıl bir klip çalışması oldu?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Polonezköy’de dansçılar eşliğinde çekim yaptık. İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde çok renkli ve eğlenceli bir klip oldu.

HABERHAYAT: Benzetildiğiniz bir sanatçı oldu mu?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Hayır, kimseye benzetilmedim.

HABERHAYAT: Şarkıların hikayesine inanır mısınız? Yeni albümünüzün bir hikayesi var mı?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Evet, inanıyorum. Her şarkımda bir yaşanmışlık var. Gerek etrafımdaki aşklardan gerekse kendi yaşanmışlıklarımdan etkilenip, gerçek duyguları hayallerle birleştirerek şarkılarımı yazıyorum. Bu albümde de özellikle yarım kalmış ve kavuşamayan aşklara yönelik şarkılarım yer alıyor.

HABERHAYAT: Hedefleriniz neler?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Öncelikle, şarkılarımın herkes tarafından sevilmesini ve söylenmesini çok istiyorum. Yeni şarkılar üretip söylemeye devam etmek, ileride de Türk sanat müziği proje albümü yapmak en büyük hedeflerim arasında.

HABERHAYAT: Sektörden beklentiniz nedir?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Artık şarkılar çok çabuk tüketiliyor, sürekli üretmek gerekiyor. Hem kendimin hem de başarılı müzisyen sanatçı arkadaşlarımın emeklerinin karşılığını almasını istiyorum.

HABERHAYAT: Müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Şu an müzik piyasası internet ortamında çok gündemde. Farklı ve güzel şeyler yaptığınızda insanlar sizi severek, beğenerek takip ediyor. Bu anlamda popüler olmanız çok kolay. Artık albüm satışları yok denecek kadar az, fakat ben yine de cesaret edip single yerine albüm yapmak istedim. Eğer ortada güzel bir şey varsa, her sektörde olduğu gibi müzik piyasasında da yerini bulacağına inanıyorum.

HABERHAYAT: Müzik tarzınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Birçok tarzda şarkı söylemeyi seviyorum. Bu anlamda kendimi kısıtlamak istemiyorum. Bu yüzden ‘sadece bir tarzım var’ diyemeyeceğim.

HABERHAYAT: Hangi tür müzisyenleri takip ediyorsunuz? Model aldığınız şarkıcı var mı?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Çok sayıda sevdiğim sanatçı var. Ama özellikle takip ettiğim, örnek aldığım biri yok. Dünyada ve Türkiye’de popüler olan ve sevilen müzikleri ben de çok seviyorum.

HABERHAYAT: Hiçbir şarkıcının fanı oldunuz mu?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Hayır, henüz olmadım. Ama sevdiğim sanatçıların fanı olmaktan çok mutluluk duyarım.

HABERHAYAT: En sevdiğiniz müzik türü hangisidir?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Pop ve Türk sanat müziğini çok severek dinliyorum.

HABERHAYAT: En beğendiğiniz Türk filmi…
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Orhan Gencebay Gülşen Bubikoğlu’nun oynadığı Leyla ile Mecnun filmini çok seviyorum. Bu filmdeki aşk beni çok etkiliyor.

HABERHAYAT: En sevdiğiniz Türk oyuncu hangisi?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Türk sinema tarihinin çok önemli bir değeri olan ve maalesef aramızdan erken ayrılan Kemal Sunal’ı çok seviyorum.

HABERHAYAT: Batıl inancınız var mı?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Hayır, yok.

HABERHAYAT: En garip bulduğunuz huyunuzu öğrenmek isteriz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Bazen kendi kendime konuşurum. Bu huyumu çok garip buluyorum.

HABERHAYAT: Son olarak ne söylemek istersiniz?
MERVE KÜÇÜKAYTEKİN:
Öncelikle size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. HaberHayat okuyucularına sevgilerimi sunuyorum. Aşk ve müzik hep sizinle olsun.
Mehtap YILDIZ

RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim