DEMET AKTAŞ    
Pop müziğinin renkli ismi
Demet Aktaş

Sezen Aksu’nun Onu Alma Beni Al şarkısına yaptığı cover ile müzik dünyasına merhaba diyen, ilk albümü Yol Ver ile başarılı bir çıkış yapan Demet Aktaş, şimdilerde yeni single çalışması O Kedi’yi müzikseverlerin beğenisine sundu. Sözleri Ayşen Şimşekyay'a, müziği Kemal Şimşekyay’a, düzenlemesi Ozan Doğulu'ya ait olan, vokal koçluğunu ise Cihan Okan'ın yaptığı O Kedi ile yaz coşkusu yaşatan Demek Aktaş, HaberHayat’a özel açıklamalar yaptı. Pop müziğinin renkli ismi Demet Aktaş ile gerçekleştirdiğimiz müzik dolu söyleşi sizlerle…

HABERHAYAT: Sizi ilk kez Sezen Aksu şarkısıyla tanıdık. Biraz anlatır mısınız o günleri?
DEMET AKTAŞ:
Evet, beni Sezen Aksu şarkısına yaptığım cover ile tanıdınız. Sezen Aksu’nun “Onu Alma Beni Al” şarkısı albümümün içinde yer aldı. İlk albümde Ersay Üner, Hakkı Yalçın, Zeyno, Derya Yılmaz gibi çok değerli müzisyenlerin şarkıları da bulunuyor. Sezen Aksu şarkısı okumak, hep hayalimdi. Hayal ettiğim şeyleri gerçekleştirmeyi seviyorum. Çünkü, ben hayallerimle yaşıyorum. Hayallerim varsa ben de varım. Bir gün hayal kuramazsam, işte o zaman korkmaya başlarım.

HABERHAYAT: Yeni single çalışmanız O Kedi’yi anlatır mısınız?
DEMET AKTAŞ:
O Kedi benim için yeni bir başlangıç. Tarzım, tavrım, çalıştığım insanlar, her şey ilk albümümden bambaşka oldu. O Kedi, içime çok sinen bir şarkıydı. Ayrıca Ozan Doğulu ve Murad Küçük ile çalışarak hayal ettiğim bir şeyi daha gerçekleştirmiş oldum. Sözleri Ayşen Şimşekyay'a, müziği Kemal Şimşekyay’a ait olan şarkıyı, ilk dinlediğim an “İşte bu” dedim. Herkes şarkıyı çok sevdi. Ozan Doğulu’nun sihirli parmakları dokununca tabii ki daha da güzel oldu.

HABERHAYAT: Neden O Kedi?
DEMET AKTAŞ:
Aslında Ayşen’e sormak lazım. Nereden buluyor bu sözleri, nasıl yazıyor… Ama O Kedi, çok bilinen ve son dönemlerde herkesin ağzına takılan bir söz oldu. Biz de bu yüzden “O Kedi Buraya Gelecek!” dedik.

HABERHAYAT: Peki, Ozan Doğulu ile yollarınız nasıl kesişti?
DEMET AKTAŞ:
Ozan Doğulu ile çalışmayı çok istiyordum ve vokal koçum Cihan Okan bunu biliyordu. Ozan’ın stüdyosuyla benim evim yan yana sayılır. Diğer albümde de Doğulu Stüdyosu’nda çalışmıştık ve çoğu zaman bir aradaydık. Bu şarkıyı hep beraber yapmaya karar verdik.

HABERHAYAT: Müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
DEMET AKTAŞ:
Müzik piyasası iyiye gitmiyor bence. Aynı insanları dinlemekten herkes sıkıldı. Birileri emekli olmalı artık. Gerçi kimse “Ben yaşlandım, çekiliyim artık” demiyor. Böyle nasıl iyiye gidebiliriz ki.

HABERHAYAT: Kendinizi müzik sektörünün içerisinde nerede görüyorsunuz?
DEMET AKTAŞ: İlk albümle güzel bir çıkış yakaladık. O Kedi single çalışmamız ile daha da yükseldiğimizi görüyorum. Her on kişiden sekizi O Kedi’yi söylüyor. Bu benim için büyük bir referans oldu. Bir haftada bir milyon tıklanmayı gördük. Hem de reklamsız, oyunsuz, dolansız…

HABERHAYAT: Yeni projeleriniz neler?
DEMET AKTAŞ:
Biraz da yurt dışında projeler yapmak istiyorum. Hatta şu sıralar önemli anlaşmalar içerisindeyiz. Tabii ki önce Avrupa’nın nabzını ölçmemizde fayda var. Bu yüzden, Avrupa turnesine çıkacağız. Oradaki nabzı ölçtükten sonra, her an sürpriz bir isimle düet yapabiliriz. Ama, Avrupa konserleri öncesinde İsrail’de de büyük bir konser vereceğiz.

HABERHAYAT: Sosyal medya fenomenlerinin müzik sektöründe önemli olduğunu düşünüyor musunuz?
DEMET AKTAŞ:
Sosyal medya fenomenleri kesinlikle çok önemli. Yaptıkları paylaşımlar, yüzbinlerce insan tarafından izleniyor. Gerçek şu ki; artık sektöre az da olsa onlar yön veriyor. Artık ne yazık ki klipler, müzik kanallarından çok fazla izlenmiyor. Her şey telefon ve dijital dünyada oluyor.

HABERHAYAT: Peki, sosyal medyanın işinizdeki rolü ve klip tıklanmalarındaki hileli durumlar ile ilgili neler söylemek istersiniz?
DEMET AKTAŞ:
Sosyal medya artık bizim işimizin çok büyük bir parçası. Birçok müzik kanalı radyosu, klibin sosyal ortamdaki gücünü merak ediyor ve tıklanmaları bilmek istiyor. Bu yüzden klibin izlenme sayısı çok önemli. Tabii ki, bu yüzden sahte tıklanmalar oldukça arttı. Yalnız bu durumu iyice abarttılar. Türkiye nüfusunun üstünde bir tıklanmanın yer aldığı klipleri bir düşünün. Bu duruma sadece gülüyorum. Bu artık kendi kendini kandırmak oluyor. Ama reklam satın alanlara sözüm yok. Sonuçta orijinal hareketlilik gerekli. Gerçi, kim ne yapmış herkes biliyor.

HABERHAYAT: Sektörde kırıldığınız ya da önünüzü kesmek isteyen kişiler oldu mu?
DEMET AKTAŞ:
Aslında kırıldığım hiç kimse yok. Fakat önümü kesmek isteyenler olmaz mı, oldu tabii ki. Uğraşanlar, fesatlık yapanlar… Allah onların şerrinden korusun.

HABERHAYAT: Müzik yolculuğunuzda sizi kimler destekledi?
DEMET AKTAŞ:
En büyük destekçim Cihan Okan oldu. Sağ olsun, Ozan Doğulu da çok destek verdi. Menajerlerim Cihan Tükel ve Mert Tükel kardeşler de benim için ellerinden geleni yaptı. İyi ki onlarla çalışıyorum. Ekibim yanımda olsun yeter, gerisi önemli değil. Yanımda olanın da olmayanın da canı sağ olsun.

HABERHAYAT: Yeni imajınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
DEMET AKTAŞ:
Yeni imajımı Ozan Doğulu belirledi. Biraz fazla iddialı bir tarz oldu, ama işimiz de öyle değil mi zaten. Bir kişinin tarzı, karakterini belirler. Bizim tarzımız da işimizin renginde oldu diyebilirim. Oldukça güzel tepkiler alıyorum. Sanırım, bir süre daha bu tarzda devam edeceğim. Hem stylingim hem de okuduğum şarkılarımın rengi az çok bu tatta olacak.

HABERHAYAT: Hobileriniz ve fobileriniz neler?
DEMET AKTAŞ:
En büyük hobim sahnede şarkı söylemek. Aşığım işime. En büyük fobim ise panik atak korkusu.

HABERHAYAT: En büyük hayaliniz nedir?
DEMET AKTAŞ:
Hayallerimin ucu yok aslında. Şu an için en büyük hayalim, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda konser vermek. Muhtemelen onu başardıktan sonra, daha da fazlasını isteyeceğim.

HABERHAYAT: Sosyal sorumluluk projelerine yaklaşımınız nasıl?
DEMET AKTAŞ:
Her türlü sosyal sorumluluk projesinde seve seve yer alırım. Zaten birçok sosyal sorumluluk projesinde çalışmalar yaptım. Ama bu tarz önemli projelerin reklam aracı olarak kullanılmasına karşıyım. Bu yüzden bu tarz projelerde yer aldığımda, sosyal medyada fazla paylaşımda bulunmam. Önemli olan gönlümün huzuru.

HABERHAYAT: Peki, oyunculuğa nasıl bakıyorsunuz?
DEMET AKTAŞ:
Bir dönem oyunculuk yaptım. Tiyatro eğitimi aldığım dönemde, Beyaz Show’da skeçlerde oynadım. Müziğe yönelince ara verdim, ama teklif alırsam yeniden oynamayı çok isterim. Oyunculuğun değişik bir enerjisi var ve bana iyi geliyor.

HABERHAYAT: Müzik dışında uğraştığınız başka bir alan var mı?
DEMET AKTAŞ:
Müziğe başlamadan önce oyunculukla uğraştım. Müzik hayatıma girdiği dönemden itibaren ise sadece müzikle yaşıyorum. Ama bazen kendim için farklı tasarımda kıyafetler, aksesuarlar dikiyorum ve bu çok hoşuma gidiyor.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
DEMET AKTAŞ:
Tüm HaberHayat ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Okuyucularınıza ve dinleyicilerime sevgilerimi iletiyorum.

Mehtap YILDIZRÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim