GÜVEN YÜREYİ    

Güven Yüreyi: “Ben Müzik Adamıyım”
O Ses Türkiye yarışmasında Selami Şahin’in unutulmaz eserlerinden “Ben Sevdalı Sen Belalı” şarkısını seslendirerek herkesi büyüleyen Güven Yüreyi, ilk single çalışması Sen Maşallah ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı. Yaza damgasını vuran Sen Maşallah’ta birbirinden değerli isimlerle çalışma fırsatı bulan başarılı şarkıcıya, video klipte pop müziğin sevilen isimlerinden Derya Uluğ eşlik etti. “ Ben Müzik Adamıyım” diyen Güven Yüreyi ile Sen Maşallah’ı ve müzik serüvenini konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Müzik ile ilk ne zaman tanıştınız?
GÜVEN YÜREYİ:
Müzik ile anne karnındayken tanıştım diyebilirim. Müzisyen bir ailenin çocuğuyum. Daha bebekken sazlı sözlü ninniler söylenirmiş bana. Müzik kulağımın o dönemlerde gelişmiş olduğunu düşünüyorum. 10 yaşındayken klavye çalmaya başladım. 13 yaşına geldiğimde düğün sahnelerinde şarkı söylemeye başladım. 18 yaşında ise profesyonel sahne hayatım başladı. Nerdeyse sahne almadığım mekan kalmadı.

HABERHAYAT: O Ses Türkiye yarışmasına katılmaya nasıl karar verdiniz?
GÜVEN YÜREYİ:
Aslında benim için tamamen sürprizdi. Kuşadası’nda yaşıyordum o günlerde. Yarışmanın Kuşadası seçmelerinin olduğunu öğrendik. Arkadaşımın yoğun ısrarı ile yarışmanın seçmelerine gittik. Elemelerden bir gün önce, düğün salonunda söylediğim Selami Şahin’den Ben Sevdalı Sen Belalı şarkını seslendirdim. Düğünde yoğun ilgi gördüğüm için yarışmaya bu şarkı ile katılmaya karar verdim. Seçmelerden bir hafta sonra da programa davet edildim.

HABERHAYAT: Yarışma beklentilerinizi karşıladı mı?
GÜVEN YÜREYİ:
Yarışmaya katılan herkes gibi benim de beklentilerim vardı. Ama ben, daha çok yarışma aracılığıyla sesimi kitlelere duyurma beklentisine girdim. Aslında asıl olan beklentinin ne olduğu ve onu nasıl doyurabildiğin. Ben o konuda şanslı olduğumu düşünüyorum. İlk program çekiminde, dört değerli jüri üyesinden olumlu dönüş aldım. Sevgili Ebru Gündeş, sahne aldığım sırada yanıma gelip benimle düet yaptı. Yarışma boyunca halkımızın desteği ve yoğun ilgisini hep hissettim. Belki yarışmayı birinci olarak tamamlayamadım, ama beklentilerimi karşıladığını düşünüyorum. Dediğim gibi birazcık neyi beklediğinle ilgili bir durum bu.

HABERHAYAT: Murat Boz ile görüşüyor musunuz? Yeni çalışmanız hakkında neler söyledi?
GÜVEN YÜREYİ:
Murat Boz’un takımında yarıştığım günden itibaren hep desteğini gördüm. Çok değerli bir insan, iyi bir müzik adamı. Hep iyi şeyler yapmamı istedi. Yarışmadan sonra görüşemedik, ama beni takip ettiğini biliyorum. Bizim için çok emek verdi. Açıkçası ilk projem için düşüncelerini merak ediyor hatta benimle ilgili bir tweet atmasını bile bekliyorum.

HABERHAYAT: Murat Boz ile düet yapmak ister misiniz?
GÜVEN YÜREYİ:
Tabii ki isterim. Farklı olabileceğini düşünüyorum. İlerde ne olacağını kim bilir.

HABERHAYAT: Yarışmadan sonra hayatınızda neler değişti?
GÜVEN YÜREYİ:
Aslında hayatımdaki bazı şeyler, ben farkında olmadan değişti. Her şeyden önemlisi müzik çevrem genişledi. Daha çok sahne almaya ve sesimi duyurmaya başladım. Benimle ilgili beklentiler oluştu. Mesela; sahnemi izlemek için yurt dışından gelen dinleyicilerim ve sanat camiasında birçok sanatçı arkadaşım oldu. Beni sahnelerine davet ettiler, konserlerime geldiler. Bunlar benim için çok değerli. Daha ne isteyebilirim ki.

HABERHAYAT: Sektörde en çok hangi isimlerden destek gördünüz?
GÜVEN YÜREYİ:
Öncelikle Ebru Gündeş diyebilirim. Kendisinin takımında yarışmamama rağmen, yarışma boyunca çok destek oldu bana. Yarışma esnasında yaptığımız düet, beni o hafta birinci yaptı. Bir anda halkın gönlüne yerleştim. En çok desteğini hissettiğim diğer bir sanatçı arkadaşım da Derya Uluğ. İlk single çalışmamı yapmaya karar verdiğim andan, projeyi sizlerle paylaşana kadar geçen sürede tüm heyecanımı paylaştı. Keza Asil Gök, Fettah Can, Kerimcan Durmaz, Caner Çalışır, Deniz Erten, Yılmaz Morgül, Yaşar İpek de hep destek oldu.

HABERHAYAT: Ünlü isimlerle yaşadığınız bir anınızı anlatabilir misiniz?
GÜVEN YÜREYİ:
Sevgili Derya Uluğ, geçtiğimiz günlerde beni bir konserinde sahneye davet etti. Biz, o gün ilk kez “Sen Maşallah” ı sahnede birlikte seslendirdik. Öyle yoğun bir ilgi ve coşkuyla karşılaştık ki; işte o zaman duyduğum büyük heyecanımı bastırabildim. Derya’nın “Sen Maşallah”ta bana eşlik ettiği nakarat bölümleri, şarkımıza ayrı bir tat kazandırdı diyebilirim. Sağ olsun, benim için çok güzel şeyler yaptı.

HABERHAYAT: Sen Maşallah’tan bahsedebilir misiniz?
GÜVEN YÜREYİ:
Bir gün ünlü aranjör müzisyen Asil Gök’ten mesaj aldım. “Sen Maşallah” şarkısını benimle paylaştı. Şarkıyı dinletir dinletmez bana hangi sanatçıya uygun olabileceğini sordu. Ben de ‘Ben tabii ki’ dedim. Bu projeyi yapmaya prodüktörüm Arda Cancıoğlu ve menajerim Cihan Tükel ile birlikte karar verdik. Şarkının bize hissettirdiği öyle bir duygu vardı ki; o duyguyu bir an önce dinleyici ile paylaşmak istedim.

HABERHAYAT: Bu projeden beklentiniz nelerdir?
GÜVEN YÜREYİ: Ben müzik adamıyım. Duygularla besleniyorum. Kendi şarkım diye demiyorum ama insanı içine çeken bir durumu var şarkımın. Müziğinde ve sözlerinde kayboluyorsunuz adeta… Tabi ki en büyük etken sevgili Derya Uluğ ve Asil Gök gibi başarılı isimlerle çalışmış olmam. “Sen Maşallah” çıktığı gün, beş saat içinde iTunes’da 2. sıraya yükseldi. Bu gerçekten çok önemli benim için. Çocukluğumdan beri idol olarak gördüğüm Tarkan’ın yeni albümünü geçerek ikinci sırada yer edinmek, bu isimlerle aynı liste de olabilmek, zaten hedefime ulaştırdı beni.

HABERHAYAT: Derya Uluğ ile yollarınız nasıl kesişti?
GÜVEN YÜREYİ:
Derya Uluğ ile çok eskiden tanışıyoruz, İzmir’den. Bu projeyle daha da yakından tanıma fırsatı buldum kendisini. Çok değerli bir insan.

HABERHAYAT: Derya Uluğ ile video klipte beraber kamera karşısına geçtiniz. Nasıl bir video klip oldu?
GÜVEN YÜREYİ:
Stüdyoda şarkının son halini dinlemek için buluştuğumuzda, kendisine video klipte birlikte yer alma fikrini sundum. Derya’yı sette gördüğümde inanamamıştım, benim için çok büyük sürpriz oldu. Çekimimiz on sekiz saat sürdü, çok yoruldu. Bu devirde kimse kimseye böyle destek olmaz. Sesi gibi kalbi de çok güzel. Video klibimizi Kıbrıs’ın Karpaz Yarımadası’nda Bedran Güzel yönetmenliğinde çektik. Sanırım Karpaz’da klip çeken ilk biz olduk. Karpaz’ın eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, muhteşem zengin görselliğe sahip bir yer olduğunu söyleyebilirim. Uzun yıllardır Kıbrıs’ta sahne aldığım için, özellikle Kıbrıs halkı tarafından çok büyük destek görüyorum. Kıbrıs halkı, klip çekimlerimiz sırasında bizi ziyarete gelip iyi dileklerde bulundular. Beni oğulları yerine koydular. Kıbrıs benim ikinci vatanım diyebilirim. Ama bana orada en büyük desteği, Merit Maxim Royal verdi. Kendimi çok şanslı olarak görüyorum. Muhteşem bir güvenin içinde sadece müziğimi yapıyorum.

HABERHAYAT: Single sonrası başka projeniz var mı?
GÜVEN YÜREYİ:
Olmaz mı. Hem de herkesi ters köşe yapacağım büyük bir projem daha var. Kasım ayı gibi paylaşmayı planlıyoruz. Kıbrıs’ta her hafta Maxim Royal’de sahne alıyorum. Bu kış çok sürprizlerim olacak.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
GÜVEN YÜREYİ:
Herkese sevgilerimi gönderiyorum.

Mehtap YILDIZ


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim