AYŞE HATUN ÖNAL    
AYŞE HATUN ÖNAL
Sıra dışı tarzı, güzelliği ve şarkılarıyla herkesten farklı bir hatun…
Müzik sektöründe önemli işlere imza atan, yaptığı işe yaratıcılık katan Ayşe Hatun Önal, yeni albümü ‘Selam Dengesiz’ ile sevenleriyle buluştu. HaberHayat’a özel açıklamalar yapan ünlü şarkıcı ile yeni albümü ve müzik serüveni hakkında konuştuk.

HABERHAYAT: Yine farklı bir albüm ile dinleyicilerle buluştunuz. Albümünüzün isminin hikayesi nedir?
AYŞE HATUN ÖNAL: İlk albümümün adı Çak Bir Selam’dı. En son hazırladığım şarkı da ‘Dengesiz’ olunca ikisini birleştirdim ve ‘Selam Dengesiz’ ortaya çıktı. Selamların uğruna inanıyorum.

HABERHAYAT: Albümde müzik dünyasının ünlü isimleri bir araya geldi. Kimlerle çalıştınız?
AYŞE HATUN ÖNAL: Uzun süredir titizlikle çalıştığımız albümümde 10 şarkı ve versiyonlarla birlikte toplam 16 şarkı yer alıyor. Söz ve müziklerde İsra Gülümser, Gülşah Tütüncü, Gülhan, Onur Özdemir (Onurr) ve Alper Narman imzaları bulunurken, "Dur Dünyam" şarkısının söz ve müziği ise bana ait. İskender Paydaş, Erdem Kınay, Gürsel Çelik, Kaan Gökman, Osman Çetin ve Sezer Uysal'ın aranjelerinin bulunduğu albümde, yaptığı işlerle son zamanlarda dünya listelerinde de zirveye tırmanan ve yakından takip edilen DJ prodüktör Mahmut Orhan da ilk kez bir albümde aranjör olarak yer aldı ve iki şarkının düzenlemesine imzasını attı.

HABERHAYAT: Albümünde dinleyenleri ne tarz bir müzik bekliyor?
AYŞE HATUN ÖNAL: Kullandığımız elektronik altyapılarla yalnızca pop müzik dinleyicilerinin değil, aynı zamanda dans müziği dinleyicilerinin de dikkatini çekecek bir albüm hazırladık.

HABERHAYAT: Şarkı yazmaya nasıl başladınız?
AYŞE HATUN ÖNAL: Aslında bu konuyla ilgili eğlenceli bir anım var. Çocukluğumdan beri müzik yapmak istiyordum. Lise yıllarında Çelik’in ‘Ateşteyim’ şarkısını dinledikten ve şarkının ulaştığı başarıyı gördükten sonra, şarkı yazmaya karar verdim.

HABERHAYAT: Albümleriniz arasında uzun süreler var. Bunun sebebi nedir?
AYŞE HATUN ÖNAL: Hayata sadece çalışmak amacıyla gelmediğimizi düşünmüyorum. Üretmek için yaşamak, gezmek ve görmek gerekir. İnsana vizyon kazandıran şey de zaten bu süreçte deneyimlediği tecrübeler oluyor. Bu albümde kazandığım tecrübeler sonucu oluştu.

HABERHAYAT: Oldukça başarılı bir kariyeriniz var. Bunu neye borçlusunuz?
AYŞE HATUN ÖNAL: Başarının peşinde koşan biri değilim, başarı bir şekilde beni takip ediyor. Bu biraz yapıyla alakalı, bazıları başarıyı kovalamak zorunda kalır, bazılarında da başarı onu kovalar. Bir felsefem vardır “Ya dört dörtlük yaşarsın ya da üç buçuk atarsın!” Yani, korkularınla yaşarsan hep aklın bir yere takılır ama korkularından arınırsan her şey yolunda gidiyor.

HABERHAYAT: Repertuvarlarınızı nasıl hazırlıyorsunuz?
AYŞE KUŞCU: Repertuvarımı hazırlarken şarkıları kimseye dinletmiyorum. Zaten zor bir müzik dinleyicisiyim, bana bir şeyi beğendirmek çok zor. Eğer ben beğeniyorsam, biliyorum ki iyi müzik dinleyen herkes beğenecektir. Zaten kötü müziği seven değil, iyi müziği seven insanların peşindeyim.

HABERHAYAT: İlk klibiniz Olay’ı nerede çektiniz?
AYŞE HATUN ÖNAL: Albümünün çıkışını, sözleri İsra Gülümser, müziği Ahmed Salah Hosny, düzenlemesi ise Mahmut Orhan imzası taşıyan "Olay" şarkısıyla yaptık. Klibi, ABD'nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü'nde her yıl gerçekleşen, dünyanın önde gelen festivallerinden Burning Man'de Can Sercan ve İlkay Koek birlikte çekti. Orası bambaşka bir yer, sadece bir müzik festivali değil. Teknoloji, sanat ve müziği bir araya getiren bir festival. Tabii öncesinde çok hazırlık yapmak gerekiyor. Benim de klipteki kostümlerim ABD’de Burning Man Festivali’ne giden birçok dünya yıldızını giydiren Punk Steven Couture’un tasarımlarıydı. Hem konaklama hem stilinin hazırlığı hem de klip çekimi derken bir araba parası harcadım.

HABERHAYAT: Anneniz size çok destek oluyor. Anneniz ile ilişkiniz nasıl?
AYŞE HATUN ÖNAL: Annem çok güçlü bir karakterdir. Bir gün “Ayşe’ye ben her anlamda güvenirim, o her zaman başının çaresine bakar” demişti. Beni çok korkuyla yetiştirmediği için, Adanalı olmanın da getirdiği bir duyguyla, içimde hep ‘Erkek Fatma’lık oldu. Annem rol modelimdir. Kimseye hesap vermez, kimseyi umursamaz, ben de öyleyimdir. Kimseye eyvallahım yoktur, kafamın estiğini yaparım.

HABERHAYAT: Albümünüz yayın tarihi 2008 yılında kaybettiğimiz Aysel Gürel’in ölüm yıldönümüne denk geldi. Aysel Gürel ile güzel bir dostluğunuz vardı…
AYŞE HATIN ÖNAL: Hafta sonları dışarı çıkmaz, Aysel’e giderdim. Zaten ben deli doluyum, bir de kendim gibi bir kadın bulmuşum, her hafta sonu yanına giderdim. Saatlerce o anlatırdı, ben dinlerdim. Onun en çok rahatlığını seviyordum. Bazen kızıyorum, konuşuyorum onunla ‘Neden gittin ki?’ diyorum arkasından.
HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
AYŞE HATUN ÖNAL: Herkese sevgilerimi yolluyorum. Sizlere de teşekkür ediyorum.

AYŞE KUŞCU


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim