ÖZGE DOĞRU    
Özge Doğru’dan Mutlu Son
5 şarkıdan oluşan maxi single albümü Mutlu Son ile dinleyicileriyle buluşan Özge Doğru HaberHayat Dergisi’ne çok özel açıklamalar yaptı. Dünyada ayakta kanun çalan tek kadın sanatçı olarak tanınan Özge Doğru, yeni albümünde Febyo Taşel, Mustafa Ceceli ve Zeki Güner gibi müzik adamlarıyla çalıştı. Yorumu, sesi ve şarkılarıyla Türk pop müziğine yeni bir soluk getiren Özge Doğru ile yaptığımız müzik dolu sohbet sizlerle…

HABERHAYAT: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
ÖZGE DOĞRU:
16 Temmuz Şişli İstanbul doğumluyum. Aslen Bursa Gemlik'liyiz. Ama kendimi bildim bileli Nişantaşı'nda doğdum, büyüdüm, okudum. Hala da Nişantaşı'nda yaşıyorum. Tipik bir Yengeç burcuyum. İkokuldan sonra konservatuar sınavlarını dereceyle kazanıp, orta-lise ve üniversite eğitimimi İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda tamamladım. 26 senedir kanun çalıyorum. Onun yanında biraz piyano ve ritm sazları da çalabiliyorum. Müzik öğretmeniyim aynı zamanda. Ayrıca 10 sene önce Şişli Belediyesi’nde kurmuş olduğum Türk Sanat Müziği Korosunun kanunla şefliğini yapmaktayım..

HABERHAYAT: Albüm yapmaya nasıl karar verdiniz?
ÖZGE DOĞRU:
Çırağan Sarayı’nda 3 sene kanunla kişisel programımı yapıncaya kadar albüm yapmak gibi bir düşüncem yoktu aslında. Oraya gelen birbirinden ünlü konuklar, çeşitli ülkelerin devlet başkanları, kral ve prensleri, her gelişlerinde benden hatıra olarak bir CD talep etmeleri üzerine artık bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini anlamış oldum. Ve bunun üzerine harekete geçtim.

HABERHAYAT: İlk single projeniz Velhasıl ilk haftalarda listelerde yerini almıştı. Başarısını neye yoruyorsunuz?
ÖZGE DOĞRU:
Tabii ki çok güçlü ve başarılı bir ekiple çalışmaya yoruyorum. Herkes işinde gerçekten kendini ispatlamış ve başarılı olmuş isimler. Patronum Samsun Demir'in doğrultusunda çıkardığımız şarkının sözleri Nehir Kıyıcı müziği Emre Çiçek ve Yılmaz Taner’e, aranjesi ise Kaan Gökman ait. Single DMC etiketiyle tüm dijital platformlarda ve DMC’nin çıkardığı yaz hit 2016 albümünde de yer aldı.

HABERHAYAT: Velhasıl, DMC'nin çıkardığı "Yaz Hit 2016" albümünde de yer alıyor. Ajda Pekkan, Murat Boz, Demet Akalın, Gülşen gibi önemli sanatçılarla aynı albümün içinde yer almayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
ÖZGE DOĞRU:
Şarkımızın bu kadar önemli isimlerin olduğu hit bir albümde yer alması tarif edilemez bir duygu. Patronum Samsun Demir'in bana albümün piyasaya ilk çıktığı gün fotoğrafını çekip attığında, inanılmaz heyecan ve mutluluk duydum.

HABERHAYAT: Yeni albüm çalışmanız “Mutlu Son” dan biraz bahsedebilir misiniz?
ÖZGE DOĞRU:
Bu defa tek şarkı yerine 5 şarkıdan oluşan maxi single albüm projesiyle merhaba demek istedim. Bu albümde yine gerçekten birbirinden değerli ve usta müzisyen, aranjör ve sanatçılarla çalışma fırsatım oldu. Prodüktörlüğü Febyo Taşel'in yaptığı albümde çıkış şarkımız "Mutlu Son"un sözü yine Velhasıl da olduğu gibi Nehir Kıyıcı’ya, bestesi Yılmaz Taner’e, aranjesini de Gökhan Holat ait. Albümde aynı zamanda Mustafa Ceceli’nin aranjesini yaptığı muhteşem bir Zeki Güner şarkısı Gitme, Enbe Orkestrası ile yaptığımız Bizi Unutmam düeti, Yıldırım Gürses’in Çal Kanunum Çal şarkısına son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz Emirhan Cengiz pop saoundlarla yeniden düzenledi. Birbirinden değerli isimlerin emeğinin geçtiği muhteşem bir albümle çok enerjik bir giriş yaptığımızı söyleyebilirim. İlerleyen zamanlarda albümün diğer şarkılarını da kliplendireceğiz.

HABERHAYAT: Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Seda Sayan gibi önemli isimler sizi albüm çıkarmak için zorlamış. Bu doğru mu?
ÖZGE DOĞRU:
Evet doğru. Çırağan Sarayı’nda kanunla program yaptığım zamanlarda yanıma gelip güzel sesleriyle bana eşlik etmelerinin yanı sıra, program sonrası sohbetlerimizde bunu defalarca dile getirdiler. Hatta Seda Hanım beni televizyon programında konuk etmişti. Hepsine çok sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

HABERHAYAT: Ayakta kanun çalmak gibi önemli bir özelliğiniz var. Biraz bahsedilir misiniz?
ÖZGE DOĞRU:
Dünyada kanunu bir sehpa üzerine koyup ayakta çalarak, koro yönetip aynı zamanda da şarkı söyleyen ilk kadınım. Bu inanılmaz ilgi çekti ve son yıllarda benden görüp uygulayan çok kadın arkadaş görüyorum. Ben bunu çok küçük yaşlarımda yapmaya başladım. Hatta o zamanlar özel kanun sehpaları yoktu. Klavye sehpası ya da büyük sütunların üzerine koyup çalardım. Daha sonra geçtiğimiz yıllarda çok genç yaşta kaybettiğimiz, değerli kanun üstadımız Halil Karaduman ağabeyim kanuna özel bir sehpa dizayn ettirdi. Ve o uygulamaya başladı. Halil abiden sonra daha popüler bir hale geldi tabii ki. Özellikle de erkekler arasında.

HABERHAYAT: Hem önemli koroları yönetip hem de pop bir şarkıyla müzik piyasasına adınızı duyurdunuz? Böyle bir tarz değişikliğin nedeni nedir?
ÖZGE DOĞRU:
Biz konservatuarda hem Türk müziği, hem Türk Halk Müziği hem de Batı müziği eğitimi aldık.Yani bu 3 müzik türüne de yabancı değilim. Uzun yıllar Klasik Türk Sanat müziği ve hatta arada halk müziği icra eden biri olarak, pop tarzında çıkış yapmam yakın çevrem tarafından yadırgandı ancak çok fazla da beğenildi. Açıkçası ben de kendimden bu kadarını beklemiyordum. İşin esprisi bir yana, yaptığım çok riskli de bir şey aslında. Ama beni yıllardır Türk sanat müziği sanatçısı olarak tanıdılar. Bir de popçu yönümü görsünler istedim..

HABERHAYAT: Zihinsel engelli çocuklara müzik dersi veriyormuşsunuz...
ÖZGE DOĞRU:
Üniversiteyi bitirip, öğretmenlik diplomamı aldıktan sonra, normal okullar yerine zihinsel engelli çocukların eğitim aldıkları milli eğitime bağlı eğitim ve uygulama okullarında müzik öğretmenliği yapmayı tercih ettim. O çocukların bana olan sevgilerini görüp, hissettikten sonra, ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anladım. Bambaşka bir dünya. Onlardan çok şey öğrendim.

HABERHAYAT: Piyasa girmek kolay ama orada kalmak zor derler sizin düşünceniz nedir? Kendinizi müziğiniz nasıl görüyorsunuz?
ÖZGE DOĞRU:
Bence bu her sektör için geçerli. Rekabetin çok fazla olduğu günümüzde, kalıcı olmak çok zor. Burada önemli olan, çalıştığınız ekiptir bence. Ekibiniz ne kadar sağlam olursa o kadar başarılı olursunuz. Tabii ki iş sizde de bitiyor. Ama arkanızda işini bilen bir ekibiniz olmadığı sürece sadece belli bir yere kadar gider ve bir yerde tıkanır kalırsınız. İşte tam orada da düşüş başlar. Ben başında DMC ve Samsun Demir gibi işini çok iyi bilen, önemli bir ismin bulunduğu bir ekipte bulunduğum için gerçekten çok şanslı olduğumu düşünüyorum.


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim