ASLI DEMİRER    
Samsunlu ünlü şarkıcı Aslı Demirer’den çok özel açıklamalar
Gökhan Türkmen ile ‘Korkak’ şarkısına yaptığı düetle büyük beğeni alan, Samsunlu sanatçı Aslı Demirer, HaberHayat’a çok özel açıklamalar yaptı. Yeni albümü ‘Dünyanın En Aşk Yeri’ ile sevenleriyle buluşan güzel şarkıcı ile müzik kariyerini, aşkı ve hayallerini konuştuk.

HABERHAYAT: Aslı Demirer'i biraz daha yakından tanıyabilir miyiz? Kimdir, neler yapar?
ASLI DEMİRER:
Samsun'da doğdum ve büyüdüm. Ailemin müzik yeteneğimi erken yaşta fark etmesiyle ilkokul yıllarımda konservatuvar eğitimine başladım. Keman ve ses eğitimi alıyor, çocuk korolarında şarkı söylüyordum. Lise yıllarıma kadar müziğe hiç ara vermedim. Tutkuyla bağlı olduğum bir şeydi, hatta yapmak istediğim tek şeydi. Dolayısıyla meslek olarak seçmeye karar verdim. Konservatuvar sınavlarına hazırlanmaya başladım. İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuvarını kazanıp, İstanbul'a taşındım. Böylece profesyonel müzik hayatım başlamış oldu.

HABERHAYAT: Yeni albümünüz, hayırlı olsun. Bize, ‘Dünyanın En Aşk Yeri'nden biraz bahseder misiniz?
ASLI DEMİRER:
Albümüm "Dünyanın En Aşk Yeri" 5 şarkıdan oluşan mini bir albüm. Şimdiye kadar singlelarla, dinleyiciyle buluşmuştum. Gökhan Türkmen'le beraber seslendirdiğimiz "Korkak"ın ardından dinleyici kitlem biraz daha genişledi. "Daha fazla şarkı istiyoruz" gibi yorumlar alıyor ve bunları aklımın bir köşesinde tutuyordum. Bu projede kısmet oldu ve kendi şarkılarımın yanı sıra, yakın dostlarımın şarkılarına da yer verip, mini bir albüme dönüştürdük. İlk klibi albüme de adını veren "Dünyanın En Aşk Yeri "ne çektik. Sözleri Murat Güneş'e bestesi Aytaç Özgümüş'e ait. Bilirsin, Lodos ve Al Beni de albümün diğer romantik şarkıları. Keyifle, aşkla ve samimiyetle hazırladık tüm albümü. Umarım dinleyenler de kendilerinden bir şeyler bulur ve çok severler.

HABERHAYAT: Şarkılarında aşkı bu denli güzel anlatan kadının ağzından aşkın tanımını duymak isteriz.
ASLI DEMİRER:
Aşk, şarkılarımda da anlatmayı çok sevdiğim bir hâl. Evet, bence duygudan çok bir "hâl" aşk. Umudu, gözü karalığı, acıyı, sevinci, adanmışlığı, hatayı, hayal kırıklığını, deliliği ve birçok şeyi içinde barındırıyor. Kime sorsan farklı tarif eder aşkı. Ben tüm hallerini seviyorum. Yaşayabilmek, devam edebilmek, hayatla başa çıkabilmek için aşka fazlasıyla ihtiyacımız var bence.

HABERHAYAT: Gökhan Türkmen ile birlikte seslendirdiğiniz Korkak şarkısı çok beğenildi. Nasıl bir araya geldiniz?
ASLI DEMİRER:
Gökhan'la bu şarkı dolayısıyla bir araya gelmedik. Zaten çok yakın dostumdu. Uzun yıllardır beraber müzik yapıyoruz ve bundan büyük keyif alıyoruz. Aklımızda bunu dinleyiciyle paylaşma fikri vardı ama doğru şarkıyı ve gerçekten hissettiğimiz anı yakalamayı bekledik. İkimiz de Korkak'ı çok isteyerek ve inanarak söyledik. Ortaya da sahici bir şey çıktı haliyle. Sanırım insanların Korkak’ı sevmesinin nedenlerinden biri de bu. Kalplerine dokunabildik, ne mutlu ki.

HABERHAYAT: İlerleyen dönemlerde başka düet çalışmaları da olacak mı?
ASLI DEMİRER:
Evet, bu sıkça soruluyor. İnsanların böyle bir beklentisi var. Şu an için ufukta görünen bir düet yok. Ama ben kolektif çalışmaları çok seven biriyim. Heyecanlandığım bir proje olursa neden olmasın.

HABERHAYAT: Türkiye'den ve dünyadan kimleri dinliyorsunuz? Özellikle takip ettiğiniz isimler var mı?
ASLI DEMİRER:
İyi bir müzik dinleyicisiyim. Hemen hemen her tarz müziği severim. Haliyle yerli ve yabancı çok kabarık bir listem var. Bu aralar keyifle dinlediğim yabancı albüm Bruno Mars'ın yeni albümü. Her zaman keyifle dinlediklerim ise Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer, MFÖ, Büyük Ev Ablukada ve Rubato.

HABERHAYAT: Yorumcu kimliğinizin dışında başarılı bir söz yazarısınız. Söz yazmak kimileri için çok zor bir iş. Yazabilmek için özellikle gerçekleştirdiğiniz ritüelleriniz var mı? Nasıl bir süreç yazmak anlatabilir misiniz?
ASLI DEMİRER:
Şarkı yazmak başlı başına arızalı bir durum aslında. Henüz bunun kodunu ve üzerimdeki etkisini çözebilmiş değilim. Hayattan aldığınızı dönüştürüp, yine hayata katıyorsunuz üreterek. Çok güzel bir hediye olarak görüyorum bunu ve şükrediyorum. Çünkü hafifliyorsun. Hayatla ve acılarla baş edebilmeni sağlıyor yazmak. Yani en azından bende böyle işliyor. Ritüellerim olduğunu söyleyemem. Hemen her yerde aklıma bir şeyler gelebiliyor.

HABERHAYAT: Müzik dışında neler yapmaktan hoşlanırsınız, nerelere gitmeyi seversiniz?
ASLI DEMİRER:
Resim yapmayı çok seviyorum. Modayla da oldukça ilgiliyimdir. Giysilerime kendime özgü dokunuşlar yapmayı seviyorum. Arkadaşlarımla tatil yaparız fırsat buldukça. Sık sık da fırsat buluruz. Sinema ve tiyatro da vazgeçilmezlerimdir.

HABERHAYAT: Yemek yapmaktan hoşlanır mısınız?
ASLI DEMİRER:
Evde yalnızsam biraz üşenebiliyorum ama biri varsa mutfağa girerim. Pilav konusunda çok iddialıyımdır. Ama yemeyi, yapmaktan daha çok severim.

HABERHAYAT: En büyük hayaliniz nedir?
ASLI DEMİRER:
Hayal kurmaya devam edebilecek kadar mutlu ve sağlıklı kalmak en büyük dileğim. Sonrası kolay zaten.

HABERHAYAT: Son olarak söylemek istedikleriniz.
ASLI DEMİRER:
Bu keyifli röportaj için teşekkür ederim. Okuyup, ortak olanlara da ayrıca teşekkürler. Samsunlu hemşerilerime sevgiler yolluyorum.

Ayşe KUŞCU


RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim