MUSTAFA CECELİ    
Türk pop müziğinin hacısı Mustafa Ceceli
Türk pop müziğinin son 10 yılda hayatımıza kazandırdığı en önemli seslerinden biri Mustafa Ceceli… Müzik sektörüne aranjör olarak adım atan Mustafa Ceceli, ilk kez 2007 yılında ENBE Orkestrası’nın albümünde “Unutamam”ı seslendirerek şarkıcı kimliğiyle karşımıza çıktı. Şimdilerde ise 5’inci albüm hazırlıkları içerisinde olan hacı lakaplı ünlü şarkıcı ile aranjörlüğünden albümüne, düetlerinden yeni projelerine kadar tüm detayları konuştuk. İşte Ceceli’nin HaberHayat okuyucuları için yaptığı açıklamalar sizlerle…

HABERHAYAT: 2007 yılı kasım ayında radyolara “Unutamam” diye bir şarkı liste başı olarak girdi. Şarkı herkesin dilindeydi. Sektörde sizi aranjör kimliğinizle herkes tanıyordu ama insanlar Mustafa Ceceli’yle yeni tanışmıştı. Bu yolda desteğini aldığınız isimler oldu mu?
MUSTAFA CECELİ:
Bana bu yolda destek olan iki mucit var. Mustafa’nın sesi güzel keşfi Sezen Aksu’ya, biz bu sesi bir albümde kullanalım fikri Samsun Demir’e ait. Amerika’da bir akşam Sezen Hanım şarkı söylememi istedi, söyledim. Prodüksiyonum ayağa kalktı ve ‘Hacı’ dedi. O dönemde besteler yapmaya devam ediyordum. “Unutamam”ı yaptığımda hayalim öncelikle Sezen Aksu’nun veya çok iyi bir sanatçının şarkıyı seslendirmesi ve benim de onun aranjesini yapmamdı. Sezen Hanım yaptığı şarkıların demosunu kendi seslendirince internete düştüğü için,“ Demoları sen söyle, senin sesinden dinletiriz” dedi. Ben de ilk “Unutamam”ı söyledim. Bir baktım herkes ağlıyor stüdyoda. “Sen ne yaptın böyle” diyorlar. Ben de o heyecanla acaba şarkı kime kısmet olacak, hadi çalışmaya başlayalım, diye düşünüyordum. Tam bir yıl bekledi şarkı. Bir gün Samsun Bey, “ENBE albümü yapıyoruz; albümde Ajda Pekkan, Ferhat Göçer var, aynı zamanda yeni isimler de bulunuyor. Seni de bu şarkıyla albüme koyalım” dedi. Ben şarkı söylemeyi düşünmüyorum, dedim. Sezen Hanım’a sordular. “Mustafa’ya sorun, ne derse o” dedi. Ben de başarılı olursa devam ederim, olmazsa da ileride çocuklarıma anlatacağım bir hatıra kalır diye düşündüm. Şarkı çok başarılı olunca Sezen Hanım “Artık sana albüm yapmamız gerekiyor, doğrusu bu” dedi. Yani biri sağ elimden diğeri sol elimden tutan iki kişi vardı.

HABERHAYAT: İyi ki tutmuşlar, hem sizinle hem de yeteneğinizle tanışmışız...
MUSTAFA CECELİ:
Dedim ki, eğer böyle bir kabiliyet varsa ve ben bunu 27 yıldır fark edemeyip kullanmıyorsam bu yaratılışıma haksızlık, bendeki emanete ihanet. Bu kabiliyet bahşedilmişse kullanalım ve elimizden geleni yapalım. Bu geçiş çok kolay olmadı benim için. Bir aranjörün, sahnede çalışan bir müzisyenin elidir enstrüman. Ona sürekli dokunmam lazım. Tarih 7 Aralık 2007. Sezen Hanım’ın bir konseri için repertuvar geldi. Repertuvarda “Unutamam” da yer alıyordu. Sezen Hanım’a hangi tondan söyleyeceksiniz ona göre notaları yeniden yazayım dedim. “Ben niye söylüyorum ki, sen söyleyeceksin” dedi. Nasıl yani dedim, sahnede mi söyleyeceğim şarkıyı... “Evet, bu akşam sahnede şarkıyı söyleyeceksin” dedi. Konsere daha 3-4 saat vardı ama beni bir heyecan sardı. Beni öne çağırdı. Direkt bitki gibiydim, çok utangaçtım. Şarkı başladı, gözlerimi kapatıp söyledim. Sahnede kalakaldım, Sezen Hanım sahnede nereye koyduysa beni oradan geri aldı. O gün aslında bir kilit kırmıştı.

HABERHAYAT: Ondan sonra nasıl gelişmeye devam etti her şey?
MUSTAFA CECELİ:
Bir albüm yapsam bile ben hep Sezen Hanım’ın sahnesinde olmak istiyordum. Kendisi bana “ O işler öyle olmuyor; bu iş bittiği zaman kuş yuvadan uçar” dedi. O zaman albüm yapmayalım çünkü ben yuvadan uçmak istemiyorum, dedim. Dedi ki; “ Bu rahle-i tedrisattan bir sürü insan geçti ve hepsi aynı düşüncedeydi. Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel... Tüm bu isimler ilk albümleriyle beraber sahnede çalışmaya devam ettiler. Senin de kendi programların gerçekleşeceği için dolayısıyla buna zaman ayıramazsın”. Fakat hiçbir zaman bağımız kopmadı. O günden bugüne kadar onun şarkıları albümlerimde hep yer aldı. 5’inci solo albümüm yakında çıkıyor. Yine onun şarkıları yer alıyor. Sezen Aksu okulunda okuduk. Bu okulun diğerlerinden tek bir farkı var; oradan mezun olamıyorsunuz.

HABERHAYAT: Yeni albümünde hangi isimlerin şarkıları var?
MUSTAFA CECELİ:
Albümde Zeki Güner’in “Söz Aramam” diye bir şarkısı var. Ravi İncigöz’ün ve yeni 3-4 bestecinin şarkılarını seslendiriyorum. Kendi bestem var. İntizar’ın 1 ya da 2 şarkısı olacak. Sinan Akçıl’ın 2 şarkısı var. Zaten çıkış şarkısı onun ki olacak. Şarkının adı “Kıymetlim”, İrem Derici’yle seslendiriyoruz.

HABERHAYAT: Düet fikri kimden çıktı?
MUSTAFA CECELİ:
İrem dedi ki; “Hacım bir şarkı buldum ve bunu düet yapmamız lazım”. Şarkıyı dinledim, müthiş bir şarkı. Zaten bizim 3 yıldır beraber düet yapma planımız vardı. Nerede, nasıl yapalım derken benim albümüme kısmet oldu. Çünkü onun albümü çıktıktan 1 hafta sonra geldi şarkı. Yoksa şarkının onun albümünde ya da benim albümümde yer alması fark etmez. Ben ona, ‘Bacım’ derim, o bana, ‘ Hacım’ der.

HABERHAYAT: Kendi şarkılarınızı ne zaman dinliyorsunuz, mastering’leri bitince mi?
MUSTAFA CECELİ:
Anında dinliyorum. Otomobil alma sebeplerimin arasında soft close yumuşak kapanan kapı (çocuk uyanmasın diye) ve bluetooth audio vardır. Genellikle prodüktörüm Samsun Demir’e e-mail gönderiyorum. Gönderilenler kutusunda duruyor. En son yaptığım şeyi hemen arabada duymam lazım. Arabanın müzik sistemini severim çünkü.

HABERHAYAT: Yeni proje albümleri de var mı ufukta?
MUSTAFA CECELİ:
Halihazırda İlahi konseptinde bir çalışma yaptığımız için birkaç yıl böyle bir proje albüm hazırlamayacağız. Kayahan’ın En İyileri 2 albümünde de İnşallah bir şarkı seslendireceğim.

HABERHAYAT: Peki Kayahan’ın En İyileri albümünde seslendirdiğiniz Sarı Saçlarından Sen Suçlusun’a çektiğiniz klip neden internetten kaldırıldı?
MUSTAFA CECELİ: Lisans süresi sona erdiği için o albümle ilgili hiçbir klip yok şu an. Sadece bizim şarkımıza özel değil. Ama bu klibin TV kanallarından ya da radyolardan kaldırıldığı anlamına gelmiyor. Sosyal medyada da kendi Youtube sayfamıza yüklemek için izin aldım, yakında yükleyeceğim.

HABERHAYAT: Siz yeni bir klip çıkardığınız zaman sevenleriniz de klibin en az 100 milyon izlenmesi için çalışmalar yapıyorlar kendi aralarında, yanınızdalar her zaman. Neler söylemek istersiniz?
MUSTAFA CECELİ:
Fanlarımız bizi en iyi yerlerde ve koşullarda görmek istiyorlar. Dolayısıyla aralarında çok iyi bir dayanışma, koşulsuz ve karşılıksız bir sevgi var. Bu nedenle çalışmalar yapıyorlar. Ben güveniyorum onlara.

HABERHAYAT: İlk kliplerinizin tarzı aslında birbirine benziyordu. Son kliplerinizde ise hep ilkler var. Mesela, Türkiye’de 4K çekim teknolojisini kullanarak klip çeken ilk isimsiniz. Nasıl gelişiyor bu fikirler?
MUSTAFA CECELİ:
Eğer elde 4K televizyon varsa, dünya oraya gidecek demektir. Bunu çekmenin olanağı var mı dedim, var dediler. Youtube’da 4K var mı dedim, var dediler. Üst üste klipleri hep 4K yaptık. Bunun özellikle ilk yapılmış olarak denk gelmesi güzel oldu. Tabii bu çekimlerde kullanılan kameralar, detaylar, render süreleri hepsi uzuyor. İleride de teknoloji bu seviyelerin çok üstüne çıktığında, bugün yaptığımız çekimler çok geride kalmasın istiyorum. Mesela, bugün bir HD yayınla eski yayın arasında fark gözle görülüyor. İleride HD ile 4K arasındaki farkı gözler daha net ayırt edecektir.

HABERHAYAT: Çekimlerde başınıza gelen komik şeyler oluyor mu?
MUSTAFA CECELİ:
Oluyor tabii. “İlle de Aşk” klibimde bir Volkswagen var . Araba bozuldu diye ön kaputu açıyorlar. Biri bize “VW’nin motoru arkada ama siz önden duman çıkartmışsınız” yazmış. Yönetmene sordum. Dedi ki; “Abi işin esprisi o. Kız arabadan o kadar anlamıyor ki, bozuldu numarası yapacak ya çocuk sanki orada içine bir şey koymuş gibi...” Ben de “Bu söylediğinin adına ‘yersen’ deniyor ama ben bunu yemedim. Hata yapmışsınız.” dedim.

HABERHAYAT: Aranjörsünüz, çok iyi şarkı söylüyorsunuz, sürekli üretiyorsunuz. Bu rahatsız ediyor olmalı başkalarını. Nasıl sağlıklı kalabiliyorsunuz?
MUSTAFA CECELİ:
“Sizi de fiillerinizi de Allah yarattı” diye bir ayet var. Ama bu, bana her isteyen her istediğini yapsın anlamına gelmiyor. Benimle ilgili yalan haber üreten kişiler olursa onlardan uzak kalmayı tercih ederim. Eğer beni çok zor durumda bırakırlarsa hukuki yollara baş vururum. Instagram’da bir fotoğrafın altına yazılan yorumları okumak delirmek için yeterli zaten. Bunu kasten yapanlar da var ama bana cevap versin düşüncesiyle yapanlar da var. Herkesi ve her şeyi yerli yerinde görebilirsen o zaman sağlıklı kalırsın. Ben de bunu yapıyorum.

HABERHAYAT: Yakın zamanda kimlerin albümünde çalışmalarınız var?
MUSTAFA CECELİ:
İrem Derici, Bengü, Aydın Kurtoğlu ile çalıştık. Özge Doğru’yla bir şarkısını çalıştık. Yakın zamanda onların albümleri çıkıyor. Yine Meyra’ya bir şarkı yapacağız. Kardeşim Sinan Ceceli’nin albümü var. Bir proje albümü. Albüm çok güzel şarkılardan oluşan bir repertuvara kavuştu. Albümde Serkan Kaya, Murat Dalkılıç, İrem Derici, Bengü, Ece Seçkin gibi birçok önemli isim var. İbrahim Tatlıses cover’ı var, İnşallah kendi sesinden. Toplam 12 şarkı var. Ama sürprizi ne diye sorarsan Sinan Ceceli bu albümde şarkı söylüyor.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
MUSTAFA CECELİ:
Öncelikle size ve HaberHayat okuyucularına çok teşekkür ediyorum. Tüm Samsun’a sevgi ve saygılarımı yolluyorum.RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim