RESUL AKÇAY    

SAMSUNSPOR’UN MİLLİLERİ

Hatırlatmak isterim…

Ülkemizde futbolun bir kurum çatısı altında Türkiye Futbol Federasyonu adıyla yönetilmeye başlandığı 1923 yılından tam 36 yıl sonra, 1959’da 1.Türkiye Ligi adıyla profesyonel hayata geçildi.

Beş yıl sonra da şehir isimleriyle kurulan kulüpler, 2.Türkiye Ligi’ne alınmaya başlandı. Samsunspor bu şehirlerin arasına 1965 yılında dahil oldu. Bu durum Karadeniz Bölgesi’nde bir ilkti. Böylelikle 1927 yılında Nuri Bey başkanlığında kurulan ve dönemin muallimlerinin (öğretmenlerinin) idareci ve futbolcu olarak yer aldığı siyah beyaz renkli Samsunspor, yerini kırmızı beyaz renkli profesyonel kulübe bırakmış oldu.

Samsunspor’un kurulduğu ilk sezonda oluşturduğu takım içerisinde öyle bir isim vardı ki, göz ardı edilemiyordu. Bu futbolcunun adı Muhlis Gülen’den başkası değildi. Genç futbolcu, Samsunspor forması altında milli takımlara giden ilk futbolcu olan Muhlis o dönemlerdeki adı Junior Milli Takım olan günümüzün A Genç Milli Takımı’nda görev yaptı.

Kırmızı beyazlı takım, 1968-69 sezonu sonunda şampiyon olarak 1.Lige yükseldi…1971-72 sezonunda ise takım kaptanı Temel Keskindemir, A Milli Takım’a çağırıldı. Bu durum bile yine ilkler arasına girmeye yetti. Golcü futbolcu, Karadeniz Bölgesi’nden A Milli apoleti takan ilk isim olmanın haklı gururunu yaşıyor ve yaşatıyordu…

Aradan geçen 53 yılda milli takımların her kademesine Samsunspor’dan onlarca futbolcu davet edildi, edilmeye de devam ediliyor. Zira ülke futbolunun köklü kulüpleri arasında yer alan kırmızı beyaz siyahlı camia, herkesin kabul gördüğü şu unvanla anılıyor:

Futbolcu Fabrikası.

Temel Keskindemir’in açmış olduğu kapıdan içeri pek çok isim girdi. Hasan Şengün, Tanju Çolak, Fatih Uraz, Savaş Demiral, Orhan Kapucu, Ercan Koloğlu, Ertuğrul Sağlam, Osman Akyol, Sinan Yeşil, Vural Korkmaz, Serkan Aykut, Celil Sağır, Kenan Yelek pek çok kez A Milli formayı başarıyla terlettiler.

Yazımı şu notu da ekleyerek tamamlamak isterim:

Samsunspor A Milli Takım’da aynı anda ilk on birde en fazla oyuncusu olan takımdır. 12 Kasım 1986 tarihinde K.İrlanda ile oynanan ve 0-0 sona eren maçta, Fatih Uraz ile birlikte Orhan Kapucu, Tanju Çolak ve Savaş Demiral forma giymiştir.

Olimpik milli takım tarihinde ise yine Samsunspor bir maçta ilk on birde en fazla oyuncu bulunduran takım olmuştur. 6 Mayıs 1987 tarihinde oynanan ve 1-1 sonuçlanan Olimpiyat Grup eleme maçı kadrosunda Fatih Uras, Muzaffer Balaloğlu, Yaşar Yiğit, Savaş Demiral ve Orhan Kapucu forma giymiştir.


Köşe Yazıları
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim