ÖZLEM BAŞOĞLU    

Çok Geç Olmadan Baleye Başlayın!

Baleye 3-11 yaşları arasında başlamak gerekir. Bu yaş aralığında kız ve erkek ayırımı olmamaktadır. Önemli olan vücut gelişimini tamamlamaktır. Bale eğitimi çocukların sağlıklı ve disiplinli bir hayat sürmelerini sağladığı için en çok tercih edilen danslardandır. Bale kursları ile yavaş yavaş ülkemizde de ilgi görmeye başlayan bale dansı, özellikle kız çocukları tarafından talep ve ilgi görür. Bale kıyafetleri, zarif figürleri ve müzikleri kız çocuklarının daha çok ilgisini çeker. Bu nedenle bale kursları sınıflarında kız öğrencilerin sayısının fazla olduğu görülür.


Baleye kaç yaşında başlanır diye merak eden aileler kurslardan bilgi alabilirler. Bale eğitimi zorlu bir süreci kapsadığı için baleye erken yaşlarda başlamak gerekir. Uzun süre devam edecek olan bale eğitimi  için çocukların fiziki ve ruhsal yapılarının en uygun olduğu dönem tercih edilmelidir. Çocukluk dönemi baleye başlama yaşı olarak özetlenebilir. Figürlerin kolaylıkla anlaşılmasına olanak tanıyacak olan erken yaşlarda geleceğin balerin ve baletleri daha kolay yetiştirilir.

Baleye başlama yaşı olarak şu şekilde bir özet yapabiliriz:

  • Baleye başlama yaşı; 3 ile 11 arasındadır.
  • Kız ve erkek öğrencilere göre bu yaş aralığı değişmez.
  • Bale kursları 3 - 4 ve 4 – 6 yaşlarda hazırlık eğitimleri verirler.
  • Vücut gelişimini tamamlamayan çocukların baleye başlanması önerilmez.

 Bale öğrenme yaşı için en ideal aralık 3 - 11 olsa da yetenekleri olan çocukların da baleye yönlendirildiği görülmektedir. Profesyonel bir bale eğitmeni yaşı standartlara göre daha küçük ama istekli ve yetenekli çocukları da görmeli ve deneme dersleri yaparak potansiyelini incelemelidir.

Çocuğun baleyle tanışması vücuduna hakim olabilmesi, duruşunun düzelmesi içindir, hobi veya meslek olarak da yapılabilir. Baleye kaç yaşında başlanır diye merak eden velilere bu cevabı verebiliriz.

 

 


Köşe Yazıları
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim