SEFA ARALAN    

Bir zamanlar Samsun’da fuar vardı

Aradan tam 58 yıl geçti, dile kolay.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Yaş 35 yolun yarısı eder” dediği gibi, o gün doğanlar bugün 58 yaşındalar, yani çoktan yolu yarı etmişler bile.

Bugün sizlere eski günlerin Samsun Fuarından biraz bahsetmek istiyorum.

Tarih 1 Temmuz 1963 Samsunlular için özel günlerden biri. Çünkü fuar bugün açılıyor. Belediye bandosu yerini almış, İstiklal Marşımızın çalınmasından sonra kürsüde zamanın Samsun Valisi Hamdi Ömeroğlu açılış konuşmasını yapıyor. Bunu Ticaret Bakanı ve bazı Samsun Milletvekillerinin konuşmaları takip ediyor. Bundan sonra kurdele kesiliyor ve fuar resmen açılıyor.

Samsunluların fuara ilgisi çok fazla, kalabalık her tarafı kaplamış durumda.

Herkes bir an önce içeri girebilmek için sabırsızlanıyor.

Fuarın girişindeki karşılıklı 8-10 gişeden bilet alabilmek için uzun kuyruklar oluşuyor.

Fuar sahası oldukça büyük, içerde resmi ve özel kuruluşlara ait pek çok reyon ve stantlar var. İçeri girenlere ilgili kuruluşların görevlileri tarafından gerekli tanıtımlar yapılıyor ve satışlar gerçekleştiriliyor.

Her taraf ağaçlar ve yeşillikler içinde, özel yapılan banklardan yer kapabilenler gelen geçen kalabalığı seyrediyorlar.

Hele gece olunca fuara akın akın gelen ziyaretçiler, pırıl pırıl ışıklarla aydınlatılan ve renkli fıskiyelerden fışkıran suların aktığı havuzların etrafında bu güzel görüntüleri seyretmenin zevkini tadıyorlar.

Samsunluların haricinde komşu illerden ve ilçelerden gelen ziyaretçiler fuarı daha da kalabalık hale getiriyor ve yürümek adeta zorlaşıyor.

Ağaçlıklar içindeki çay bahçeleri tıklım tıklım, semaverlerle gelen çayların demlenip yudumlanması günün yorgunluğunu alıp götürüyor. Bunun dışında içkili, içkisiz lokantalar da büyük ilgi görüyor ve garsonlar müşterilerine servis yapmak için birbirleriyle yarışıyorlar.

Fuara renk katan yerlerin başında da zamanın en büyük sanatçılarının sahne aldığı, bugün düğün salonu haline getirilen Neco Gazinosu ile Kısmet Gazinosu geliyor. Buralarda İstanbul’un en meşhur ses ve saz sanatçılarını dinleme imkanı var.

Hiç unutmuyorum Bülent Ersoy’u cinsiyet değiştirmeden önce burada izlemiştim.

Bunun gibi daha nice sanatçılar bu fuarda sahne alıyorlar ve sevenleri tarafından gece yarılarına kadar süren konserlerle dinleyenlere müzik ziyafeti çekiyorlar.

Yine tiyatro severler için yapılan açık hava tiyatrosunda çeşitli topluluklar, en güzel oyunlarını sergiliyorlar.

Bu durum 10-15 sene kadar sürüp gitti. Ama bundan sonra işler değişti. Fuar o eski günlerdeki canlılığını kaybetti. Reyonlar azalmaya başladı, gazinolar, tiyatrolar kapandı ve adeta bir taşra panayırı haline geldi.

Şimdi o günlerin fuarı tarihe karıştı gitti maalesef yok oldu. Sadece Temmuz ayındaki Uluslar arası dans ekiplerinin gösterileri ile adını duyurmaya çalışıyor, hepsi o kadar işte.

Samsun Fuarının canlı, hareketli ve her şeyi ile hakikaten fuar olduğu günleri bilenler o eski günleri özlemle aramaktadırlar.

İşte Samsun Fuarının gerçek bir fuar olduğu günleri anımsayanların hafızalarında biraz olsun o günleri canlandırabilmek için bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Ah o günler tekrar geri gelse de yeniden yaşayabilsek o güzellikleri diyesim geliyor.

Esenlikler dileğiyle.

 


Köşe Yazıları
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim